Amman’da Alışveriş

jordan-3053_960_720.jpg

Amman’da alışveriş yapmak oldukça renkli ve keyiflidir. Şehirde hâkim olan alışveriş anlayışı semt pazarlarından alışveriş yapmaktır. Neredeyse her gün Amman’ın bir köşesinde rengârenk tezgâhlarıyla kurulmuş pazarlara denk gelebilirsiniz. Amman’da kurulan pazarların bir kısmı diğerlerinden daha büyük ve geniş olup şehir merkezinde bulunmaktadır. Bu pazarlar özellikle turistler tarafından yoğun ilgiyle karşılanmaktadır.

Souk Jara isimli pazar şehrin en büyük ve en kapsamlı pazarı olup her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu pazarda Amman’a özgü kıyafetler, birbirinden güzel kokularıyla ev yapımı sabunlar alabilirsiniz.

Wakalat Caddesi Amman’ın sadece yayalara açık olan ilk caddesidir. En eski dükkânlar ve mağazalar burada bulunmaktadır. Köklü bir esnaf geleneğine sahip olan buradaki mağazalarda alışveriş yaparken esnaflarla samimi sohbetler edebilir, şehrin yerel halkından ipuçları alabilirsiniz. Sweifieh Caddesi ise şehrin ana alışveriş caddesi olarak kabul edilmektedir. Burada yerel ürünler satan mağazaların ve butiklerin yanı sıra dünyaca tanınmış markalara ev sahipliği yapan mağazalar da bulunmaktadır. Özellikle hafta sonu çok yoğun ilgi gösterilen bu cadde aşırı kalabalık olmaktadır. Bu kalabalık saatlerde alışveriş yapıyorsanız kapkaça karşı dikkatli olmanızı öneririz.

Amman’dan el işlemeleri ve el dokuması ürünler satın almak istiyorsanız adresiniz Pera’dır. Burada yer alan dükkânlarda el emeği ürünler satılmaktadır. Antik sanat eserlerine karşı ilgi duyuyorsanız mutlaka Madaba’yı ziyaret etmelisiniz. Burada antika sayılan pek çok ürünü bulmanız mümkündür. Amman seyahatiniz sırasında anı ve hediyelik eşya olarak rengârenk yöresel kıyafetler, mis kokulu esanslar, çoğunluğu ev yapımı sabun ve bakım ürünleri satın alabilirsiniz.