Her Köşesi Tarih: Bordeaux

Zengin kültür, tarih, muhteşem mimarisi ile bir liman şehri olan Bordo, Garone Nehri’nin iki yakasına kurulmuş bir liman şehri.

Nehir üzerinden okyanusa 90 km mesafesi bulunmasına rağmen, korunaklı ve güvenli bir iç liman olması, hem de med-cezir olayının çok büyük ölçüde hissedilmesi sebebiyle liman olarak oldukça uygun. Bu bölgedeki şiddetli  med-cezir Okyanus kıyısında başka bir liman kenti oluşmasını engellediği için Amerika’dan Avrupa’ya gelen tüm ithal ürünler Bordeaux şehri üzerinden dağılması nedeniyle de şehir oldukça zengin.

Nehrin her iki yakası üzüm yetiştirmeye oldukça elverişli. İşte bu nehir, kuzeyde denize ulaşmadan buluştuğu bir diğer nehir ile birlikte bağların olgunlaşması ve şarapların yıllandırılması aşamasında havayı düzenleyerek, Bordeaux’nun şarap üretimine büyük katkı sağlamakta. Böylece bölgenin üzüm bağları ve Bordeaux şarapları tüm dünyaca tanınmakta.

Ünlü şarapları ile tanınsa da Fransa'nın Akitanya bölgesinin başkenti, bir zamanların "uyuyan güzel"i, son yıllarda bu uykudan uyanarak, şehirdeki 3 büyük kilise listede iken bu kez şehir komple UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış ve artık UNESCO’nun koruması altında. Gerçekten de şehrin her köşesi buram buram tarih kokuyor. Şehrin göbeğinde yer alan Eski Şehir oldukça iyi korunmuş, yapıların tamamı eski ve tarihi, modern binalar ise eski şehrin dışında. 

Şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve koruma altındaki tarihin içinde bir gezintiye ne dersiniz?
 
Zamanınız kısıtlı ve az zamanda çok yer görmek istiyorsanız üstü açık gezi otobüsleri ile de gezebilirsiniz, 12 Euro/kişi, her tarihi bina ve meydanda duruyor, birkaç dilde yayın yapan kulaklığınızdan geniş bilgi alabilirsiniz veya 4 Euro ödeyerek tramvay turu da alabilirsiniz. Bu turlar, (şehir otobüs ve tramvaylarının da kalkış noktası) opera binasına yakın, Gambetta Meydanı’ından hareket ediyor. Bu meydan oldukça merkezi ve turizm ofisi de yine bu bölgede.

Görülecek çok sayıda mimari yapı var. Bu tarihi şehri gündüz gezin görün ama mutlaka gece ışıklandırılmış halini de mutlaka görmeniz gerekiyor, muhteşem görüntüler…

Eski Şehre birçok noktadan kapılardan giriliyor, hepsi de birer mimari harikası, muhteşem. Porte Dijeaux, Porte Cailhau, The Grosse Cloche bunlardan sadece birkaçı.
 
Gotik mimari tarzındaki St Michel Kilisesi’ni ve 1145 metre ile Fransa’nın 2. uzun kulesi St. Michel Tower. Gotik tarzdaki muhteşem St. Pierre Kilisesi, Parlament Meydanı’nda.
 
St André Katedrali - Cours Alsace-et-Lorraine meydanında, İngilizlerin Bordo’u yönettikleri zamanlarda yapılmış olan harika katedral, Pey Berland çan kulesine çıkıp şehrin harika manzarasını da izleyebilirsiniz.
 
Avrupa'nın birçok şehrinde Notre Dame Kilisesi vardır, muhteşem bir tanesi de bu şehirde, Place du Chapelet’de bulunan 17. Yüzyıl Kilisesi; Eglise Notre Dame. Basilique Saint-Seurin Bazilikası.
 
Grand Theatre, Bordo şehrinin milli Opera binası. 1780 li yıllardan kalma muhteşem bir tarihi yapı. Place De La Comédie Meydanında. Şehrin en güzel oteli Grand Hotel de Bordeaux da bu meydanda.

