Google+

Fethiye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

153830 Mar 2016Lokasyon Detay

Akdeniz bölgesinin güneybatısında yer alan Fethiye, Muğla’nın on üç ilçesinden biridir.

Fethiye Hakkında Bilinmesi Gerekenler
fethiyegezirehberi.com

Akdeniz bölgesinin güneybatısında yer alan Fethiye, Muğla’nın on üç ilçesinden biridir. Fethiye, doğal güzellikleri ve zenginlikleriyle olduğu kadar tarihi dokusu ile de dikkat çeker. Turizm açısından Türkiye’nin en gelişmiş ilçelerinin başında gelir. Muğla’nın nüfus bakımından Bodrum’dan sonra en büyük ikinci ilçesidir. Resmi nüfusu 145.643 olsa da bu sayı yaz aylarında katlanarak artmaktadır.

Fethiye’nin antik dönemdeki adı “Telmessos”tur. Kentin, Likya ve Karya uygarlıkları sınırında M.Ö. 5. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. M.Ö. 545’te Pers komutanı Harpagos tarafından ele geçirilmiştir. M.Ö. 4. yüzyılın ortalarında ise Likyalılar, Telmessos’u Likya sınırlarına katmışlardır. 333’te Büyük İskender’e savaşmadan teslim olan kent, M.Ö. 133’te Roma İmparatorluğu’nun Asya eyaleti sınırları içerisinde yer almıştır. Helenistik ve Roma dönemlerinde kentin oldukça zengin bir kültürel yapıya sahip olduğu buluntulardan anlaşılmaktadır.

1424’te Osmanlı himayesine giren şehir zaman içinde “Meğri” adını almıştır. 1914'te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey'in anısına adı, Fethiye olarak değiştirilmiştir. 

Fethiye ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-