Google+

Arama formu

Tebriz

Tarihiyle oldukça ihtişamlı ve gerilim dolu bir şehir olan Tebriz’in...
Devamı oku
İran’ın resmi hafta sonu Cuma’dır. Yılbaşı (1 Ocak) Devrim Yıldönümü...
Devamı oku
Azerbaycan Cumhuriyeti, bölgesel olarak Kuzey Azerbaycan ismiyle...
Devamı oku
Acil yardım: 115 Yangın: 125 Polis: 110
Devamı oku
İran sınırları içerisinde yer alan Tebriz şehrinin para birimi İran...
Devamı oku
İran’ın resmi dili Farsçadır. Bunun yanında özellikle Tebriz’de Azeri...
Devamı oku
İran (GMT +3:30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1:30 saat zaman farkı...
Devamı oku
TEBRİZ BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: Kuye Vale Asr Khiyabani Forughi Falakai...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İran için vizeye ihtiyacı yoktur. 90...
Devamı oku
Tebriz’de yarı kurak karasal iklim hüküm sürer. Ocak aylarında...
Devamı oku
Tebriz Türkiye’den gidecek yolcular için gayet kolay bir rotadır. Van...
Devamı oku
Tebriz’de otel ve misafirhane (mosaferkhaneh) adıyla hizmet eden...
Devamı oku
Tebriz içerisinde aracını tüm gün kiralayabilecek taksiciler...
Devamı oku
Tebri'z'de görülmesi gereken diğer yerler: Ark-e-Alishah, Anayasa Binası,...
Devamı oku
Tebriz’de bol miktarda kebap çeşidi bulunmaktadır. Bunun yanında...
Devamı oku
Tebriz’de gizli ev partileri dışında gece hayatı yoktur. Özellikle...
Devamı oku
Eğer masraf konusunda bir çekinceniz yoksa tercihiniz Tebriz’in...
Devamı oku
Yalda Festivali – Yemek Festivali Yılın en uzun ve karanlık gecesi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 IRR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -2℃
Şub 0℃
Mar 5℃
Nis 11℃
May 16℃
Haz 22℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 21℃
Eki 15℃
Kas 7℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,549,453 / Dil: Farsça, Azerice / Para Birimi: İran Riyali (TZS) / İklim: Yarı-kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Tebriz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Panomara_of_Tabriz.jpg

Tarihiyle oldukça ihtişamlı ve gerilim dolu bir şehir olan Tebriz’in ismini tap-riz, termal rüzgâr, kelimesinin değişmesiyle aldığı söylenir. Şehrin efsanevi Cennet Bahçeleri’ne ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor. Fakat şehirde bulunan en eski tarihi belge Asur kralı 2. Sargonun yazıtlarıdır. Şehir deprem bölgesinde olduğu için daha eski demir çağı dönemi yapıtlara ulaşmak mümkün olamamış ama son haliyle Tebriz’in Sasani İmparatorluğu döneminde 3. ve 4. yüzyıllarda kurulduğu varsayılıyor. İmparatorluğun Emeviler tarafından yıkılmasıyla şehir Arapların kontrolüne geçer ve 791 yılında yaşanan büyük deprem sonrası şehir tekrardan halife Harun Reşid’in eşi Zübeyde tarafından inşa edilir.

İpek Yolu’nun üzerinde olan şehir tarihi boyunca tüccarlara ev sahipliği yapmıştır. Tebriz, Gürcistan krallığının eline geçmiş daha sonra Moğol İstilası’nda yeniden el değiştirip İlhanlıların başkenti olmuştur. Bu dönemde de merkezi konumunu korumuş ve sırasıyla Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletlerinin de başkenti olmuştur. 1501 yılında Şah İsmail şehri ele geçirir ve Safevi Devleti’nin başkenti yapar. Daha sonra Çaldıran Savaşı’nda Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı Devleti’ne dâhil edilir. Bu süreç içerisinde Osmanlı ve Safevi taraflarınca el değiştirir ama tabiri yerindeyse değerinden bir şey kaybetmez. Sonrasında Kaçar Hanlığı tarafından krallık şehri olarak kabul edilir. 1780 yılında yaşanan büyük bir deprem sonucu 200.000 kişi hayatını kaybeder ve kent öncesinde yaşanan kıtlık ile beraber, hayalet şehre döner.

