Sinop Mutfağı

sinop-ta-ne-yenir-6-1024x576.jpg

Ülkemizin her şehrinde olduğu gibi Sinop’un da kendine has bir mutfağı vardır. Bulunduğu coğrafi şartlar nedeniyle zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Sinop’ta çorbasından et yemeğine, hamur işinden tatlısına kadar birçok lezzeti deneyebilirsiniz. Karadeniz Bölgesi’nin birçok ilinde yaygın olan mısır çorbası Sinop sofralarının olmazsa olmaz başlangıçlarından biridir. Özellikle kış aylarında içleri ısıtan mısır çorbası kemikli et, salça, mısır, barbunya gibi malzemeler ile hazırlanmaktadır. Sinop’un en meşhur yemeği hiç şüphesiz Sinop mantısıdır.

Hamurunun açılış şekli ile diğer mantılardan ayrılan Sinop mantısını deneyebileceğiniz en iyi mekânlardan biri Teyze’nin Yeri Mantı Salonu’dur. Yarısı yoğurtlu yarısı cevizli mantısını mutlaka denemenizi öneririz. Kıymalı, cevizli, üzümlü olarak hazırlanabilen nokul Sinop’ta karşınıza çıkan bir diğer yöresel lezzettir. Yaş maya, un ve tuzla açılan hamura malzemeleri ekleniyor ve ortaya lezzetli mi lezzetli bir hamur işi çıkıyor. Demirkol Fırını’na uğrayarak akşamüzeri taze çıkmış nokullardan satın alabilir, Sinop sokaklarını gezerek yiyebilirsiniz. Tavuk, un ve cevizle hazırlanan ıslama Sinop’ta damakları şenlendiren yemeklerden bir diğeridir. Hamsilerin tepsiye dizilip soğan, üzüm, fıstık eklenmesi ile hazırlanan içli tava şehre yolunuz düştüğünde denemenizi tavsiye ettiğimiz lezzetler arasındadır.

Sinop’ta prenses adı verilen yaş pasta hayli meşhurdur. En lezzetlisini Şen Pastanesi’nde yiyebileceğiniz bu çikolatalı tatlı çayınızın yanında iyi bir eşlikçi olabilir. Sirkeli pırasa, kaygana, muhlama, katlama, mısır tarhanası, kaşık çıkartması, kestaneli iç pilav Sinop’a yolunuz düştüğünde deneyebileceğiniz yöresel lezzetler arasındadır. Okyanus Balık Evi, Tarihî Sebat Lokantası, Tarihî Yalı Kahvesi, Öztürk Restaurant Sinop’ta gidebileceğiniz en iyi mekânlardandır.