Amerikan İç Savaşı'nda tamamıyla yakılıp harap olmuş, ancak kendini hızla yenileyerek bir ticaret merkezi haline gelen Atlanta, 1837'de iki demiryolu hattının kavşağında kurulmuş olan kent, hepimizin bildiği “Amerikan İç Savaşı” veya diğer adıyla “Eyaletler Arası Savaş”a sahne olmuş. ABD’nin Washington’daki yönetimi ile ülkeden ayrılmak isteyen 11 güneyli eyaletin Abraham Lincoln’ün seçilmesinden sonra 1860 yılında bağımsızlıklarını ilan etmesiyle başlayan bir savaş.

1

Yüzlerce insanın ölümüyle biten savaşın nedeni ise, kuzey eyaletlerin sanayiye yönelik ekonomileri sonucu köleliğin yasaklanmasına karşı, güney bölgelerde tarım yapan büyük çiftliklerin Afrika’dan getirilen siyahi kölelerden vazgeçmek istememeleri. İşte bu eyaletler Lincoln’ün güneyde de köleliği yasaklayacağından endişelenerek bağımsızlıklarını ilan eder ve iki taraf arasında savaş başlar. 

2

1865 yılında güney ordusunun silahlarını bırakarak teslim olmalarıyla, her iki tarafın askerlerinin yaklaşık üçte birini kaybettiği Amerikan İç Savaşı, kuzeyin zaferiyle sona erer. Ancak ne yazık ki, köleliğin kaldırılmasının yasallaşmasından beş gün sonra kuzeyli Başkan Abraham Lincoln, bir güneylinin yaptığı suikast sonucu vurularak öldürülür.

3

Bu iç savaşta tamamıyla yakılıp harap olan Atlanta kenti kendini hızla yenileyip ulusal bir ticaret merkezi haline gelmiş. Şehir halkının ve liderlerin "çok çalışmadan dolayı nefret edebilme için zamanımız yok" felsefeleriyle güneyden daha değişik olmaları ile tüm dünyada isim yapmışlar.

4

Şimdi sizleri tüm bu anlattıklarımı gözler önüne seren bir müzeye götürmek istiyorum. “Atlanta History Museum”.

5

Martin Luther King günü olduğu için girişi oldukça pahalı olan müze bugün için tüm ziyaretçilere ücretsizdi. Oldukça büyük, başarılı ve güzel organize edilmiş. Girişteki bankodan her türlü bilgiyi alabilirsiniz, zira müze oldukça büyük.

Duvarlarda şehrin tarihini, kahramanlarını ve hikayesini, fotoğraflarla kronolojik olarak görebilir, detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Biz girişe yakın bir salonda bulunan, savaşda da görev yapmış çilekeş ‘Texas’ lokomotifi ile başlıyoruz müze gezimize. Savaş da dahil 33 yıl durmaksızın çalıştıktan sonra şimdi müzede yorgunluk atıyor. 

6

Bir eşini Malta’da bir müzede gördüğüm, 360 derece ve üç boyutlu, kanlı savaşı gözler önüne seren ve o günlerde yaşanan acıları gözler önüne seriyor, görüntüler gerçek gibi, müthiş bir emek sergiliyor.

7

 Yıllar boyu yaşanan acılar, yitirilen canlar, savaşta kullanılan silahlar, mermiler, arabalar, bayraklar, savaş haberleri veren gazeteler, kısacası müzenin hayli üzücü bir köşesi…

8

Neyse ki karşımıza tatil gününü müzede değerlendirmeleri için getirilmiş minik bir çocuklar grubu çıkıyor ve müze görevlisi bir bayanla birlikte söyledikleri ‘We shall Over Come..’ ‘üstesinden geleceğiz’ şarkısı ile biraz yüzlerimiz gülümsüyor, biz de şarkıya eşlik ederek keyifleniyoruz. Daha önce de söylediğim gibi bu pazartesi Martin Luther King günü ve okullar tatil olduğu için çocuklar için çok hoş ve eğlenceli pek çok etkinlik düzenlemiş olan müzeyi de kutlamak gerekir.

Bir de kent içinde küçük bir müze geziyoruz.. “Atlanta Contemporary Art”, küçük ama güzeldi 

10

Atlanta inişli çıkışlı tepeler üzerine kurulmuş, hepsi de harika bir tabiat ve ağaç örtüsüne sahip, adeta ormanın içine bir şehir kurmuşlar, bu asırlık ağaçlar arasındaki evler tabii milyon değerlerinde. Ancak burada oturmak isterseniz İstanbul trafiğini aratmayan bir trafiğe razı olmanız gerekli, zira kent merkezi hayli kalabalık ve gürültülü, şehir dışında sakin yaşayalım derseniz de bu kez her sabah ve akşam işe gitmek ve dönmek için bu kez daha uzun yol kat edip yine yoğun trafik içine gireceksiniz. Ben Amerika’da gökdelenleriyle hepsi birbirine benzeyeni gürültülü büyük şehirlerden çok küçük kentleri, kasabaları, milli parkları gezmeyi her zaman tercih ederim.

11

 Ama bu büyük kente sevdiklerimle, Atlanta Üniversitesinde Global Studies Bölüm Başkanı olan sevgili yeğenim ve eşini ziyaret etmek için geldim.

13

Müzeleri , parkları gezdik, hafta sonları da Atlanta yakınlarında, 3-4 saatlik mesafelerde çok güzel, gezip görmeye değer, müthiş bir Milli Park ve çok ilginç bir kente gidiyoruz hep birlikte..

Yarın ‘Smoky Mountains’ muhteşem ‘Büyük Dumanlı Dağlar’ da buluşmak üzere.

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.