Kaçar Hanlığı döneminde tekrar toparlansa da kentin fakat İran topraklarının eski ihtişamı kalmamıştır. 19. yüzyıl boyunca Rusya bölgeyi rahatsız etmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda yine işgal altında kalan kent sonrasında modern İran sınırları içerisinde yerini almıştır.

Şehir daima reform hareketlerinin ve devrimlerin başlangıç yeri olmuştur. 2002 yılı itibariyle yeni bir inşa sürecine giren Tebriz’de antik bir mezarlık bulunur, tahmini olarak 3800 yıl öncesine dayandığı dile getirilir. Son olarak, Büyük Tebriz Çarşısı 2010 yılında Dünya Mirası listesine girmiştir.

Tebriz Gezilecek Yerler 

Tebri'z'de görülmesi gereken diğer yerler: Ark-e-Alishah, Anayasa Binası, Babak Kalesi, İmamzadeh Hamzah Camisi, Demir Çağı Müzesi, Ghari Köprüsü, Saat Kulesi, Arg-e Ali-Shah, Golestan Parkı.

Mavi Camii (Göy Mescid)

Mavi Camii (Göy Mescid)

Şehrin belki de en önemli sembolü olan Mavi Camii (Göy Mescid) Karakoyunlular döneminde inşa edilmiş ve 1779 depreminde oldukça hasar görmüştür; restorasyon çalışmalarının hala devam ettiği camiiyi yine de görebilirsiniz.

Azerbaycan Müzesi

Azerbaycan Müzesi

Tahran’daki Ulusal İran Müzesinden sonra İran’ın tarihine dair en fazla ve değerli koleksiyonlara sahip Tebriz müzesidir. Sasani İmparatorluğu döneminden Kaçar Hanedanlığına kadar olan periyoda dair farklı arkeolojik ve kültürel eserleri burada görmek mümkün.

Behnam Evi

Behnam Evi

Şimdilerde Tebriz Sanat Üniversitesi’ne ait bir bina olan, tarihi olduğu kadar mimari açıdan da oldukça önemli bir eser. Kaçar Hanedanlığı döneminin bir ürünüdür.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tebriz Nerededir?

Azerbaycan Cumhuriyeti, bölgesel olarak Kuzey Azerbaycan ismiyle anılırken, İran topraklarındaki Azeri bölgesi Güney Azerbaycan olarak adlandırılır. Güney Azerbaycan Doğu ve Batı Azerbaycan olarak iki ayrı İran eyaletidir. Tebriz Doğu Azerbaycan eyaletinin başkentidir. Kuru Çay vadisi, Eynali ve Sehend dağları arasında kalan bölgede kurulmuştur.

Tebriz’e Ne Zaman Gidilir?

Tebriz’de yarı kurak karasal iklim hüküm sürer. Ocak aylarında ortalama soğuk -6 dereceyi bulurken, Temmuz ayında ise 33 derece ile sıcak ve sıkıcı bir hava kendini hissettirir. Tebriz en ideal, ferah hava şartlarını bahar aylarında yaşar. Yaz dönemini kuru ve yüksek sıcak ile geçiren şehir, kış aylarında yoğun kar ve keskin bir soğuk şehre hâkim olabilir. Kenti ziyaret etmek için ideal dönem sıcakların boğucu olmadığı bahar ayları olacaktır.

Tebriz’e Nasıl Gidilir?

turo_el_goli.jpg

Tebriz Türkiye’den gidecek yolcular için gayet kolay bir rotadır. Van-Tebriz arası ulaşım imkânı sağlayan tren yolu oldukça kullanışlıdır ve havayolu seyahati ile birlikte düşünülebilir. İlk önce Van’a direk uçuş ve ardından Tebriz’e tren seyahati hem eğlenceli hem de fiyat olarak uygun bulunabilir. Bunun yanında havayolu şirketlerinin şehre direk uçuşları var. İlave olarak, otobüs yolculuğu ile Türkiye’den Tebriz’e ulaşmak da mümkün.

