Santorini'de Yeme-İçme ve Konaklama Mekânları

SEA SIDE BY NOTOS RESTAURANT

Perivolos Beach’te yer alan Sea Side, Akdeniz’e özgü malzemeleri dünyanın farklı yerlerinden tekniklerle pişirip, yenilikçi biçimde sunuyor. Kendine ait plajı bulunan restoranda, plaj kısmına da yemek servisi yapılıyor. Sea Side menüsünden seçtiklerimiz Santorini salatası, kâğıtta baharatlı Feta peyniri, kızarmış peynirli ekmek, kalamar ızgara ve Fish and Chips’ti. Kurutulmuş domates, ton balığı ve tarama soslarıyla servis edilen ekmek kızartmasını çok beğendim. Her şeyden önce sunumu çok renkliydi. Bizim hamur işi kızartmalarımıza benziyordu. Kalamar da ızgara da yumuşacık ve lezzetliydi.

Sea Side Plajı


Sea Side Restoran


Mini kalamar ızgara ve fish&chips


Santorini Salatası


Kızarmış Peynirli Ekmek


Santorini birası olan Yellow Donkey


Sea Side Cocktail

TAVERNA KATINA

Ammoudi Bay’de yer alan restoran, Katina ve kızı Vagelio tarafından işletiliyor. Balıkları seçip, tarttırıp anında fiyatını öğreniyorsunuz. Kabul ederseniz hemen pişirilip servis ediliyor. Katina, geleneksel Yunan öğeleri taşıyan sıcak bir dekorasyona sahip. Ayrıca mutfağı, tuvaleti ve masaları tertemiz. Servis çok hızlı ve garsonlar son derece güler yüzlü. Santorini gibi bir turizm cennetinde olduğunuzu düşünüp fiyatların çok yüksek olduğunu sanmayın. Boğazdaki balıkçılardan çok daha ucuz bir hesap ödüyorsunuz. 4 kişi olarak iskorpit, ıstakoz, kalamar ve salata için 300 TL ödedik. Baklava ve kahveler de işletmenin ikramıydı. Lezzetli yemekleri ve uygun fiyatıyla mutlaka gidilmesini tavsiye ediyorum.


Taverna Katina


Taverna Katina


Taverna Katina’nın taze balıkları ve deniz ürünleri


Izgara Kalamar


Istakoz Izgara


İskorpit Izgara


Yunan Baklavası

CHROMATA UP STYLE HOTEL

Imerovigli’de yer alan Chromata Up Style Hotel şimdiye kadar kaldığım en güzel otellerden biriydi. Üst sınıf lüks hizmet anlayışıyla hizmet veren bir butik otel. Manzarası ise baş döndürücü. Her yer bembeyaz. Sadece deniz ve gökyüzü ile infinity havuzu mavi. Odalar mağaraların içine yapılmış. Her odanın kendi balkonu var. Sabah kahvaltısını herkes kendi odasının balkonunda yapıyor. Sessizliğin hâkim olduğu muhteşem Kaldera manzarasına karşı kahvaltı keyfi inanılmaz. Her oda da binlerce müziğin yüklü olduğu ipodlar ve dockları mevcut. Ayrıca otele giriş yaptığınızda size özel cep telefonu da veriliyor.


Chromata Up Style Hotel


Otelden Kaldera görüntüsü

KISSING FISH:

Oia’da dolaşırken karşımıza çıkan bu dükkânda, ayaklarınızı soktuğunuz içi su dolu küplerde bulunan özel balıklar ayaklarınızdaki ölü deriyi temizliyor. Türkçesi “öpen balıklar” olan bu ilginç deneyimi yaşamak istedik. Sahibi Gioatta, bazı balıkların özelliklerinden bahsetti. Aslında bu tedavi yönteminin Anadolu’dan çıktığını ancak dünyaya Çinlilerin tanıttığını söyledi. Balıklar ölü deriyi temizlediği gibi, kan dolaşımını hızlandırıyor, akupunktur etkisiyle tüm vücutta rahatlama etkisi yaratıyor. Yanlış anlaşılmasın, balıklar ölü derinizi yiyip karınlarını doyurmuyor. Deriyi koparıp atıyorlar. Düzenli olarak kendi yemleriyle besleniyorlar. Küplerdeki su ise sürekli UV ışınlarıyla temizleniyor. İlk ayağınızı suya soktuğunuzda elektrik çarpmış hissine kapılıyorsunuz. Bir süre sonra gerçekten rahatlama hissi her yerinizi kaplıyor. Yorulan ayaklarınız için denemenizi tavsiye ederim; 10 dakikası 15 Euro.


Kissing Fish

Kissing Fish

Santorini ile ilgili ilk yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz: http://gezimanya.com/GeziNotlari/yunan-adalarinin-kralicesi-santorini

Gürhan Kara

Yazar Hakkında

Gürhan Kara

Tadında Seyahat adlı ülke, şehir, otel ve restoran inceleme blogu'nun kurucusu ve yazarı