Akçakoca Mutfağı

Akçakoca çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Yörenin mutfağı Çerkez ve Abhaza, Karadeniz ve Manav Türkleri’nin yemek kültürlerinin bir karışımıdır.

Abhaza otu olarak bilinen ot hemen her yemekte kullanılmaktadır. Yerel halk göç sırasında yanlarında getirip yetiştirdiği bu otu, Abhaza tuzuyla karıştırarak bir sos elde eder ve bunu başta tavuk olmak üzere tüm yemeklerde kullanır. Çerkez mantısı, çiğ börek, mısır unundan yapılan ve ekmek yerine geçen mamursa, Çerkez tavuğu ve lepsi (bir tür tavuk yemeği) mutfağın Çerkez kültürü örnekleridir. Mancar (karalahana), fasulye, mancarlı pide, fasulye içi ile pişirilen mancar tepelemesi, mancar dolması, yöreye özgü bir bitki çeşidi olan kaldırık kavurması, Laz böreği, halk arasında damat fındığı olarak bilinen şekerli fındık ve mısır ekmeği de Karadeniz kültürünün yöreye kazandırdığı başlıca yemeklerdir. Manav Türkleri yemeklerinde ise hamur işi ağırlıktadır. Hamur tatlısı olan Melengüçceği ve Höşmerim çok meşhurdur. Akçakoca’da neredeyse her yemekte fındık ve ceviz kullanılmaktadır.

Popüler restoranlar

Hamsi Balık Lokantası:Denize sıfır konumu, lezzetli balıkları ve güler yüzlü hizmeti ile beklentileri fazlasıyla karşılayan bir mekândır. Özellikle kalamar ve güveçte mantar çok lezzetlidir. Tatlı olarak ikram edilen fındıklı helva ise çok tatlı bir sürprizdir.

İskele Restoran: Manzarası ve lezzetli balıklarının yanı sıra, kahvaltı menüsüyle de çok başarılı bir mekândır. Özellikle mıhlaması tavsiye edilmektedir.

Doğa Restoran: Eğer deniz kenarında değil de, daha farklı bir yerde yemek yemek ya da kahvaltı etmek isterseniz, Doğa Restoran ortasından dereler geçen doğayla baş başa kalacağınız hoş bir mekândır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.