Olimpos Mutfağı

2.png

Seyahatleri renklendiren en önemli detaylardan biri de gidilen yerdeki yemekleri denemek ve öne çıkan mekânları keşfetmektir. Yemyeşil doğası ve el değmemiş denizi ile beğeni toplayan Olimpos’ta karnınızı doyurabileceğiniz ve yöreye özgü lezzetleri tadabileceğiniz mekânlar bulunsa da sahil bölümü sit alanı olarak koruma altında olduğu için yeme içme mekânları bu bölgede bulunmamaktadır.

Olimpos pansiyonlarının büyük çoğunluğu sabah kahvaltısı ve akşam yemeği şeklinde hizmet vermektedir. Açık büfe olarak hazırlanan sabah kahvaltısında sunulan domates, salatalık, zeytin, roka, maydanoz, biber, yumurta gibi ürünlerin tamamı organiktir. Zeytinyağlılar, salatalar ve çeşitliotlar Olimpos sofralarında sıkça yer alır. Pansiyon sahiplerinin birçoğu aynı zamanda seracılık ile uğraşmakta oldukları için kendi yiyeceklerini üreterek misafirlerine taze olarak sunarlar. Öğle vaktinde birçok tatilci denizde veya etrafı keşifte olduğu için pansiyonlar kahvaltı ve akşam yemeği olarak iki öğün hizmet vermektedir.

Öğlen karnınız acıktığında Olimpos’un birçok yerinde karşınıza çıkacak gözlemeciler imdadınıza yetişecektir. İster peynirli, ister kıymalı, isterseniz yörenin otları ile hazırlanan gözlemeler sacda pişirilerek sıcak sıcak servis edilir. Yanına yayık ayranı ya da nar suyu söyleyebilir, söğüş salata ile öğününüzü daha doyurucu hale getirebilirsiniz. Yörük Evi Gözleme ve Altıntaş Gözleme Olimpos’un en meşhur gözlemecilerindendir. Olimpos’ta balık ve deniz ürünlerinin en tazesini bulabilir, hem öğlen hem de akşam yemeklerinde midelerinizi şenlendirebilirsiniz. Çeşit çeşit zeytinyağlı mezenin yanına söyleyebileceğiniz kalamar tava, karides güveç ve levrek ile karnınızı doyurabilir, yanında içkiniz ile keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Olimpos pansiyonlarının restoranlarında ev yemeklerini deneyebilir, ızgara, kebap ve pide çeşitlerini bulabilirsiniz. Kadir’in Ağaç Evleri’nde elde açılan ve taş fırında pişirilen incecik pizzaları tadabilir Hangar Restoran’ın sulu ev yemekleri ile sağlıklı beslenebilirsiniz. Akdeniz mutfaklarının en güzel örneklerini Olimpos’un yanı başındaki Çıralı ve Ulupınar’daki restoranlarda bulabilirsiniz. Denize sıfır konumu ile damaklarınızı şenlendirecek lezzetleri Çıralı’daki Karakuş Restaurant’ta deneyebilir, kiremitte alabalık yemek için Ulupınar’daki Tropik Restaurant’ı tercih edebilirsiniz. Olimpos sahilinde işletme bulunmadığı için su vb. ihtiyaçlarınızı denize gitmeden önce marketten almanızı tavsiye ederiz.