Datça’daki Festivaller

1


Datça ne kadar sakin bir Ege kasabası diye bilinse de sosyal hayat oldukça renklidir. Hem ilçe belediyesinin hem sivil inisiyatiflerin çabasıyla Datça’da birbirinden farklı etkinlikler düzenlenir. Elbette bu etkinliklerin çoğu Datça’nın nüfusunun arttığı bahar, yaz ve sonbahar aylarında gerçekleşir. En önemli festival ve organizasyonları sizin için yazımızda bir araya getirdik.

Datça Bademli Pilav Şenliği: Türkiye’de her sene kutlanan Turizm Haftası kapsamında gerçekleşen etkinliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz Datça Bademli Pilav Şenliği’dir. 25 Nisan 2017 günü Datça’da gerçekleşen Bademli Pilav Şenliği, Datça’nın imzası haline gelmiş ve dünyanın en iyi bademi diye bilinen Datça bademinin yurt içindeki ve yurt dışındaki tanıtımı için düzenlenir.

Datça Süslü Kadınlar Bisiklet Turu: 24 Eylül 2017 günü 18.00-19.00 saatleri arasında gerçekleşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Datça’da “Egzoz Kokusuna Karşı Parfüm Kokusu” sloganıyla düzenlenir. İlki 2013 yılında düzenlenen bisiklet turuna Datçalı veya turist tüm kadınlar davetlidir. Turun başlangıç noktası her sene olduğu gibi yine Datça Cumhuriyet Meydanı’dır.

Datça Bit Pazarı: Datça Pazar Yeri’nde her ayın son Pazar günü kurulan bitpazarına tüm Datça halkı rağbet gösterir. Siz de bu atmosferi solumak isterseniz yaz-kış fark etmeden kurulan Datça Bit Pazarı’na uğramalısınız.

Uluslararası Knidos’un Sır’ı Kültür-Sanat Festivali: 7 senedir Knidos Kültür Sanat Akademisi tarafından kesintisiz olarak her yaz sonu düzenlenen Knidos’un Sır’ı Festivali ve Açıkhava Sergisi’nde cam heykel, heykel, fotoğraf ve resim sergileri düzenlenmekte, amatör ve profesyonel sanatçılar ile söyleşiler yapılmaktadır. “Sanat, barış demektir” sloganıyla bu sene 5 Ağustos günü gerçekleşen festivale katılımın her yıl bir öncekinden yoğun olduğunu görmek Datça halkını memnun etmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.