Google+

Ordu Gezilecek Yerler

658618 Şub 2016Lokasyon Detay

Ordu Gezilecek Yerler
wikipedia.org

Ordu gezilecek yerler listemizde Ordu'nun bozulmamış plajlarını ve görülmeye değer yaylalarını derledik. Ordu bulunduğu bölge, iklimi, doğal güzellikleri, yeşili ile mavisinin mükemmel uyumunun yanında tarihi eserleri ile de fazla sayıda turist çekmektedir.  Şehrin sahip olduğu tüm bu farklılıklarından dolayı Ordu gezilecek yerler listemiz oldukça çeşitli seçeneklerden oluşuyor.. Ordu’ya gidip Boztepe’ye çıkıp, muhteşem Ordu manzarasını izlemeden, Çambaşı, Keyfalan, Perşembe, Argın, Yeşilce ve Topçam yaylalarını görmeden, Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi'ni gezmeden, Yason Burnu’nda gün batımını seyretmeden, Mahalli yemekleri ( sakarca, mellocan, galdirik, mısır ekmeği, pancar çorbası, pancar sarması, turşu kavurması, hamsili içli tava ) yemeden dönmeyiniz.

Ordu Gezilecek Yerler:

Boztepe

Ordu lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz İkizevler Hotel, Akamoy Boztepe Hotel & restaurant, Sinema Hotel Ordu. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Egas Hotel, Soner Bey Otel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Baliktasi Hotel, Belde Hotel and Convention Center, Atlıhan Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ordu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ordu Gezilecek Yerler-1
ordutufad.org

Ordu gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Boztepe var. Ordu’nun güzel doğasına bir de kuş bakışı bakmak isterseniz ilk durağınız Boztepe olmalıdır. Denizden yaklaşık 450 metre yüksekliğindeki bu tepe Ordu’nun yeşilini, mavisini bir araya getirmekte ve şirin küçük yöresel evleri ile Ordu’ya farklı bir hava katmaktadır.

Ordu gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alann Boztepe'de özellikle güzel fotoğraflar çekmek isteyenlerin gün batımına doğru çıkmasını tavsiye ederiz. Vazgeçilmez bir turizm kaynağı haline gelmiş olan Boztepe’de doğa sporları ile ilgilenenler için de ayrışa yamaç paraşütü yapma imkânı da sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra Ordu’nun bu eşsiz manzarası eşliğinde yemek yeme fırsatınız da var.  Ayrıca Ordu’dan hediyelik eşya almak isteyenler de yine Boztepe’den alışveriş yapabilirler.

  • Ulaşım: Boztepe’ye ulaşım hemen merkezde bulunan teleferik ile  yaklaşık 6.5 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları gidiş-dönüş 7 TL’dir.

Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi

Ordu Gezilecek Yerler-2
karadenizgezi.net

Ordu gezilecek yerler listesinde Ordu tarihi açısından önemli bir nokta olan Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi Selimiye Mahallesi’nde yer almaktadır. 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin tarafından yaptırılan müzenin taşları yurt dışından getirilmiş ve bölgenin önemi mimari yapılarından biridir.

Müze üç kattan oluşmaktadır. İlk kat takılar, kıyafetler, silahlardan; ikinci kat ise çeşitli odaları gezmenize olanak sağlar. Müzeye giriş ücretsizdir.

Yason Burnu

Ordu Gezilecek Yerler-3
gezilesiyer.com

Yarımada özelliğine sahip olan bu burun Ordu’nun Perşembe ilçesinde Çaytepe Köyü’nde Ordu’ya 35 km. mesafede bulunmaktadır. Yason Burnu sadece turistler tarafından değil su sporu ile uğraşanlar tarafından da tercih edilen bir noktadır. Özellikle son dönemlerde Yason Burnu Ordu’nun turizminde ön plana çıkan noktalarındandır. Öyle ki bir yıl içerisinde bu burnu ziyarete 90 bin turistin geldiği açıklanmıştır.

Yason Burnu’nda bir de Gürcüler ve Rumlar tarafından yapılan mimari olarak göze çarpan bir de Yason Kilisesi yer almaktadır. Kilise çok eski bir tarihe tanıklık etmiş olduğundan dolayı yıkılmasının engellenmesi amacı ile restore edilmiştir. Ayrıca M.S. ki dönemlerde Hıristiyanların İsa’nın doğumunu kutladıktan sonra uğradıkları bir yer olarak da bazı kaynaklarda geçmektedir.

Girintili çıkıntılı kıyıları ile uzaktan bakıldığında göze çarpan bu kıyılar eski çağlarda ticaret açısından önemli bir noktaymış. Yapılan kazılarda döneminde seramik üretiminin de yapıldığına rastlanmıştır. Günümüzde de hala kıyılar gemilerin yanaşmasına uygundur.

Bolaman Kalesi

Ordu Gezilecek Yerler-4
ordukulturturizm.gov.tr

Ordu’nun Fatsa ilçesinin Bolaman Belediye’sinde yer alan Bolaman Kalesi Ordu’ya 30 km. Fatsa’ya 4 km. mesafede yer almaktadır. Yason Burnu’ndan sonra Bolaman Kalesi’ni Ordu’da görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Ordu’nun estetik mimarilerinden olan kalenin Rumlar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Sonradan yıkılmasının önlenmesi amacı ile restore edilen yapı tarihte gözetleme kulesi olarak kullanılmış.

