İSPANYOL RÜYASI: TOLEDO

İspanya'nın dini başkentine hoşbulduk.. Dar sokakları ve kendine has mimari yapısıyla büyülüyor. Madrid ve Toledo gezileri gerçekten İspanya kültürüne dair çok fazla ipucu veriyor.

Madrid’e geldin, gezdin tozdun, ne yapsam diye düşünüyorsan Toledo senin birinci güzergahın olmalı. Madrid’den trenle 35 dakika süren bir yolculukla bu güzelliğe kavuşabilirsiniz. Toledo’nun tarihi kent merkezi Tajo Nehri kıyısındaki güzel bir tepede kurulu. Eski surların içinde kentin zengin tarihinin izlerini sürmek için birebir bir şehir.

Toledo Gezilecek YerlerAlcazar: Saray bir yangında hasar gördükten sonra 1936 yılında Millliyetçilerin 70 gün dayandığı Cumhuriyetçi kuşatmada neredeyse tamamı yıkılmış. Restorasyon çalışmaları orijinal planlara uygun olarak yürütülen yapı günümüzde bir silah müzesine de ev sahiplği yapıyor.

Museo de Santa Cruz: Müze, Kardinal Mendoza tarafından kurulan 16. yüzyıl tarihli bir hastahanede ye alır. Binanın taç kapısı, merdivenleri Rönesans’tan izler taşıyor. Müzede sergilenenler arasında Toledo’da yapılan tipik zırhlar ve karartılmış çelik üzerine altın kakmalı kılıçlar da var.

Iglesia de Santo Tome: Buraya gelen misafirler genellikle El Greco’nun başyapıtı Orgaz Konto’nun Cenaze Töreni'ni görmeye geliyorlar. Bir papaz yardımcısının 14. yüzyılda yapılan binanın masraflarının büyük kısmını üstelenen kontun anısına yaptırdığı resimde Aziz Augustinus ile Aziz Stephanos’un kont gömülürken mucizevi bir biçimde ortaya çıkarak onu cennete taşımaları belirtilmiştir. Eserin en şaşırtıcı yanı ise, bugüne kadar hiç yerinden oynatılmaması ve restorasyon görmemesi.

Sinagoga de Santa Maria La Blanca: Toledo’da sekiz sinagog var. Fakat en eskisi ve büyüğü burası. 13. yüzyılda yapılmış 1405 yılında askeri Calatrava Tarikatı tarafından kiliseye çevrilmiştir. Görülmesi gereken noktalardan birisi kesinlikle.

Museo Sefardi: Biraz gotik, biraz islami, biraz ibrani motifler. En çok etkilendiğim noktalardan birisi. Kesinlikle görmeli. Sinagog’un hemen bitişiğinde İspanyol Yahudilere ilişlin bir müze bulunuyor.

Monasterio de San Juan de los Reyes: Katolik hükümdarlar tarafından 1476 yılındaki Toro Savaşı’nda Portekiz’e karşı kazanılan zaferin anısına yaptırılan manastır, hükümdarların gömülecekleri yer olarak yasarlanmıştı; ancak daha sonra Granada’ya gömülmüşlerdir. Farklı mimari eğilimlerin uyumunu yansıtan manastırın Juan Guas’ın tasarladığı Isabelline uslubundaki ana yapısı 1492 yılında tamamlanmış.

Toledo Katedrali: Gelelim Toledo’nun simgesine. Toledo Katedrali’nin devasa boyutları bana Floransa’daki Duomo'yu anımsattı. İspanyol kilisesinin ruhani merkezi ve İspanya Başpiskoposu’nun makamı olduğu günlerdeki önemini yansıtmaktadır. Bugünkü katedralin inşaasına 1226 yılında daha önce bir 7. yüzyıl kilisesinin yer aldığı alanda başlanmıştır.

Notlar:

  • Çok dar sokaklar var. İki kişinin yanyana geçemeyeceği sokaklarda turlayabilirsiniz. Harika fotoğraflar çıkacağına eminim.
  • Dükkanlar 10.00-11.00 arası açılıyor genellikle.
  • Çelik işçliği çok gelişmiş. Hatta Hollywood savaş sahneleri için kılıçlar buradan gidermiş.
  • Eğer müze gezmem derseniz, 6 saat yeterlidir.

 

Ulaşım
Peki Toledo’ya nasıl ulaşabilirsin?Toledo’ya gitmek son derece kolay. Madrid’de Atocha Renfe metro durağında yer alan Madrid Gar’ından 10.3 € karşılığında Toledo’ya ulaşabilirsin. Her 1 veya 2 saatte bir sefer var neredeyse. Yolculukta 35 dakika civarı sürüyor. Toledo’ya geldikten sonra iki seçeneğin var. Birincisi taksi ile merkez ulaşımı bu ulaşım 8 Euro civarı. Diğer ikinci seçenek ise, city tour bus. Bu tur otobüsüne 15 Euro ödeyerek şehride 10 durakta indi bindi yaparak şehri gezebilirsiniz. Ben bu seçeneği tercih ettim. Havalimanı transferi ve Toledo çevresini tamamen görme fırsatım oldu.

Fotoğrafların devamı için instagram : @seymen.b

 

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir