Floransa: Nam-ı Diğer Firenze (1. Bölüm)

Bu sene ailemle 7 günlük bir Floransa ziyareti planladık. Temmuz ayına planladığımız seyahat için Şubat ayında THY’den uçak biletlerini aldım. THY’nin direkt Floransa’ya uçuşu olmadığından; İstanbul-Pisa uçak bileti aldım.

Seyahatten önce Floransa için internette araştırma yaparken; bu şehir hakkında neredeyse her şeyin yazıldığını gördüm. Popüler bir destinasyon olduğundan şehir ile ilgili çok fazla seyahat yazısı var. Bu yüzden olabildiğince, şimdiye kadar okuduğum seyahat yazılarında bahsedilmeyen şeylerden bahseden bir seyahat yazısı yazmaya çalışacağım. Bu yazıda “Floransa’da nereler gezilir, neler yapılır”dan ziyade; şehri diğer şehirlerden farklı kılan; lezzeti, insanı, alışveriş kültürü gibi olgulardan bahsedeceğim. Ayrıca daha önceki yazılarımda olduğu gibi; ailenizle birlikte mütevazı bir yurtdışı seyahati yapmanın püf noktalarını ve inanılmaz eğlenceli taraflarını aktarmaya çalışacağım.

Floransa gerçekten küçük bir şehir. Yürüyerek her yerini gezebileceğiniz, tarihi dar sokaklarını arşınlarken kendinizi bambaşka bir atmosferde bulabileceğiniz, gerçekten mutlu hissedebileceğiniz bir şehir. Dar sokakları, tarihi binaları, irili ufaklı meydanları, vespa motosikletleri, demir çitlere bağlanmış eski bisikletleri, koşuşturmasız rahat İtalyan tarzı ile kendine münhasır, benzersiz, eşsiz… (Şehrin gerçek adı Firenze. Bu yüzden yazımın devamında Firenze diye yazacağım)

Firenze seyahat yazılarında övgüyle bahsedilen, kendisine birçok atıfta bulunulan büyülü şehir. Rönesans’ın başkenti. Michelangelo’nun David’ini, Boticelli’nin Venüs’ünDoğuşu’nu ve daha birçok ressam, heykeltıraşın birçok eserini mücevher titizliğinde koruyan ve konuklarına sunan şehir. Aydınlanmanın, özgürleşmenin, Ortaçağ karanlığından kurtulmanın gururunu üzerinde taşıyan bir şehir.

Firenze şehri meşhur Santa Maria Del Fiore Katedrali’nin etrafında genişlemiş dersek sanırım yanılıyor olmayız. Merkeze katedrali aldığınızda; hangi yöne giderseniz gidin tarihi bir mekâna çıkıyorsunuz. Zira tarihi şehir merkezi, dar sokaklardan ve o sokaklar boyunca bitişik nizamda inşa edilmiş tarihi binalardan oluştuğundan kolaylıkla kafa karışıklığı yaşayabiliyorsunuz. Başınızı yukarı kaldırdığınızda diğer tarihi şehirlerde olduğu gibi gitmeyi düşündüğünüz binayı göremiyorsunuz. Bu da insana kısa bir süreliğine dahi olsa kaybolmuş hissi veriyor. Oysa gezilecek bütün mekânlar birbirine o kadar yakın ki…

Şimdi burada tarihi şehir merkezini tamamen dolaşmak için 4 günlük bir plan vereceğim. İnternette, Roma’dan trenle Firenze’ye gelip 1 günde bütün Firenze’yi gezdiğini söyleyen arkadaşların yazılarına rastlıyorum. 1 günde şehirde ancak panoramik bir şehir turu atıp belki 1-2 yere hızlıca girip çıkılabilir. Oysaki gerçekte sadece Uffizi Müzesi’ni bile layıkıyla gezmek 1 gününüzü alabilir. Yazdıklarımı okuduğunuzda 4 günün bile bütün tarihi şehri gezmek için yeterli olmadığını ancak oldukça fazla efor sarf ederek gerçekleştirilebileceğini göreceksiniz.Planımız şöyle; Duomo’yu (Santa Maria Del Fiore) her gün için başlangıç noktamız kabul ediyoruz. Katedrale sırtımızı verip her gün farklı istikamete doğru gidip o istikamette bulunan ve birbirine oldukça yakın olan yerleri geziyoruz. Bu şekilde en az yorularak en verimli seyahat planını oluşturmaya çalışıyoruz.
 Birinci Gün

Şehri gezmeye meşhur Santa Maria Del Fiore Katedrali’nden başlayın. Bu katedrali tamamen gezmek birkaç saatinizi alacaktır. Zira bu katedrali tamamen gezmek demek; Giotto Kulesi (Campanile), Kubbe (Cupola), katedral (Duomo), Vaftizhane (Battistero), katedral altındaki müzeyi gezmek anlamına geliyor. Giotto Kulesi’ne (Campanile) 400 basamak çıkıp bu 400 basamağı indikten sonra hala gücünüz varsa Kubbe’ye de (Cupola) çıkın derim. Toplamda 1600 basamaklı bu iniş çıkışa gerçekten değdiğini göreceksiniz. Harika Firenze manzarası

Firenze’de Santa Maria del Fiore’ye kısaca Duomo diyorlar. Zira Duomo, İtalyancada “katedral” anlamına geliyor. Ancak sakın yanılmayın. Çünkü Firenze’nin tek Duomo’su bu değil. En meşhuru bu olduğu için  Duomo ismini üstüne alındığını söylemek lazım. Bu katedrale oldukça yakın olan San Lorenzo, Santa Marilla Novella, Croce katedrallerinin bu durumu birazcık kıskandıklarını söylemeliyim. Bahsi geçen diğer katedrallere aslında bazilika deniyor. Bazilika ile katedrali birbirinden ayıran tek fark ise mimari şekli. Neticede hepsi katedral. Meşhur Duomo’yu gezdiniz. Artık burayı merkez alıp diğer meşhurları gezebilirsiniz.

Şimdi Campanile di Giotto’nun (Giotto Kulesi) katedral giriş kapısı tarafındaki duvarına (vaftizhane tarafı) sırtınızı dönün. Başınızı sola 45 derece çevirdiğinizde Via Dei Calzaiuoli Caddesi’ni göreceksiniz. Bu caddeden yürümeye başlayın. Sağlı sollu birçok mağazanın bulunduğu bu cadde üzerinde az ileride sağda Walt Disney Mağazası var. Caddede yürümeye devam ediyoruz. Dilerseniz bu cadde üzerindeki dondurmacıların (gelateria) birinden meşhur İtalyan dondurması alıp yiyerek yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Yalnız meşhur İtalyan dondurmalarının bizim dondurmalarımızdan çok da farklı olmadığını, sadece bir külah dondurmaya 20 lira para verdiğinizden farkının fiyatı olduğunu göreceksiniz.

Aman Allahım! Caddenin sonu bizi meşhur Signoria Meydanı’na çıkardı. Bu meydanı gezmek için de 1 güne ihtiyacınız var. Çünkü burada Venüs Çeşmesi’ni görecek, meşhur heykelli terası gezeceksiniz. Bitti mi! Tabii ki hayır. Meydanda Palazzo Vecchio Sarayı’nın giriş kapısı bulunuyor. Bu saray içerisinde müzeleri gezip bir de kulesine çıkacaksınız. Sarayın hemen yanında Uffizi Sanat galerisi. Şanslıysanız aynı gün (o da en az 1-2 saat kuyrukta bekleyip) dünyanın en harikulade sanat galerisinden birini gezebilirsiniz. Boticelli’nin Venüs’ün Doğuşu eserinin burada sergilendiğini söylememe gerek yok sanırım. Uffizi Galerisi’ni de gezdikten sonra aşağı iniyorsunuz. Bir bakıyorsunuz Arno Nehri’nin kıyısına gelmişsiniz. Başınızı sağa çevirin; meşhur Ponte Vecchio, nam-ı diğer üzerinde evler olan ve dünyada bir başka örneği olmayan köprü…

Signoria Meydanı’na tekrar geri dönün. Palazzo Vecchio’nun Signoria Meydanı’na bakan kuzey duvarı tarafına geçin. Venüs Çeşmesi’ne sırtınızı verin. Tam karşınızdaki cadde Via dei Gondi. Bu caddede yürümeye başlayın. Az sonra caddenin isminin Borgo dei Greci olarak değiştiğini göreceksiniz. Hiçbir tarafa sapmadan aynı istikamette yürümeye devam edin. Sağınızda Bartolucci’nin tahtadan oyuncaklar satan dükkânı olacak. Bu dükkâna muhakkak girin. Büyükleri bile baştan çıkartan tahta oyuncaklara göz gezdirin. Pinokyo’nun yanında fotoğraf çektirin. Caddeye çıkın yolunuza devam edin. İşte Piazza Santa Croce’dasınız (Santa Croce Bazilikası’na ev sahipliği yapan tarihi meydan). Bu büyükçe meydanın hemen karşısında da görkemli Santa Croce Bazilikası yer alıyor. Bazilikayı gezdikten sonra bu sevimli meydanda vakit geçirin. Meydanda Vivoli dondurmacısını sorun. Katedralin hemen karşısındaki dar sokaktan biraz yürüyüp sağa döndüğünüzde meşhur Vivoli dondurmacısını göreceksiniz.

Signoria Meydanı’ndan batı tarafından çıkarsanız az ileride sağda Mercado Nuevo’yu göreceksiniz. Burası üstü kapalı, etrafı açık loca şeklinde bir pazar yeri. Buradan her türlü deri ürünü satın alınabilir. Ayrıca burnu sıvazlanan meşhur domuz heykeli de burada bulunuyor.

Çok yoğun bir Firenze güney gezisi sonunda; Duomo Katedrali’ni, Signoria Meydanı’nı, Palazzo Vecchio’yu, Ponte Vecchio’yu, Uffizi Galerisi’ni, Santa Croce Basilikası’nı ve Mercado Nuevo’yu gezmiş; Venüs Çeşmesi’ni, meşhur domuz heykelini, Arno Nehri’ni, Santa Croce Meydanı’nı görmüş olduk. Hala takatiniz kaldıysa ve geceye devam edecekseniz; Signoria Meydanı’ndan ayrılmayın derim. Zira geceleyin bu meydanda heykellerin bulunduğu locada klasik müzik konserleri ya da başka etkinlikler oluyor. İnsanlar geceleri bu meydanda toplanıp vakit geçiriyorlar.

*** “FLORANSA: NAM-I DİĞER FİRENZE” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/floransanin-lezzetleri-ve-alisveris-kulturu-2-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/pitti-sarayi-ve-boboli-bahcelerinde-keyifli-bir-gun-3-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/floransa-seyahatinde-hayatinizi-kolaylastiracak-ipuclari-4-bolum

Ayhan Gümüş

Yazar Hakkında

Ayhan Gümüş

Ailemle birlikte gezmeyi çok seviyorum. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni lezzetler tatmak...Her sene yıllık iznimizde farklı bir yurt dışı güzergaha seyahat etmeye çalışıyoruz.