Google+

Arama formu

Güney Kore'de Denenmesi Gereken Lezzetler

Güney Kore'de Denenmesi Gereken Lezzetler

Sosyal ve siyasi değişimler ile yüzyıllar içerisinde şekillenen Güney Kore mutfağının temeli Kore Yarımadası ve Güney Mançurya'ya hakim tarım ve göçebe kültürüne dayanıyor. Doğal çevre ve farklı kültürel eğilimlerin etkileşimiyle kendi kültürel yemeklerini sunuyor. Kore mutfağındaki ana besin kaynaklarını ise pirinç, sebze, balık ürünleri ve et şeklinde özetleyebiliriz. Güney Kore'ye yolu düşecekler için mutlaka tadılması gereken 10 lezzeti derledik. 

Kimchi
Kimchi

Fermente lahana ve biber ile yapılan kimchi neredeyse her yemeğin yanında servis edilir. Değişik bir lezzet olan kimchi alışık olmayanlar için biraz baharatlı gelir. Kimchi de tıpkı şarap ve peynir gibi yaşayan bir yiyecek; yaşlandıkça tadı daha çok oturur ve lezzetlenir. Kimchinin tüm öğeleri vücudumuz için çok faydalıdır özellikle de sindirim sistemine, kan akışına, beyni besleyen hücrelere ve bağırsaklara... 

Fotoğraf: http://www.maangchi.com/wp-content/uploads/2014/06/whole-cabbage-kimchi.jpg
 
 

​Bibimbap
​Bibimbap

Bir pirinç yemeği olan ve sıcak taş bir kasede servis edilen bibimhap Güney Kore'nin en popüler yemeklerinden bir tanesi. Kırmızı biber salçası ve susam yağı ile birleştirilen sebzeler, protein çeşitleri ve kızarmış yumurtayla hazırlanan yemek yazın soğuk, kışın sıcak servis ediliyor. Önemli olan ise pirincın üzerinde beslenme ve estetik için en az beş farklı renk bulunmalı! Bu renkler düşünebileceğiniz herhangi bir sebze olabilir ama genellikle kullanılanlar şöyle: shiitake mantarı, rendelenmiş salatalık, havuç, dilimlenmiş kabak, soya filizi, kurtulmuş yosun ve daikon turpu... Çiğ yumurta ise renk ve güneş ışığı olması için en son ekleniyor. 

Fotoğraf: http://www.taste.com.au/images/recipes/agt/2012/03/bibimbap-24011_l.jpeg