Turku Mutfağı

finland.jpg

Turku’da en iyi yemek alternatiflerini bulup mutfağına dair fikir edinebileceğiniz adres Kauppatori meydanı ve Auro Nehri kıyısı olacaktır. Aynı zamanda bir üniversite şehri olduğu için hem fast food hem de restoran seçeneklerinin kolayca karşınıza çıkacağı Turku’da birbirinden farklı pek çok deniz mahsülüyle karşılaşacaksınız. Genelde yanında patates ya da turşu ile servis edilen akbalık(kuha), turna (hauki)ve tatlısu levreği (ahven) gibi yerel balıklarının tadına mutlaka bakın.

Finlandiya’nın yerel yemeklerinden ‘karjalanpaisti’ genelde biftek ve domuz etinin havuç ve soğanla pişirilip patatesle servis edildiği doyurucu ve lezzetli bir yemek. Turku’nun bir diğer yerel lezzeti ise ‘Aura peyniri’. İnek sütünden yapılan ve mavi peynir olarak adlandırılan bu peyniri Finlandiyalılar çorbalarda, soslarda ve pizzada da çokça kullanıyorlar.

Turku’da restoranlar çok ucuz değildir. Genellikle sabah 10.00’dan akşam 11.00’e kadar açık restoranları gece yarısından sonra kesinlikle kapalı oluyor. Fakat çeşitli fast food zincirleri ve pizzacıları açık bulabilirsiniz. Turku’da seyahat ederken öğlen doyurucu bir yemek yiyip akşamı biraz daha hafif bir menüyle geçirmek hem enerji hem de bütçe açısından faydalı olabilir.

Popüler restoranlar

Hesburger: Turku’da sıkça karşılaşacağınız fast food zincirinde alışık olmadığınız türden hamburger ve sosları deneyebilirsiniz.

Viikinkiravintola Harald: Şehrin merkezinde yer alan Viking Restoranı’nda pek çok balık ve kuş çeşidi pişirilmektedir. Viking tarzında tasarlanan restoran ren geyiği servis edilen ender restoranlardan da biri aynı zamanda.

Oscarin Olohuone (Oscar’ın Yeri): 1895’ten beri açık olan İngiliz stili bar-restoran ördek bacağı, salyangoz gibi gurme lezzetlerin pizza ve tortilla gibi tatlarla harmanlayarak oluşturduğu kendine has menüsüyle Turku’nun en meşhur yeme-içme mekanlarından biri.

Pinella: Turku’nun sembolikleşmiş bar ve restoranı Pinella 150 yıllık binasıyla nehir kıyısındaki mekânlardan.

Diğer restoranlar: Vaakahuone, Ravintola Suomalainen Pohja, Trattoria Romana, Cafe Fontana.

Bahşiş

Turku’da restoran ve otellerde hesabın yaklaşık %14-15’i kadar bahşiş bırakmanız beklenir.