Bulunmaz Bir Nimet: Tokat Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası'nı baba tarafımın Tokatlı olmasının avantajı nedeniyle birçok defa gidip gezme fırsatı buldum. Ballıca Mağarası, Türkiye ve dünyada özel yerlerden Türkiye'de hiçbir yerde bulunmayan soğan sarkıtlarından meydana gelmiş olan mağara yaklaşık 3,5 milyon yaşında.

Tokat'a 26 km mesafede yer alan Ballıca Mağarası'nın çeşitli salonları gezilebiliyor. ancak henüz ziyarete açılmamış, keşfedilmemiş yerleri de mevcut. Mağara içinde ortalama sıcaklık 18-19 derecelerde ve nem oranı da % 55 seviyelerinde. Mağara içeride dışarıya göre çok daha fazla oksijen barındırıyor. Girişin hemen devamında havuzlu salon var. Buradan sütun ve sarkıtların oluşturduğu dar geçitten yürünerek, mağaranın en büyük alanına sahip damlataş salonuna geçiliyor. Salondaki küçük havuzlar mağara incileri ile kaplı.

Burada açık havaya göre 4 kat daha fazla oksijen olduğu söylendi. Dev gibi sarkıtlar ve dikitler rengarenk bir görünüme sahip. Bu dikitler ve sarkıtlar ile mağara salonları birbirine bağlanıyor.

Sütunlar salonu adı verilen alandaki en büyük sütun 18 metre.

Ayrıca bu mağara cüce yarasalara da ev sahipliği yapıyor. bu nedenle her yerde yarasalara rastlayabiliyorsunuz.Hatta bir salona da yarasalı salon adı verilmiş, bir nevi burası yarasaların da evi.

Flaşlı fotoğraf çekimi mağaraya zarar verdiği için yasak. İçerideki oksijen oranı yüksek olduğundan bu mağarayı astım hastaları çokça ziyaret ediyormuş.

Mağara çok geniş bir alana yayıldığından dolayı mağara içindeki gezi de uzun sürüyor. Ballıca Mağarası benim her gidişimde keyifle gezdiğim bir yer. Burası Tokat için bulunmaz bir nimet ve önemli bir turizm kaynağı. Dilerseniz mağaraya yakın Tokat otellerinden birini seçerek doyasıya şifalanabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. İleride Tokat ile ilgili yazımı da sizlere aktarmak istiyorum.