Suva Genel Bilgiler / Rehber

Fiji’nin ana adası Viti Levu’da bulunan Suva, Güney Pasifik’teki en büyük şehir olma özelliğini taşıyor. 300’den fazla adaya sahip olan Fiji’nin aynı zamanda başkenti olan Suva, yemyeşil doğası ve canlı kültürel atmosferiyle turistlerin ilgi odağı konumundadır. Son sayımlara göre kentte yaşayan insan sayısı 170 bin civarındadır. Suva şehir merkezi kolonyal mimarinin, tuhaf dar sokakların ve modern alışveriş merkezlerinin hoş bir karışımını temsil ediyor. 1877 yılında Fiji’nin başkenti seçildiğinden beri ülkenin politik ve ticari merkezi olmasının yanı sıra önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Suva 19. yüzyılda Şef Cakobau’nun hükümdarlığı sırasında oldukça önem kazanmıştır. Askeri başarılarına rağmen, 1860’lı yılların sonunda büyük bir borç yüküyle karşı karşıya kalan şef, borçlarının temizlenmesi karşılığında Suva’yı ve çevresindeki bölgeleri Avustralyalı Polinezya Şirketi’ne kiralamıştır. Şirket, bataklık arazileri temizleyerek pamuk ve şeker kamışı yetiştirmek için başarısız bir girişimde bulunmuştur. Ancak Suva’nın gerçek büyümesi 20. yüzyılın başlarında şehir statüsü aldığı sömürge döneminde gerçekleşmiştir. Havacılık tarihinde de önemli bir rol oynayan Suva, Pasifik’i uçarak geçen ilk pilot olan Charles Kingsford Smith’in iniş yaptığı yerdir. Hawaii’den Fiji’ye 34 saatlik destansı bir uçuş gerçekleştirmiştir.

Pasifik Okyanusu’nun ortasında eşsiz doğal güzelliğe sahip Suva’yı ziyaret etmek için pek çok sebep var. Suva ve çevresindeki kuşların birçoğunu ilk kez görebilirsiniz. Bu sıra dışı güzellikteki yaratıkları fotoğraf makinenizle buluşturmak isteyebilirsiniz. Fiji’nin yağmur ormanlarında macera dolu yürüyüşler yapmak istiyorsanız Suva bunun için en iyi yer olabilir. Kendinizi ülkenin yeşil cennetlerine bıraktıktan sonra olağanüstü güzellikteki şelalelerle karşılaşmanız işten bile değil.


Suva Nerede?

Fiji’nin başkenti ve en büyük şehri olan Suva Pasifik Okyanusu’nda bulunmaktadır. Güney Pasifik’teki Fiji 322 adadan ve 500’den fazla adacıktan oluşmaktadır. Fiji’deki 200’den fazla ada ıssızdır. Suva ise bu adaların en büyüğü olan Viti Levu Adası’nın güneydoğu bölgesinde yer almaktadır.

Suva Gezilecek Yerler

Olağanüstü doğasıyla ziyaretçilerini farklı bir atmosferin altına alan Suva’da keşfetmek isteyeceğiniz çok sayıda destinasyon bulunuyor. İster spor ile ilgili olsun ister doğa ile, burada her zaman yapacak bir şeyler bulmak mümkün. El değmemiş yağmur ormanlarında bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayabileceğiniz gibi, çeşitli el işi ve sanat malzemelerinin satıldığı pazarları keşfedebilirsiniz. Fiji Müzesi’nde Suva’nın sıra dışı tarihine yolculuk yapmadan ve kentin güzel bahçelerinde fotoğraf çektirmeden dönmeyin.

Albert Park
Fijililerin fanatik derecede sevdiği tek spor rugby’dir. Albert Park ise Fijililer için büyük öneme sahip bir stadyumudur. Aynı anda iki maçın birden oynanabildiği Albert Park’ta oyun atmosferini tatmadan dönmek garip karşılanabilir. Özellikle nisan ve eylül ayları arasındaki lig maçlarından herhangi birine gidebilirsiniz. Pasifik’i uçarak geçen ilk pilot olan Charles Kingsford Smith inişini Albert Park’a gerçekleştirmiştir. Burası aynı zamanda 1970’te Fiji’nin yeni ulusal bayrağının kaldırıldığı ilk yerdir.

Colo-i-Suva Forest Park
Suva’nın yaklaşık 25 kilometre kuzeyinde bulunan Colo-i-Suva, alçak irtifadaki yağmur ormanlarının el değmemiş kısımlarından birini temsil ediyor. Eğrelti otlarıyla kaplanmış kalın gövdelere sahip maun ağacının hâkim olduğu bu alan, Suva’nın doğasını keşfetmek için harika bir yer. Parkta, yabani orkideleri yakından görebilir, pembe gagalı papağan dâhil birçok endemik kuş türünü görebilirsiniz. Burada başlayacağınız bir saatlik yürüyüş serüveninde kendinizi yeryüzündeki cennette hissedebilirsiniz. Yolculuğunuz boyunca doğal yüzme havuzlarında atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Yolun sonunda ise tüm güzelliğiyle iki adet küçük şelale karşılayacak.

Fiji Müzesi
Suva’nın botanik bahçeleri içinde, pastoral bir doğada yer alan Fiji Müzesi sizi ülkenin geçmişine doğru tarihî ve kültürel bir yolculuğa çıkaracak. 18. yüzyılda İngiltere Kraliyet Donanması’na ait bir gemi olan HMS Bounty’nin dümeninden bir parçayı burada görebilirsiniz. Yamyamlara ait çatalların da sergilendiği bu ilgi çekici müze Suva’daki tatilinize farklı bir boyut kazandırabilir.


Suva’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Fiji’ye direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Bir veya daha fazla aktarmalı uçuşlarla Fiji’ye ulaşabilirsiniz. Tek aktarmalı uçuşlarda ortalama yolculuk süresi 30 saattir. Çift aktarmalı uçuşlar her ne kadar daha hesaplı olsa da yolculuğunuz iki günü bulabilir. Nausori Uluslararası Havalimanı kent merkezinden 23 kilometre ve yarım saat uzaklıktadır.  

Suva ile İlgili

Suva Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 25oC
  • May 24oC
  • Haz 23oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 24oC
  • Kas 24oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa