Google+

Arama formu

Seul'de Mutlaka Görmeniz Gereken 15 Yer

Seul'de Mutlaka Görmeniz Gereken 15 Yer

Seul, Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehridir. Gökdelen ve gecekonduların bir arada bulunduğu, Kore gelenek ve kültürünü sokaklarda yaşatan ve hareketli yaşamıyla dikkat çeken Seul, ziyaretçilerine birçok deneyimi yaşama fırsatı sunar. Saraylardan müzelere, çarşılardan parklara kadar gezip görebileceğiniz çok sayıda gezi noktasına sahip olan Seul’da, keyifli tatiliniz sırasında Kore kültürünü de yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. 

Fotoğraf: http://owegoo.com/wp-content/uploads/2014/03/Seoul.jpg

1. Gyeongbokgung Sarayı
1. Gyeongbokgung Sarayı

Kore’nin en ünlü kraliyet saraylarından biri olan Gyeongbokgung eski otoritelerin merkezi olarak bilinir. Başkanlık konutuna çok yakın mesafede bulunan saray 1395 yılında inşa edilmiştir. Uzun yıllar boyunca Joseon Hanedanlığı’na hizmet eden bu ihtişamlı yapı, 1500’lü yıllarda gerçekleşen Japon istilalarında büyük hasarlar almıştır. 19. yüzyılda yapılan restorasyonlar sayesinde günümüzdeki görünümüne kavuşan Gyeongbokgung Sarayı’nın giriş ücreti yetişkinler için 3000 Won (8 TL) iken gençler ve çocuklar için 1500 Won (4 TL)’dur. Saray bünyesinde düzenlenen İngilizce turlar sayesinde Kore kültürünü ve mimarisini keşfedebilirsiniz.  
                                                       
**Eğer ziyaretinizde vakit endişeniz yoksa Gyeongbokgung Sarayı ile dipdibe bulunan Insadong’u, Changdeokgung Sarayı’nı ve Gwanghwamun Meydanı’nı da ziyaret edebilirsiniz.
                                                 
Insadong: Şehrin kalbinde bulunan Insadong’da, geleneksel Kore güzel sanatlarının her türlü örneğini görebileceğiniz 100’den fazla galeri bulunur.

Changdeokgung Sarayı: Changdeokgung Sarayı ,Joseon Hanedanlığı’nın Gyeongbokgung Sarayı’ndan sonraki ikinci büyük otorite merkezi olarak bilinir. Arka bahçesinde 300 yaşından fazla bir ağaç, küçük bir göl ve bir köşk bulunduran saray aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'ndedir.

Gwanghwamun Meydanı: 2009 yılında yeniden düzenlenerek halka açılan Gwanghwamun Meydanı, ziyaretçilerine Gyeongbokgung Sarayı ve Bukaksan Dağı’nın mükemmel panoramik manzarasını sunar. Kral Sejong’un heykelinin bulunduğu meydanın yakınında konaklama tesisleri, sergi salonları ve toplantı alanları bulunur.

Fotoğraf: http://www.guesthouseinseoul.org/wp-content/uploads/2015/06/Gyeongbokgun...
 

2. Lotte World
2. Lotte World

Dünyanın en büyük kapalı tema parkı olan Lotte World şehrin kalbinde bulunan en güzel gezi ve eğlence mekânlarından biridir. Bünyesinde buz pateni pisti, bowling alanları ve 5000 yılın üzerinde tarihsel değere sahip eserlerin sergilendiği bir halk müzesi de barındıran tema parkı her yıl ortalama 6 milyon ziyaretçi ağırlar. Magic Island adı verilen bir açık hava alanına da sahip olan Lotte World’de etrafında huzurlu yürüyüşler gerçekleştirebileceğiniz küçük de bir göl vardır. Tüm yıl boyunca ziyaretçilere açık olan parkın giriş ücreti yaklaşık olarak 24 dolardır.

Fotoğraf: http://images.mapsofworld.com/allwonders/lotte-world-theme-park.jpg