Tebriz şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Tebriz’de Nerede Kalmalı?

Tebriz’de otel ve misafirhane (mosaferkhaneh) adıyla hizmet eden yerlerde kalmanız mümkün. Bunun dışında bedava kamp mekânları bulmak da olası. Fiyatlar konusunda turistlere daha pahalı olmaması için, riyal fiyatlarını özel olarak Türk Lirası veya Dolar ile kıyaslayabilirsiniz. Genel olarak Firdevsi ve Amin caddeleri Misafirhanelerin bulunduğu ana bölgelerdir. Ghods Hotel ve Darya Hotel, diğer yandan daha uygun fiyatlara Darya Misafirhanesi ve Pars Misafirhanesi tercihleriniz arasında olabilir.

Tebriz Şehir İçi Ulaşım 

Tebriz içerisinde aracını tüm gün kiralayabilecek taksiciler bulabilirsiniz ve fiyatı 50-60 TL civarında olacaktır. Yolculuğunuzu daha keyifli hale getirmek için paylaşımlı taksileri denemenizi öneririz. Böylece yerel halk ile diyalog kurmanıza imkan bulabilirsiniz. Şehirde metro ve otobüs kullanım imkanı olsa bile, en çok tercih edilen ulaşım şekli taksiler.

Tebriz Mutfağı

Tebriz’de bol miktarda kebap çeşidi bulunmaktadır. Bunun yanında geleneksel pilavları ve Abgousht denilen et güveç yemeği şehrin güzel lezzetleri arasında. Kufteh Tabrizi, diğer bir ifadeyle Tebriz köftesi oldukça popüler ve lezzetli bulabileceğiniz bir yemek. Chelow kababını mutlaka tadın sonrasında ise meşhur Qalyan’ı içebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Haj Ali Chelo Kebab: Tarihi ve konum itibariyle mükemmel bir mekan olan Haj Ali’de chelo kebabın en iyisini yiyebileceğinizden emin olabilirsiniz fakat pahalı bir mekan olduğunu unutmayın.

Reyhan: Tebriz’de farklı çeşit kebaplar için uğranabilecek en iyi yer olduğu varsayılan Reyhan biraz pahalı olsa da doğru seçim olacaktır. Kebap olarak Koobideh, barg ve jujeh’i rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Diğer restoranlar: Shahriar Restaurant, Hezardestan, Tooska, Tabriz Modern Restaurant, Baliq, Talar Bozorg Elgoli.

Bahşiş

Tebriz restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Türk-Şark kültürüne yakın bir ağırlanma ve daha çok geleneksel bir masa düzeni göreceğinizi söylemek mümkün. Dolayısıyla, bahşiş sizin isteğinize kalacaktır.

Tebriz Gece Hayatı

Tebriz’de gizli ev partileri dışında gece hayatı yoktur. Özellikle devrim sonrası İran’ın hiçbir şehrinde bar ve gece kulüplerine izin verilmemektedir, fakat kentin ev partileri oldukça meşhurdur.

Tebriz’de Festivaller

Yalda Festivali – Yemek Festivali

Yılın en uzun ve karanlık gecesi anlamına gelen Shab-e Chelleh diğer bir ismidir. 21 Aralıkta düzenlenen günde arkadaşlar ve aileler bir araya gelir, şiirler okunur ve geleneksel yemekler yenir. Karpuz, nar ve yemişler gibi bereketin sembolü olan yiyecekler bu günde tüketilir.

Sizdah Bedar – Eğlence ve Beraberlik Festivali

Bu günde insanlar zamanlarını dışarıda piknik yaparak geçirirler. Günün diğer bir adı da Ruz e Tabiat, Doğa Günü’dür.

