Google+

Arama formu

Santorini Gezilecek Yerler

Santorini Gezilecek Yerler
winewitandwisdomswe.com

Santorini Yunanistan’ın en ünlü adalarından biridir. 3.500 yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşan kalderası, beyaz badanalı evleri, muhteşem doğası, plajları ve antik kentleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir adadır. Özellikle son yıllarda romantizm isteyen ve balayına çıkan çiftler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Santorini gezilecek yerler:

Fira

Santorini şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Onirondas Villas, Αura Cave, Fira Deep Blue Suites. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz IfestAu.4 Suites, De Sol Hotel & Spa, Oia Villa Sleeps 6 Air Con gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Santorini Hostel, Santorini Camping/Rooms, Golden Star tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Santorini aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Santorini Gezilecek Yerler-1
planetware.com

Fira Calderadan 300 metre yükseklikteki kayalıkların üzerine kurulmuş, Santorinin en meşhur kartpostallık bir bölgesidir. Beyaz badanalı kübik evleri, terasları, dolambaçlı yolları, küçük kareleri, mavi kubbeli kiliseleri ile dünyada benzeri az görülecek türden büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Fira’nın aşağısındaki küçük limandan Fira’ya toplam 587 adımlık dik merdivenlerden çıkarak veya kablo arabaları kullanarak çıkılabilmektedir. Fira Santori’nin turizminin asıl yaşandığı yer olarak küçük otelleri, apartları, restoranları, kafeleri, kuyumcuları ve hediyelik eşya dükkânları ile Santori’nin bir numaralı turistik bölgesidir.

Oia

Santorini Gezilecek Yerler-2
planetware.com

Santori’nin kuzey ucunda, Fira’ya 12 kilometre mesafede yer alan Oia, kalderaya bakan müthiş bir manzaraya sahiptir. Genellikle pahalı oteller ve varlıklı insanlar burada yaşamaktadır. Havuzlu evleri ve küçük butik otellere dönüştürülmüş beyaz badanalı evleri ile Fira gibi karpostallık bir yerdir. Oia’nın manzarası ve evleri Fira’ya oldukça benzemekle beraber tek farkı daha pahalı bir yer olmasıdır. Oia’ya çıkan yollar oldukça dolambaçlı ama bir o kadarda enfes bir görüntüye sahiptir. Oia’nın en meşhur yanı günbatımının buradan harika görünmesidir.Akşam saatlerinde buraya gün batımını izlemeye gelenlerle dolup taşmaktadır.

Caldera

Santorini Gezilecek Yerler-3
planetware.com

3.500 yıl önce burada bulunan bir volkanın patlamasıyla oluşan kaldera, bu patlamanın sonucunda 73 kilometrekarelik toprağın çökmesi ve çöken alanı denizin doldurmasıyla oluşmuştur. Bu doğal oluşum bugün, Santorini’nin ünlü bir turistik ada olmasındaki en büyük nedendir. Halen aktivitesi bulunan kalderanın kendi merkezinde, kaplıcalar, gaz bacaları ve Kaimeni ismi verilen adacıklar yükselmektedir. Kalderanın batısındaki küçük bir adada bulunan kaplıcalar turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.
 
Arkeolojik Site Ve Kırmızı Kumsallar

Santorini Gezilecek Yerler-4
planetware.com

Fira’nın 12 kilometre güneybatısında Akrotiri köyü yakınlarında bulunan bu yer, Santori’nin tarihine ışık tuttuğu gibi kırmızı plajıyla da ünlüdür. Burada yapılan kazılarda Santori’nin milattan önce 16. yüzyılda müreffeh ve gelişen bir şehir olduğunu, ticaret ve nakliye ile uğraşan yerli bir halkın yaşadığını göstermektedir. Bu tarihi tarafının yanında turistik olan bir diğer yanı da kıpkırmızı kayalıkları ve kumsallarıdır. Uçurumun hemen altında bulunan kırmızı kumsal masmavi denizi, şezlong ve şemsileriyle oldukça büyüleyici görünmektedir.
 
Thira Antik Kenti

Santorini Gezilecek Yerler-5
planetware.com

Santorini’nin güneydoğu kıyısında bulunan Antik Thira kenti dokuzuncu yüzyıldan kalma tarihi bir mirastır. Bu sitede Helenistik bir tapınak ve bazı kalıntıların yanı sıra Roma ve erken Bizans döneminden izlerde görülmektedir. Müzede bulunan tüm kalıntılar Fira Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Thira Antik Kenti, Santorini’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Pyrgos

Santorini Gezilecek Yerler-6
planetware.com

Fira Santorini’nin başkentliğini 1800 yılında devraldıktan sonra tepenin üzerindeki kale kalıntılarının etrafında beyaz badanalı kiklad evleri ve Pyrgos kilisesi inşa edilmiştir. Daha önceleri metruk unutulan bir bölgeyken, 2004 yılından sonra açılan birkaç butik otel ve şık restoranların açılmasıyla Pazar turizmine hitap etmeye başlamış ve canlanmıştır. Pyrgos konum olarak ise Fira’nın 8 kilometre güneydoğusundadır.
 
Perissa Kumsalı

Santorini Gezilecek Yerler-7
planetware.com

Santorini’de gezip görülecek yerlerden bir diğeri de Perissa Plajı’dır. Santorini’nin en iyi bilinen ve en popüler plajı olan Perissa, Perivolos köylerinin güneydoğusunda bulunmaktadır. Fira’ya uzaklığı ise 12 kilometredir. Perissa Plajı ince siyah volkanik kumlarla kaplıdır ve uzunluğu 6 kilometreyi bulmaktadır. Her şezlongun üzerinde bulunan ağaç saçakları, deniz tavernaları ve bir dizi kafeler sahil boyunca uzanır. Bunun yanında bazı su sporları tesisleri de bulunan Perissa, güneşlenmek ve denizin keyfini çıkarmak için en uygun yerlerden biridir.

Santorini gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.