Vatikan Gezilecek Yerler


hotelroomsearch.net
 Sistina Şapeli, Vatikan’ın en ünlü yapılarından biridir. Yapımı Papa IV. Sixtus döneminde 1477 senesinde tamamlanmıştır. Sistina Şapeli adını da Papa IV. Sixtus’dan alır. Yapıldığı dönemden bu yana Papalık seçimleri burada yapılmaktadır. Mimarlığını Baccio Pontelli ve Giovanni de Dolci’nin yaptığı Sistina Şapeli Rönesans’ın en iyi örneklerindendir. Yapının en önemli özelliği Michelangelo’nun dört yılda tamamladığı tavan süslemeleridir. Bu freskler içerisinde birçok hikaye tasvir edilir. Bunlardan en ünlüleri “Âdem’in Yaradılışı” ve “Mahşer Günü” dür.

Michelangelo’nun yaptığı bu freskler 1984-94 yılları arasında restore edilmiştir. Önceleri oldukça koyu olarak bilinen bu çalışmaların, uzun yıllar kir tabakalarının sonucu olduğu ortaya çıkarılmış ve restorasyon sonunda freskler parlaklığı ile yepyeni bir hal almıştır.

Sistina Şapeli’nin mimari özellikleri Kitab-ı Mukaddes’te anlatılan Süleyman Mabedi’ne göre şekil almıştır. Beşik tonoz ile örtülü yapının uzunluğu 40.93 metre, eni 13.41 metre, yüksekliği ise 20.70 metredir.

  • Giriş ücretleri: Tam: 13.00 Euro / İndirimli: 8.00 Euro

Vatikan gezilecek yerler:

Vatikan Müzeleri


upload.wikimedia.org
  Papa II. Julius tarafından 16. yüzyılın başlarında kurulmuştur. Vatikan Müzeleri dünyanın en büyük sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapar. 7 kilometrelik salonlar ve koridorlardan oluşan sergi alanında; Mısır mumyaları, Etruria bronz antik büstleri, eski ustalardan ve modern sanattan eserler yer alır. Vatikan Müzeleri birçok bölümden oluşmaktadır;
 
Pio-Clementine Müzesi (Museo Pio-Clementino)

magnuskaslov.dkPapa XIV. Clement tarafından 1771 yılında kurulmuştur. Önceleri Rönesans ve antik eserlerin sergilendiği bu müze Papa VI. Pius tarafından genişletilmiştir. Sistina Şapeli ile beraber burada toplamda 54 galeri bulunmaktadır. Sistina Şapeli’ne diğer 53 galeriyi gezdikten sonra verilen ödül ile girilebilmektedir.

Chiaramonti Müzesi (Museo Chiaramonti)

Papa VII. Pius Chiaramonti tarafından 19. yüzyılın başlarında kurulmuştur. Müze heykellerin, lahitlerin ve frizlerin sergilendiği büyük kemerli galerilerden oluşmaktadır. Raphael Stern tarafından inşa edilen The New Wing ve Braccio Nuovo’da Prima Portalı Augustus, Doryphorus ve The River Nile gibi önemli heykeller sergilenmektedir. Chiaramonti Müzesi’nin başka bir bölümü olan Lapidaria Galerisi’nde 3.000 den fazla tablet ve yazıt bulunmaktadır. Bu galeri türünün en büyük örneğidir. Ancak, bu bölüme sadece akademisyenlere yönelik özel izinle girilebilmektedir.

Gregoryen Etrüsk Müzesi (Museo Gregoriano Etrusco)
Papa XVI. Gregory tarafından 1836 yılında kurulmuştur. Sekiz galeriden oluşan müze Etruria arkeolojik kazılarında bulunan eserlere ev sahipliği yapmaktadır. İçeriğinde; vazolar, lahitler, bronz eserler ve Guglielmi Koleksiyonu yer almaktadır.

Gregoryen Mısır Müzesi (Museo Gregoriano Egiziano)

civitavecchia.portmobility.it
  Papa XVI. Gregory tarafından 1839 yılında kurulmuştur. Müze, Antik Mısır’a ait büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Grassi Koleksiyonu, hayvan mumyaları ve ünlü Ölüler Kitabı’nın reprodüksiyonu burada yer almaktadır.

