Google+

BALTIKLARDA BİR İNCİ: RİGA

167613 May 2016Gezi Notu
boray60boray60Gold Yazar13 May 201616740 Yorum

Baltık ülkesi Letonya'nın (Nüfus: yaklaşık 2,3 milyon) başkenti Riga (Nüfus: yaklaşık 650 bin), şehrin ortasından geçen Daugava nehri ile Baltık Denizi'ne açılır. Baltık ülkelerinin en büyük şehri olmakla beraber dar sokakları nedeniyle şehir içini araba veya otobüsle gezmenizin pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Gezilecek turistik noktalar ise bir arada bulunmaktadır. Eski Şehir (Old Town) bölgesi gezi bölgesinin en önemli yeridir. Eski Şehir Meydanı'nda (Ratsnams) ve çevresinde görülecek yapılardan birisi, Siyah Kafalıların Evi (Melngalvju Nams = House of the Black Head). 14. yüzyılda tüccarlar tarafından yapılan ve sonrasında bekar tüccarların kiraladığı bu evler, tüccarların siyah saçlı olmasından dolayı bu adla anılırmış. Bugün ise evler turizm danışma bürosu ve çeşitli mağazalara ev sahipliği yapmaktadır. Evler gündüz ayrı güzel, gece ayrı güzel.

Riga

Riga-1

Riga Kalesi (Riga Castle), Televizyon Kulesi, St. Peter's Churc ve Riga Cathedral'de yine Eski Şehir Meydanı yakınlarında bulunmaktadır.

Riga-2

Riga şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Loft Design Apartment in Central Riga, Bella Vita Apartment, Vacation Holiday Home in Vecaki. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Old Riga Julia, Apartment on Tinuzu Street gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Old Riga Apartment Danija, Baltic Design Apartments, Vagnera tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Riga aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Riga-3

Riga'nın sembol simgesi Özgürlük Anıtı'dır. Ruslara karşı verilen Letonya bağımsızlık savaşında ölen askerler anısına dikilen anıt, 42 metre yüksekliğinde ve Brivibas Caddesi'nin başlangıcında bulunmaktadır. Kadın figürünün elindeki 3 yıldız, Letonya'nın 3 bölgesini (Kurzeme, Vidzeme, Latgale) temsil etmektedir.

Riga-4

Katedralden arkaya doğru yürüdüğünüzde, Riga'ya gelen Alman tüccarların şehre hediye ettikleri "Bremen Müzisyenleri Heykeli"ni göreceksiniz.

Riga-5

Şehrin ortasında bulunan Pilsetas Kanalı ve kanal etrafındaki park ise gerçekten çok güzel.

Riga-6

Riga-7

Riga-8

Sokaklarda bol bol gezerken gördüğümüz güzelliklerle gezimizi bitiriyoruz.

Riga-9

Riga-10

Diğer gezi yazılarımız için: www.haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

Riga şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; 1 Saatlik Rehberli Segway Turu (33 €), Riga: 3 Saat Özel Şehir Turu (150 €), Riga: Yerel Kılavuz Sovyet Sırları (61 €), Riga Yarış Köpek Sledding Macera (145 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar