Google+

Arama formu

SOKAK SANATI DENİNCE AKLA GELEN ŞEHİRLER

SOKAK SANATI DENİNCE AKLA GELEN ŞEHİRLER

Sokak sanatı dünyası, Banksy ve Shepard Fairey gibi ünlü sanatçıların, orta bilgiyi ana akımın bilinç düzeyine yükseltmesiyle, son birkaç yıldır büyük bir değişime uğradı. Bir zamanlar “Vandalizm” olarak nitelendirilen sokak sanatları, artık dünyanın dört bir yanındaki büyük metropollerde ortaya çıkan popüler bir halk sanatı haline geldi. Özellikle bazı şehirlerde son derece ön planda olan sokak sanatları, şehir sakinleri tarafından da olumlu karşılanıyor. Hazır Mural İstanbul Festivali de başlamışken dünya genelinde sokak sanatının en yaygın olduğu şehirleri sizin için derledik. 

Los Angeles
Los Angeles

Los Angeles’taki (https://gezimanya.com/amerika-birlesik-devletleri/los-angeles-kaliforniya) sokak sanatının 1970'lerden kalma bir geçmişi var. Şehrin sokak sanatlarının tarihi, 90’lı yıllardaki siyasi ayaklanmalar sırasında şehirdeki yanlış politikalara tepki olarak, çağdaş sokak sanatçıları Kent Twitchell ve Willie Herrón’un yaptığı sokak sanatları ile başladı. Halk üzerinde büyük etki yaratan sokak sanatlarına 2003’te yasak getirildi. 10 yıllık sanat yasağının ardından 2013'ün ekim ayında yasağın sona ermesi ile Los Angeles, sokak sanatının Rönesansının bir parçası haline geldi.

Buenos Aires
Buenos Aires

Arjantin’in sokak sanatına ev sahipliği yapan Buenos Aires’te (https://gezimanya.com/arjantin/buenos-aires), 70'li ve 80'li yıllardaki diktatörlük yıllarında başlayan sokak sanatları, halkın yönetime karşı tepkisini yansıtan toplumsal bir yorum olarak bölgenin tarihine derin bir kök salmış durumda. Ülkedeki siyasi düzensizliklere karşında gelişiminde ivme kazanan sokak sanatları, ülkenin başkenti olan Buenos Aires’te günümüzde dahi önemini korumaya devam ediyor. Kentin son derece stil sahibi olan Paris tarzı mimarisi, büyük duvarların boyanmasını zorlaştırıyor. Bu yüzden sokak sanatının büyük bir kısmı San Telmo ve benzeri sokak seviyesindeki mahallelerde yoğunlaşıyor.