Vatikan Tarih Müzesi (Museo Storico Vaticano)

upload.wikimedia.org
 Vatikan Tarih Müzesi Papa VI. Paul tarafından 1973 yılında kurulmuştur. İlk önce Square Garden’ın altına yapılan müze daha sonra Lateran’ın ana katına taşınmış ve Mart 1991’de yeniden açılmıştır. Vatikan Tarih Müzesi’nde 16. yüzyıldan bu yana tüm papaların portreleri yer almaktadır. Ordu ve din adamlarının bugüne kadar giydikleri kostümler de burada sergilenmektedir. Alt katta papaların bugüne kadar kullandığı araba koleksiyonu bulunur.
  • Griş ücretleri: Tam: 16 Euro / İndirimli: 8 Euro
  • Ziyaret saatleri: 09:00 – 16:00

Aziz Petrus Meydanı (Piazza San Pietro)


upload.wikimedia.org

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan’ın en büyük simgelerinden biridir. 1656-67 yılları arasında Papa VII. Alexander’in önderliğinde Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılmıştır. Vatikan’ın giriş kapıları bu meydana açılmaktadır. Meydanın tam ortasında Mısır obeliski yükselmektedir. Bu obelisk Bernini’nin meydanı tasarlamasından 100 yıl kadar önce dikilmiştir. Meydan papanın büyük bir kitleye tek bir noktadan hitap edebilmesini sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro in Vaticano)


upload.wikimedia.org

Aziz Petrus Bazilikası kubbesiyle Roma’nın siluetini oluşturan en büyük yapılardan biridir. Mimari olarak geç dönem Rönesans kilisesidir. Donato Bramenta, Michelangelo, Carlo Maderno ve Gian Lorenze Bernini gibi birçok usta isim tasarımında katkı sağlamıştır. Rönesans döneminde bilindiği gibi sanat, kilisenin elinde bulunmaktaydı. Sanatçılar kendilerini kiliseye ne kadar beğendirirlerse o kadar üne ve paraya sahip olabiliyorlardı. Bu yüzden Papalık tarihi sanatsal anlamda oldukça zengindir. Yapı Rönesans mimarisinde dünyanın en büyük iki kilisesinden biridir.

Aziz Petrus Bazilikası 18 Kasım 1626 yılında kutsanmış ve ibadete açılmıştır ve rivayete göre Aziz Petrus’un M.S 67 yılında çarmıha gerildiği noktada yer almaktadır. Bu yüzden burası Hıristiyanların hac noktalarından biridir.


upload.wikimedia.org
Yapının diğer bir önemi içerisinde bulunan Michelangelo’nun henüz 25 yaşında yaptığı Pietà heykelidir. Michelanelo burada resmen mermere can vermiştir. İnce ve kıvrımlı dokular mükemmel bir ahenk oluşturmaktadır. Kıyafetlerin realist kırışıklıklarına kadar her şey inanılmaz bir gözlem yeteneğinin ve insan anatomisinin gerçeğe en yakın halini göstermektedir.
Bu heykelin diğer bir özelliği de Meryem’in ilk defa genç olarak tasvir edilmesidir. Michelangelo bunu Meryem’in bakireliğinin ve saflığının bir göstergesi olarak ifade etmiştir.

Heykelde İsa çarmıhtan indirilmiş ve ölü bedeni Meryem’in kucağına yayılmıştır. Heykel ayrıca Michelangelo’nun imzasını attığı tek eseridir. Aslında bunun da ilginç bir hikâyesi vardır. Michelangelo kilisede sergilenecek olan bu heykeli tamamladığında henüz kimse onu tanımıyordu. Heykelin olduğu yere gittiğinde herkesin heykele övgüler yağdırması ona büyük bir mutluluk vermişti. Ancak kimin yaptığı konusunda çeşitli dedikodular çıkmış ve o zaman şehirlerarası rekabetin üst düzeyde olduğu yıllarda bir grup, Milanolu birinin yaptığını, başka bir grup ise Napolili bir heykeltıraşın yaptığını iddia etmiştir.

Bunun üzerine üzülen Michelangelo kısa bir süre sonra kiliseye henüz heykelin tamamlanmadığını belirtip çalışması için izin istemiş ve kiliseyi kapattırmıştır. Çalışmasını tamamladığında Meryem’in kıyafetini bir arada tutan kuşağın üstüne Latince “Floransa’dan Michelangelo Yaptı” imzasını atmıştır.

  • Ziyaret saatleri: 07:00 – 19:00 / Kış sezonu: 07:00 – 18:30

Vatikan gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.