Place de la Bourse – Kraliyet Meydanı - 18. yüzyıl, Kral Louis XV, döneminde, inşa edilmiş güzel bir örnek. Bu binayı mutlaka bir kez de gece görmeyi sakın unutmayın. Nehri kıyısından meydana baktığınızda karşınızda gördüğünüz muhteşem bina bir yarım ay ya da bir perde şeklindeki binalar ve tam önündeki yine muhteşem çeşme binalar anıtsal bir arkaya gösterir.
Yolun karşısında ve nehir kenarındaki "Su Aynası"nda (Mirroir d’eau) akşamları gün batımı, gece ise meydan ve ışıklar içindeki binaların görüntüsünü izleyebilirsiniz.


 
Qinconnes Meydanı girişindeki Monument Aux Girondins’i gördükten sonra, nehre doğru devam ederek  Montesquieu ve Montaigne heykellerini de görün, buradan da sahile ulaşabilirsiniz.

Garonne Nehri üzerinde birçok köprü bulunuyor, bunlardan en eski ve ünlüsü 19. yüzyıldan kalma Pont de Pierre (Stone Bridge) - Taş Köprü, 17 kemer üzerine oturtulmuş çok zarif bir köprü. Üzerindeki ferforje şık sokak lambalarıyla çok hoş görünüyor.
 
Bordeaux’da bir müze gezmek isterseniz tarihi koleksiyonlara ev sahipliği yapan Musee d'Aquitaine iyi bir seçim olabilir (20 Cours Pasteur sokağında ve ücretsiz).

Şehirde alışveriş yapmak isterseniz, Avrupa’nın en uzun caddelerinden Sainte Catherine üzerindeki Fransa’nın ünlü La Fayette de dahil birçok marka dükkanları bulabilirsiniz.
 
Şehri gezdiniz, alış veriş de yaptınız, yoruldunuz, artık biraz da keyif zamanı, öyleyse adres St. Pierre bölgesi - Burası tarihi ve eski bir bölge, çok sayıda kilise, eski ve dar ama şirin sokaklar, meydanlar, kafe, bar ve restoranlar işle şehrin en eğlenceli, hem yerli hem yabancı turistler için yoğun, neşeli ve keyifli bir turistik bölge. Yemek için de buradaki restoranlardan birini mutlaka beğeneceksiniz.

Otelimiz Old Town - Eski Şehir'e yürüme mesafesinde güzel bir konumda - 4 yıldızlı Mercure Bordeaux Center - Avrupa ülkelerinde yeni adet mi, eleman tasarrufumu ya da 5 yıldızdan aşağıdaki otellerde mi uygulanıyor bilmiyorum ama burada da kendi valizinizi taşımak zorundasınız. Otelimizin hemen yanında kapalı bir otopark olduğunu görünce seviniyoruz ancak, araba yüksekliği maksimum 1.80 ve neredeyse tüm otoparklar böyle, biz bir minibüs kiraladığımız için şehirde epeyce dolaşıyoruz. Sonra nihayet 2,10 yüksekliğinde bir park buluyoruz, gece sokak kenarlarına ücretsiz park yapılabiliyor ancak yer bulmam mümkün değil, bu şehre gidecek olursanız aklınızda bulunsun.

Yemek soracak olursanız deneyip beğendiğimiz birkaç önerim olacak tabii, burada deniz mahsulleri ağırlıklı gitmenizi öneririm, ancak etler de çok lezzetli. Bu yemeklere elbette güzel bir şarap eşlik etmeli, sonuçta şarabın Avrupa’daki en önemli şehirlerinden birindesiniz.
 
Birkaç restoran önerisi… Tabii bunların dışında da rastgele girdiğiniz bir kafede (ismini not etmemişim ve hatırlamıyorum) harika salatalar yedik, çok güzel şaraplar da içtik. 
 
La Brasserie Bordelaise: (Bordelais - Bordo’ya özgü) Et Restoranı - Çok hoş bir mekân.
Adres: 50 Rue St Rémi.  33 5 57 87 11 9100 - 33 5 57 87 11 91 (www.facebook.com/pages/La-Brasserie-Bordelaise/194436427327820)
 
La Boite A Huıtres - İstiridye seviyorsanız sadece istiridye servis eden, doya doya istiridye yiyebileceğiniz bir restoran. (Grand Theater’ın biraz ilerisinde.)
 
Restaurant L'Entrecote - Place De La Comédie de Grand Hotel Bordeaux karşısında. Adından da anlaşılacağı gibi antrikotçu ve kapısında daima kuyruk oluyor.
 Beğendiğim birkaç şarap ismi de vermek isterim ama denemediğimiz yüzlerce çeşit var tabii; Chateau La Garde - Chateau Godeau (St. Emilion Grand Cru).

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.