Koh Samui Şehir İçi Ulaşım

songthaews-koh-samui.jpg

Koh Samui’de toplu ulaşım sistemi oldukça mütevazidir ancak ulaşım seçeneklerinin bu küçük adada ihtiyaçlarınızı karşılayacağından şüpheniz olmasın. Tayland’ın gözde turistik merkezi Koh Samui 25 kilometre genişliğe sahip olduğu için seyahatleriniz oldukça kısa olacaktır. Adada resmi bir otobüs servisi yoktur. Çeşitli toplu taşıma araçlarıyla önemli noktalara ulaşabilir, ulaşılması güç noktalara ise araç kiralama servisleriyle gidebilirsiniz.

Koh Samui’de toplu ulaşım songthaew denilen araçlarla yapılmaktadır. “İkili bank” anlamına gelen songthaew’ler kamyonlardan küçük kasalı pikaplardır. Üslü kapalı kasalarda yolculuk yapacağınız pikaplar belli güzergâhlar boyunca hareket ederler. Yolculuk güzergâhları araçların önüne İngilizce olarak yazılmıştır. Herhangi bir resmi durağa sahip olmayan bu araçları kullanmak istiyorsanız istediğiniz yere bayrak atabilirsiniz. Adadaki en ucuz ulaşım yöntemi olan songthaew’lerin rotaları karmaşık olmaktan uzaktır. Eğer araçtan inmek istiyorsanız kasalardaki zilleri çalmanızyeterli. Kişi başı 50 baht’a kadar düşen yolculuk ücretleri gideceğiniz mesafeye göre artış gösterebilir. Akşam saatlerinde songthaew’ler özel taksi olarak hizmet vermektedir, böylelikle yolculuk rotanızı siz çizebilirsiniz. Bunun dışında sadece taksi hizmeti veren binek araçlar da bulunmaktadır.

Adadaki bir diğer ulaşım yöntemi ise kiralama hizmetleridir. Eğer motosiklet kiralayıp adada sınırsız bir manevra kabiliyetine sahip olmak istiyorsanız günlük kiralama ücreti olan 300 baht’ı gözden çıkarmalısınız. Burada bir litre benzinin fiyatı ise yaklaşık 30 bahttır. Koh Samui’deki günlük kiralık araç ücretleri ise 800 baht’tan başlayıp 2.000 baht’a kadar çıkabilmektedir. Eğer kendinizi enerji dolu ve çevre dostu hissediyorsanız günlüğü 80 baht olan bisikletleri de kiralayabilirsiniz.

*Kur fiyatları Nisan 2018 temel alınarak hesaplanmıştır.