Kaya üzerine kurulmuş olan kale iki farklı kısımdan oluşmaktadır. Kale görüntüsünü kaybeden yapı üzerine Haznedarlar tarafından konak yaptırılmış. Günümüzde konak özellikle turistler tarafından sık ziyaret edilen bir restoran olarak dikkat çeker. 19. Yy’dan kalmış olan konak ziyaretinin ardından çevredeki alçak yapılı olmasıyla şehre sevimli bir hava katan yöresel Ordu evlerini de gezebilirsiniz.

Gaga Gölü

Ordu Gezilecek Yerler-5
orduajans.com

Özel Çevre Koruma alanı olarak korunan Gaga Gölü Fatsa ilçesine 10 km. mesafede bulunmaktadır. İki ayrı çanağa sahip olan göl heyelan sonucunda oluşmuş doğal bir göl özelliği taşımaktadır. Oldukça derin olduğu söylentilerinin yanı sıra ortasında bulunan küçük bir adada kilise kalıntıları olduğu söylentisiyle de Gaga Gölü’ne “Kiliseli Göl” ismi de takılmıştır.

Bölgenin sucul ekosistemlerinden biri olan göl bitki ve hayvan çeşitliliği; sulak bir alan olduğu için su kuşları içinde farklı bir alan oluşturmaktadır. Bunlardan dolayı kuş gözlemcilerinin sıkça uğradıkları bir noktadır. Ancak göl özellikle karayoluna yakın olması ve hayvancılık faaliyetlerinden dolayı kirlilik gün geçtikçe artmaktadır.

Taşbaşı Kilisesi

Ordu Gezilecek Yerler-6
fotografturk.com

Taşbaşı mahallesi ve kentsel sit alanı içerisinde bulunan kilse kesme taş işçiliği ile dikkatleri çekmektedir. Hıristiyanlar tarafından 1853 yılında yaptırılmış olan yapı günümüzde kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.

Ünye Kalesi

Ordu Gezilecek Yerler-7
geocities.ws

M.Ö. 250 yıllarında II. Mitradates tarafından yapılan Ünye Kalesi şehir merkezinden 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Eskiden yanardağ faaliyeti gösteren bölgeye inşa edilmiş olan kale pek çok kavime tanıklık etmiş olup oldukça eskimiş durumdadır. Sadece kayalıklı yapısı değil etrafındaki yeşillik alan ve ağaçlar ile oldukça ihtişamlı durmaktadır.

Kalede iki adet tünel yer almaktadır ancak tünellerden bir tanesi taş yığıntıları ile tıkanmıştır. Diğer tünel ile de dereye bağlantı sağlanmıştır. Kaleye en son Osmanlı Devleti yerleşmiş ve en son restorasyon da Osmanlı tarafından yapılmıştır. Ayrıca kale kapısı da tamamen Osmanlı’ya aittir Kaledeki diğer yapılarda kral mezarları, kuyular, mağaralardır. Kaleye çıkmadan kale eteklerinde yer alan Ünye Köyü halkı ile de vakit geçirebilirsiniz. Kale çevrelediği doğal güzellikleri, yeşillik alanları ve ihtişamlı görüntüsü ile Ordu’da görülmesi gereken önemli yerlerdendir.

Ordu Yaylaları

Ordu Gezilecek Yerler-8
netfotograf.com

Çambaşı Yaylası: Ordu’ya 61 km. mesafede olan Çambaşı yaylası özellikle yaz aylarında dinlenmek için en iyi yerlerden bir tanesi. Konaklamak için de yerler mevcuttur. Ulaşım sezonda dolmuşlar ile sağlanır.

Yeşilce ve Topçam Yaylası: Ordun’nun Mesudiye ilçesinde bulunan Yeşilce ve Topçam yaylası özellikle festivalleri ile dikkat çeker.

Perşembe Yaylası: Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de ismi geçen yayla özellikle yemyeşil görüntüsü ile dikkatleri çeker. 

Keyfalan Yaylası: Ordu yaylaları arasında özellikle dinlenmek, temiz havasından faydalanmak için gidilebilecek en güzel yaylalardan bir tanesidir. Mesudiye ilçesine bağlı olan bu yaylada diğer yaylalarda olduğu gibi köy halkının yetiştirdiği hayvanlardan doğal ürünler temin edebilir. Temiz havası ve doğa güzellikleri ile güzel vakit geçirebilirsiniz.

Ordu Plajları

Ordu Gezilecek Yerler-9
orduolay.com

Ordu merkezde denize girmek için uygun plajlar bulunmaktadır. Ancak en bilinen ve tercih edilen plaj Ordu merkezin biraz daha doğusunda kalan Akyazı Plajı’dır. Diğer plajlar; Çamlı Yalı Plajı, Mavi Dünya Plajı, Küçük Ev Plajı, Aktaş Plajı.

Ordu gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Yöresel yemekler hakkında bilgi almak için Ordu Mutfağı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ordu ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-