Nevruz – Yeni Gün

Zerdüştlük ve eski İran kültürüyle ilişkili olan Nevruz kutlamaları günümüzde büyük bir coğrafyada kutlanmaktadır. 21 Mart tarihinde evler temizlenir ve ev için alışveriş yapılır, çiçekler alınır, akşam saatlerinde ateş yakılır ve üzerinden atlanır, baharın gelişi kutlanır.

Uluslararası Çizgi Film ve Karikatür Festivali

Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilir ve tüm dünyadan karikatür sanatçıları şehirde ağırlanır.

Tebriz’de Alışveriş

DSC_9693.jpg

Eğer masraf konusunda bir çekinceniz yoksa tercihiniz Tebriz’in halılarından yana olmalı. El işçiliğinde dünyanın en iyilerinden olan Tebriz halı ve kilimleri, şehrin onuru. Tebriz fıstığı, evinize götürmek için uygun bir yemiş. Tebriz’in takı ve mücevherciliği, diğer meşhur alanlarındandır, Amir Bazar’dan kendinize veya sevdiklerinize altın takılar alabilirsiniz. Bazaar-é Tebriz denilen büyük Tebriz çarşısına mutlaka uğramalısınız, yerel ürünlerin en iyilerini bu büyük çarşıda bulabilirsiniz.

Tebriz Saat Farkı

İran (GMT +3:30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1:30 saat zaman farkı bulunur. Tebriz’in saati Türkiye’den 1:30 saat ileridedir.

Tebriz Para Birimi

İran sınırları içerisinde yer alan Tebriz şehrinin para birimi İran Riyali’dir. 1 TL yaklaşık 10545 İran Riyali’dir.

Tebriz Resmi Dili

İran’ın resmi dili Farsçadır. Bunun yanında özellikle Tebriz’de Azeri Türkçesi’yle her yerde karşılaşabilirsiniz zira bölge İran’ın Doğu Azerbaycan bölgesinde kalmaktadır. Tebriz’de az da olsa Ermenice ve Kürtçe duymak olasıdır.

Tebriz Türkiye Temsilciliği

TEBRİZ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Kuye Vale Asr Khiyabani Forughi Falakai Homafar Kuçe-i Farhangian

No:8 TEBRIZ

Telefon: +98 41 3327 18 82

Faks: +98 41 3332 49 07

consulate.tebriz@mfa.gov.tr

tebriz.bk.mfa.gov.tr

Tebriz Resmi Tatiller

İran’ın resmi hafta sonu Cuma’dır.

Yılbaşı (1 Ocak)

Devrim Yıldönümü (11 Şubat)

Hz. Fatemeh Zehra’nın Ölümü Yıldönümü (13 Mart)

Petrolün Millileştirilmesi (19 Mart)

Nevruz (4 Gün) (20 Mart)

İran İslam Cumhuriyeti Günü (31 Mart)

Doğa Günü (1 Nisan)

Hz. İmam Ali’nin Doğum Yıldönümü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. Peygamber’in Peygamber Oluşu (5 Mayıs)

Hz. Mehdi’nin Doğum Yıldönümü (22 Mayıs)

İmam Hümeyni’nin Ölüm Yıldönümü (3 Haziran)

15 Hordad Ayaklanması (4 Haziran)

Hz. Ali’nin Ölüm Yıldönümü (27 Haziran)

İmam Cafer’in Ölüm Yıldönümü (30 Temmuz)

Ghader-e Khom Bayramı (20 Eylül)

Tasooa (11 Ekim)

Aşure (12 Ekim)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Tebriz İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 115

Yangın: 125

Polis: 110

Tebriz Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İran için vizeye ihtiyacı yoktur. 90 gün süreyle sadece pasaport ile seyahat etmek mümkün. Bunun yanında, İran’ın İsrail antipatisi bilinen bir durum, pasaportunuzda İsrail giriş çıkışına dair bir belge var ise sıkıntı çıkması muhtemel.

İran Vizesi

İran Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri İran’a yapacakları 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vize almak zorunda değillerdir. Ancak, yine de sınırdaki görevlilere göstermek üzere yanlarında bulundurmaları gereken belgeler vardır: