Paros Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paros Adası, Yunanistan'daki Kiklad (Cyclades) adalarından en sakin, en doğal adadır ve bu ada zincirinin ikinci en büyük adasıdır. Ada hayatı yaşamak için Paros doğru bir tercih olacaktır. Bu sakinliğiyle beraber çok da ünlü bir adadır ve son zamanlarda çok tercih edilen turizm noktalarındandır. Çok güzel ve temiz plajlara sahip olan adanın ziyaretçi profilini genellikle orta yaştaki turistler oluşturmaktadır. Adada, Yunanistan'ın çoğu yerinde olduğu gibi beyaza boyalı evler, deniz kenarında balıkçı tekneleri nefis bir siluet oluşturmaktadır. Maviyle beyazın muhteşem ahengi Yunanistan’a özgü havayı tamamıyla yaşatmaktadır. Paros'un eski çağlardan bu yana gelen ve adanın adıyla anılan malzemesi Paros mermeri olarak bilinen beyaz heykellerin de yapıldığı saf beyaz mermerdir. Bu mermer ile Parthenon'un çatısının, Venus ve Hermes'in heykellerinin yapıldığı bilinmektedir. Paros Adası’nın merkezi Parikia'dır ve en ünlü restoranlar, burada bulunmaktadır. Paros Adası tarihten çok doğal güzellikler ve manzarasıyla ünlüdür. Tarihî güzelliklerin yanı sıra doğal ortamı, beyaz badanalı evleriyle çokça tercih edilen tatil beldesi gittikçe gelişmektedir.

Paros İklimi

Paros’ta, Akdeniz iklimi hâkimdir. Aslında sıcak, kurak yazları ve ılıman kışları bulunmaktadır. Yazın pek yağmur yağmaz genellikle ekim ve nisan ayları arasında yağışlar görülmektedir. Paros Adası da dâhil olmak üzere Kiklad Adaları en sıcak aylarda esen serinletici rüzgârları veya meltemleri ile ünlüdür. En sıcak ayları ise temmuz ve ağustos aylarıdır. 

Paros'a Nasıl Gidilir?

Paros'a ulaşım için her şekilde uçak ile Yunanistan'a ulaşmanız gerekmektedir. Ulaştıktan sonra oradan ya feribot kullanarak ya da uçak ile Paros Adası’na ulaşılabilmektedir.
 
Uçak ile:

Paros'a İstanbul'dan uçak ile direkt ulaşım bulunmamaktadır. İlk başta Yunanistan’ın başkenti Atina'ya ulaşım sağlanması gerekmektedir. Atina'dan direkt uçak ile Paros Adası’na ulaşım sağlanabilmektedir. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Genellikle günde 3 veya daha fazla uçuş bulunmaktadır.
 
Feribot ile:

Adaya Mikanos'tan ya da Nakşa Adası’ndan feribotla ulaşım mümkündür. Uçak ile Atina'ya gelindikten sonra Atina Pire Limanı’ndan feribot ile doğrudan Paros'a ulaşılabilmektedir. Yolculuk yaklaşık 4 saat sürmektedir. Aynı şekilde adalar arası feribotlar da mevcuttur.

Paros Görülecek Yerler 

Panagia Ekatontapiliani

Adanın merkezi olan Parikia'da liman boyunca uzanan caddede bulunmaktadır. Adı “100 kapılı kilise” olarak bilinen kilise, Yunanistan'ın en eski Bizans kiliselerindendir. Kilise MS 326 yılında Konstantin'in annesi tarafından inşa ettirilmiştir. 2 tane küçük şapeli, ana şapeli bulunmaktadır ve haç yazısı bulunan bir vaftizhanesi bulunmaktadır. 18. yüzyılda depremden dolayı hasar görmüştür, sonrasında restore edilmiştir.
 
Naoussa

Adanın kuzeyinde kalan Naoussa, Paros'un sessiz ve huzurlu kısmı denilebilir. Ara sokaklar keşfedilmek için çok uygundur. Fiyatı biraz daha tuzlu olsa da sakinlik için değmektedir. Genellikle kafeler ve restoranlar sokakta taş üstünde sandalyeler ve masalarla ziyaretçilerini beklemektedirler. Mağazalar da akşamüzeri açılıp gece geç saatlere kadar açık kalmaktadır. Paros Adası’nın gece hayatının kalbi burada atmaktadır. Buraya Parikia Liman'ından kalkan otobüsler ile ulaşılabilmektedir ve yolculuk 30 dakika sürmektedir.
 
Parikia

Parikia, adanın başkenti ve en hareketli yeridir. Başkenti olduğu için de ticaret merkezi de denilebilmektedir. Genellikle görülmesi gereken çoğu yer bu bölgede bulunmaktadır. Limanı bulunmaktadır ve limanın hemen aşağısında da otobüs terminali yer alır. Adanın sembolü olan yel değirmeni de burada bulunmaktadır ve limandan çok net görülebilmektedir.
 
Kastro

Adanın en yüksek yerinde bulunan Kale, 13. Yüzyıla tarihlenmektedir. Parikia bölgesinde bulunmaktadır ve Orta Çağ kalesidir. Limandan yüründüğünde hemen ulaşılabilecek yerdedir. Adanın manzarasını yukardan seyretmek için idealdir.
 
Lefkes Köyü

Paros'un en sessiz sakin köylerinden olan bu köy, arabayla ulaşıma kapalıdır. Adanın ortasına yakın yerlerde dağların arasında bulunan Lefkes, tamamen organik mahsullerle doludur ve kendine has bir otantiklik sunmaktadır. Beyaz boyalı evlerden, mavi boyalı kapılardan gelen huzur için bile buraya gelinebilir. Köy fazlasıyla ıssız ve sakindir ama çok sayıda el yapımı hediyelik dükkânı bulunmaktadır. Ulaşım için köyün girişine taksi veya otobüs ile gelebilirsiniz.
 
Kolymbithres Plajı

Bu plaj Paros'un en ünlü plajıdır. Kolymbithres Plajı, Naoussa Körfezi’nde yer almaktadır. Büyük kayalıklardan oluşmuştur ve bu kayalıklar ile bir körfez oluşmuştur. Sezon boyunca genellikle çok kalabalık olmaktadır.