Koh Samui’ye Ne Zaman Gidilir?

thailand-692601_960_720.jpg

Cennet adası olarak bilinen Koh Samui, şüphesiz ki gezegenimizdeki en güzel yerlerdendir. Tropikal bölgelerdeki sıcaklık farkları oldukça azdır ancak yağmurlu mevsimlere dikkat etmekte fayda var. Bundan dolayı ucuz uçuşları tercih etmeden önce en uygun zamanın ne olduğuna karar vermelisiniz. Palmiyeli plajları ve ılık havasıyla yıl boyu ziyaret edilebilen nadir yerlerdendir ancak yine de kuru ve yağışlı mevsim ayrımı yapılabilir. Ziyaret etmek için uygun sezonlar birçok faktöre bağlıdır.

Koh Samui tropikal muson iklimine sahiptir. Yengeç Dönencesi ve Ekvator arasında yer alan ada iki ayrı mevsime sahiptir: Kuru ve yağışlı.

Nisan ayından itibaren Samui’de 30 dereceyi bulan sıcak mevsim görülür. Bu dönemde Songkran Su Festivali’ne katılabilir binlerce turistle tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Turizmde zirve dönemi olan bu aylarda tüplü dalış gibi etkinlikler yapılmaktadır. Eğer açık havada harika manzaralar fotoğraflamak istiyorsanız bu dönem en iyi seçenektir. Eylül ve kasım arasında ise muson mevsimi başlamaktadır. Sağanak yağışların gözlendiği bu dönemde turist sayısında bir düşüş yaşanmaktadır ancak Koh Samui’de her türlü hava koşulunda yapılacak aktiviteler mevcuttur. Yağmurlu havalarda otel odanızda mahsur kalacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yağmur yağsa bile en düşük sıcaklığın 17 derece civarında olduğu Koh Samui’de meyve kesmeyi öğrenebilir, Tay yemekleri derslerine katılabilir, spa merkezlerinde masaj yaptırabilir ve muhteşem manzaralı restoranlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.