Budapeşte Yollarında: Ulaşım Rehberi ve Buda Bölgesi (1. Bölüm)

On ülkeden süzülerek geçen Tuna Nehri'nin güzelliklerine güzellik kattığı şehirlerden biri de Budapeşte'dir. İki yakasında iki ayrı şehir (Buda=Budin ile Peşte) 17 Kasım 1873 yılında birleşerek Budapeşte şehrini oluşturmuştur. Kalenin Buda tarafında ve ilk yerleşim bölgesi olması nedeniyle tarihi bölüm Buda kısmıdır. Peşte bölgesi ise şehrin daha çok modern yüzünü oluşturur. Para birimi HUngarian Forint = HUF ve 1TL = 0.85 Forint.

Havalimanı şehir ulaşımı: Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı - İstanbul arası 2,5 saat uçuş uzaklığındadır. Havalimanı şehir ulaşımı otobüs, tren, shuttle veya taksi (20-25 €) ile yapılabilir. En pratik ve ekonomik olanı ise, havalimanından çıktıktan sonra solda göreceğiniz 200E nolu otobüse binip son durakta inip, metronun ilk durağına geçmek ( M3"Kobanya kispest").

Şehir içi ulaşım: Tüm toplu taşımalarda ortak bilet uygulaması vardır. Tek bilette aktarma yoktur.

Tek yön: 350 HUF, otobüs içinde şoförden: 450 HUF, günlük sınırsız: 1650 HUF, 10'luk: 3000 HUF, 24 saatlik Budapestcard: 4275 HUF

Metro: M1 sarı, M2 kırmızı, M3 mavi ve M4 yeşil olmak üzere 4 hat vardır ve "Deak Ferenc ter"istasyonunda M1-2-3 kesişmektedir.

Tramvay: 2,4,6,47 ve 49 turistlerin en çok kullandıkları hatlardır özellikle 2 nolu hat ile Tuna boyunca gezinti yapmayı unutmayınız.4,7,86 ve 105 nolu otobüslerde kullanılabilir ancak metro ve tramvay tüm ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Taksi: açılış 300 HUF, km 250 HUF

Gezilecek yerler: Sırası ile önce Buda sonra Tuna ve nihayetinde  Peşte Bölgesi'ni tanıtalım istiyoruz.

BUDA (BUDİN) Bölgesi

Piskopos Gellert'in adını taşıyan Gellert Tepesi ve Kalesi (Gellert Hill=Gellert Hegy and Citadel) Avusturya'lı Habsburg'lar tarafından, şehri daha iyi kontrol edebilmek amacıyla (1850-1854) yaptırılmış. Tepede 1947 yılında dikilen Özgürlük Anıtı (Szabadsag szabor) bulunmaktadır. Sovyet güçlerinin şehri Nazi işgalinden kurtarmaları anısına dikilen anıt Peşte bölgesinden de görülebilmektedir. Anıtın ön tarafından ve araç park alanının yukarısından göreceğiniz manzara ise mükemmeldir. Tramvay 41, 47 ve 49 ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

Günümüzde Başbakanlık Ofisinide barındıran Buda Kalesi (Buda Castle=Varhegy) şehrin her yerinden görülebilen bir büyüklüktedir. Alana giriş ücretsizdir. Kraliyet Sarayı (Royal Palace = Kiralyi Palota) içinde çeşitli müzeler bulunmaktadır. Budapeşte Tarih Müzesi, Ulusal Galeri, Aslanlı Avlu, Ulusal Szechenyi Kütüphanesi, Viyana Kapısı (Becsi Kapu), Avusturya Savoy Prensi Eugene heykeli gibi bir çok eserle karşılaşacağınız kale bölgesine zincirli köprüden yürüyerek, füniküler ile (tek 1200 HUF, gidiş dönüş 1800 HUF) ya da 16-16A nolu otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

Buda Bölgesi'nde son göreceğiniz yer, Balıkçılar Tabyası'nın (Fisherman's Bastion=Halaszbastya) bulunduğu yerdir. Ülkeyi kuran 7 kavimi temsilen 7 kuleye sahiptir ve 1905 yılında mimar Frigyes Schulek tarafından inşa edilmiştir. Buradaki terastan şehrin manzarasına doyamayacaksınız.

Tabya'nın hemen arkasında bulunan Matthias Kilisesi (Matyas Templom) şehrin en eski binalarındandır. 13. yüzyılda inşa edilen Kilise'ye burada iki defa evlenen Macar Kralı Matthias'ın adı verilmiş. Bölgenin kalbini ise Trinity Meydanı ve Trinity Sütunu oluşturuyor. Meydana adını veren sütun, 1710-1713 yılları arasında P. Ungleich tarafından, barok tarzda yapılmış bir veba anıtıdır.

Tuna Nehri

Nehir tekne gezileri ilginizi çekiyor ise bu geziye, özellikle akşam yaptığınızda bayılacaksınız. Nehir kenarına dizilmiş olan binaların ışıklandırılması ile ortaya çıkan görüntü, hemen bütün gezginlerin söylediği gibi, Avrupa'nın en güzel gece tekne gezintisi övgüsünü hak ediyor. Tavsiyemiz hava kararmak üzere olan bir turu tercih ederek gecesi ve gündüzünü bir seferde görmenizdir. Tekneler genelde Elizabet Köprüsü'nün Peşte tarafından kalkıyor. Yemekli ve yemeksiz alternatifler bulunmaktadır.

Özelikle bahar ve yaz aylarında Margit Adası (Margit-sziget) ziyaret edilmelidir. Margit adası Tuna nehrinde, Arpad köprüsü ile Margit köprüsü arasında yer alan harika bir adadır. Margit köprüsünün ortasından adaya köprü ile bağlantı yapılmış. Tramvay 4 ve 6 ile Margit köprüsünün tam ortasındaki durakta (margitsziget) inerek ulaşılmaktadır. Adını Kral IV. Bela'nın kızı Prenses Margit'ten alan ada, park alanları, tarihi binaları, romantik yürüyüş yolları ile tam bir dinlence alanıdır.

Tuna üzerindeki farklı mimari tarzlardaki köprüler de (=hid) ilgi çekmektedir. Bunların önemlileri Zincirli Köprü (Szechenyi Lanchid=Chain Bridge), Erzsebed hid, Szabadsag hid, Margid hid ve Arpad'dır. 

Devamı için: https://gezimanya.com/GeziNotlari/bolum-2-peste-bolgesi

Diğer gezi yazılarımız için: http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.