Google+

Arama formu

Orta Ve Güney Amerika'nın 11 Harikası

Orta Ve Güney Amerika'nın 11 Harikası

Orta ve Güney Amerika topraklarında bulunan ‘’harikaların’’ birkaçı burada olsa da dahasının olması şaşırtıcı olmamalı. Üzerinde İnkaları, Aztekleri ve İspanyolları barındıran bu yerler hala gizemi çözülememiş sırlara vakıf olmakla beraber bugün insanları büyülemeye devam eden eserleri de günümüze taşımışlardır.
Chichen Itza, Meksika
Mayalar ve ardından Toltekler’in egemenliğine giren Chichen Itza, bu iki kültürün sentez olmuş hali gibi adeta. Bu kompleks bölgenin merkezinde bulunan piramit tapınak olağanüstü bir mimariye sahip. Merdivenleri tam olarak doğu-batı-kuzey ve güneyi gösteren tapınak ekinoks dönemlerinde eşine az rastlanır güzellikte bir hale bürünüyor.

Fotoğraf: commons.wikimedia.org

Orta Ve Güney Amerika'nın 11 Harikası

Nazca Resimleri, Peru
Güney Peru’daki Nazca Vadisi’nde tüm dünyanın ilgisini çeken geometrik desenler ve hayvan figürlerinin yapılış amacı hala bilinmiyor. Turistlerin sıklıkla uğradığı bölge helikopterden görülen manzarasıyla insanları fazlasıyla etkiliyor. 1926’da arkeolog Alfred Kroeber ve Mejia Xesspe’nin keşfettiği Nazca resimlerinin İ.S 1. Yüzyılda yapıldığını düşünüyor.

Fotoğraf: www.raisingmiro.com

Orta Ve Güney Amerika'nın 11 Harikası

Teotihuacan, Meksika
Meksika’da bulunan tarihi M.Ö’ye uzanan bu olağanüstü yerleşim yerinin Aztek dilindeki anlamı ‘’Tanrıların Yeri’’dir. Roma’dan daha büyük bir şehir haline gelmiş olan Teotihuacan, caddeleri, anıtları, dini binaları, zanaatkarları, evleri ve sokaklarıyla oldukça kompleks bir kentti. Tüm bunlara rağmen bu destansı yer hakkında da bilinmeyen pek çok şey mevcut.

Fotoğraf: en.wikipedia.org