Cruise ile Karadeniz: İstanbul'dan Çıkış

Aylar öncesinden Amerika’daki acentem vasıtası ile kişi başı 1000$ gibi makul bir fiyata dış kabin rezervasyonu yaptırdığımız, 13 günlük Karadeniz kruvaziyer maceramızı, her yıl olduğu gibi yine annemiz ve biz çocukları olarak hep birlikte gerçekleştirdik. Annemizle beraber geçireceğimiz bu 4. kruvaziyer gezimizde enteresan bir rotamız vardı. 86 yaşındaki annem uçak ile uzak şehirlere gitmek istemediğinden İstanbul’dan kalkan bu sefer, bizim için bulunmaz bir fırsat oldu. Hem şimdiye kadar görmediğimiz yeni şehirleri tanıyacak, hem de Celebrity Constellation gemisini tanıyacaktım.

Lükslüğü ile meşhur bu şirketin, kabin fiyatı da her zaman diğer cruise şirketlerine nazaran biraz daha pahalı olmuştur. Gezimiz İstanbul’dan başlıyor ve bu seferde gemimiz boğazı kuzeye doğru kat ediyordu.  Enteresan. İstanbul boğazını hiç bu kadar yüksekten, heybetli bir gemi ile geçmemiştim. İlk durağımız Bulgaristan’ın en büyük limanı olan Burgas. Daha sonra Varna, Köstence ile yolumuza devam edeceğiz. Programda Yalta ve Odessa limanları vardı. Ancak Ukrayna’daki savaş nedeniyle rotamızı değiştirerek sürpriz bir şekilde Trabzon ve Sinop şehirlerini denizden görmek nasip oldu. Evet, çok farklı bir deneyimdi ve sizlere bunların hepsini aktaracağım. Daha sonra gemimiz tekrar İstanbul boğazından güneye inerek Yunanistan’ın Mikanos adasında mola verecek. Mikanos sonrası yönümüz yine kuzey batıya Atina’nın Pire limanına dönecek ve daha sonra Kuşadası’nda mola vereceğiz. Kuşadası’ndan sonra İstanbul’a dönecek ve bu eşsiz şehrin tadını daha çok çıkarmak için 1 gece daha gemide misafir olup 13. günde artık seyahatimize son vereceğiz. 
Bu yazı dizimde sizlere bu limanları siz cruise severlere denizden gelerek, günübirlik nasıl tanıyabileceğinizi ve nereleri görmeniz gerektiği konusunda bilgiler vereceğim.

Gemiye Biniş
 
Karaköy kruvaziyer terminaline saat 11.00 gibi giriş yapıyoruz. Amanın ne de uzun bir check-in kuyruğu var. Celebrity, İstanbul’u Home port (Tur başlangıç limanı) yaptığı için bu gemiye girişler buradan yapılacak. Tabii ki yabancılar çoğunlukta ve 2200 kişilik gemi yolcusunun bu seferinde sadece 40-50 kadar Türk var. Biz sıradayken, bizim Türk olduğumuzu gören gümrük polisi bizi hemen kuyruktan çıkarıp gümrük muayenemizi hızla, hiç bekletmeden yaptırdı. Canım Türkiyem. Diğer limanlarda geçtiğim cruise terminalleri arasında bir kıyaslama yaparsam burası da fena değil ama şu anda inşaat devam ettiği için Galata Port projesi bittiğinde en güzellerinden biri olacağından da eminim. Bavullarımızı teslim ettikten sonra gemimize biniyoruz ve öğlen olması dolayısıyla hemen kısa bir gemi turu ile 12. kattaki restorana çıkıyoruz. Havuz başından geçerken ailece bu geleneksel selfie pozumuzu çekmeyi de ihmal etmiyoruz. Çok şükür hep beraber yine gemilerdeyiz. Yemekten sonra üst ön salonu keşfediyoruz ve panoramik bu salonun geniş camından geminin kalkış ve İstanbul’un bu sefer kuzeye doğru boğaz manzaralarını keyifle izleyerek maceramıza başlıyoruz. İşte size oturduğumuz yerden birkaç boğaz manzarası sunuyorum.

Tabii ki Boğaz Köprüsü’nün altından geçerken bu artistik pozu da vermeyi ihmal etmiyorum. Bir de yeni 3. köprünün ayaklarının bugünkü seviyesini sizlere gösterdikten sonra bugün neşeli olmama rağmen biraz keyifsizdim. Türkiye’nin ilk cruise anı yazarının, yani bendenizin nesi vardı acaba? Havanın serin ve rüzgârlı olması bu tatsızlığın nedeni olabilir mi? Yoksa başka nedenler mi var işin içersinde? Kalbinde bir sızı mı hissediyorsun geride bıraktıkların için. Kimi geride bırakacaksın ki bütün ailen yanında değil mi? İşte bu sorular aklımı meşgul ederken birden nişanlı olduğumu ve insanın sevdiğini özlemesinin nasıl bir duygu olduğunu epeydir unuttuğumu hatırladım. Birden duygularım depreşti demek ki… Niye o da benimle burada değil ki dedim. Ama bu bir anne ve çocukları gezisi, damatlar ve gelinler yok. E bir de üstüne üstlük hava da böyle rüzgârlı, deniz de dalgalı olunca, bakalım Burgaz’da yarın neler yaşayacağız.

Burgaz’da görüşmek üzere Allah’a emanet olun diyorum.

YAZI DİZİSİNİN DİĞER BÖLÜMLERİ:

gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-karadeniz-istanbuldan-cikis
gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-karadeniz-burgaz
gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-karadeniz-varna
gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-karadeniz-kostencegezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-karadeniz-trabzon-gezisi

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.