İtalya'nın En Turistik Adası: Capri

Sorrento’dan Capri biletlerimizi 2 gün önce almıştık. 1 kişi gidiş dönüş hızlı feribotla 34 €. Özellikle yaz dönemi biletleri bir veya 2 gün önce almak gerekiyor. Bizim feribotumuz sabah saat 8.45’te. Otelde kahvaltı sonrası Antonino Meydanı’ndan merdivenlerle Marina Picolla’ya iniyoruz. Limana geldiğimizde 8.20 feribotu kalkışa hazırdı, biz de bu feribota bindik. Sizin biletiniz 8.45 bekleyin demediler. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürdü. Feribot Marina Grande limanına yanaştı.

Capri Adası'nda Tekne Turu

Sahil hediyelik eşya satan mağaza ve kafelerle dolu. Feribottan iner inmez kişi başı 16 € vererek 1 saatlik kırmızı turu aldık. 2 saat süren sarı turu alabilseydik (ki bunun fiyatı 17 €) Grotta Azzurra’yı görebilecektik. Ancak hava koşulları uygun olmadığından sarı tur yapılamadı. Biz de mecburen Faraglioni’ye kadar olan, daha kısa süren (1 saat) kırmızı tura katıldık. Özel tekneler 150-200 € karşılığı turlar tertipliyor. Bu turlarda denize girme imkânı da var. Biz sadece Capri’yi denizden keşfetmek ve Faraglioni’yi görmek istiyoruz. 4 kişiyiz, özel tekne pahalıya gelir. Eğer kalabalık bir grupsanız tekne kiralamak daha akılcı.

Turumuza Marina Grande’den başlıyor ve Capri’nin mükemmel fotoğraflarını alıyoruz.   

Önce Scugnizzo kayalıklarındaki denizkızını selamlayıp; Grotta Bianca, Arco Naturale, Casa Malaparte’nin bulunduğu kayalıkların muhteşem manzaralarını seyrederek Faraglioni’ye geliyoruz.  

Bu kayalıkların altında deniz tarafından oyulmuş geçitlerden geçerek aynı güzergâhtan geri döndük. Bu tekne turunun en keyifli kısmı; bu kayalıkların altından geçmek.
15-20 gün önce Phuket’teki James Bond adasında bu keyfi doya doya yaşamıştık ama bu da çok güzeldi. Bu arada deniz oldukça dalgalı. Teknede can yeleği arıyor gözlerim ama görünürlerde yok. Üstelik can yeleği konulabilecek kapalı bir yer de göremedim. Yanımdakileri telaşlandırmamak adına kaptana da soramıyorum. Hadi hayırlısı “Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete…” Ben yine de manzaranın keyfini çıkarmaya çalışıyorum.

Marinaya yanaştık. Marinada inince hemen sağ tarafta füniküler bileti satılan gişeler var. Kişi başı 1,80 €, isterseniz buradan bilet alıp füniküler ile gidebilirsiniz ya da gişelerin biraz ötesinde aynı fiyata minibüsler var. Biz füniküleri tercih ettik. Piazza Umberto’ya çıktık. Buradan manzara çok güzel.

Piazza Umberto’da pek çok lüks mağaza, kafe ve restoran var. 

Capri’nin en keyifli yeri: Anacapri

Daha sonra 1,80 € karşılığında minibüslerle Anacapri’ye çıkıyoruz. Capri’nin en keyifli yeri; Anacapri. Buraya çıkarken de minibüsün sağ tarafına oturun, manzara harikulade. Capri-Anacapri arası 2-3 km fakat yaklaşık 10 dakikada çıkılıyor, yol çok dar ve virajlı. Pek çok ünlünün lüks villalarının yer aldığı Anacapri, Capri adasının en popüler yeri.
 
Piazza Vittoria’dan Via G. Orlandi caddesinden yürüyerek 16. yüzyılda savunma amaçlı yapılmış kule iken, daha sonra müze eve dönüşen Casa Rosada’ya yani Kırmızı Ev’e geliyoruz. Günümüzde 19. ve 20. yüzyıllara ait resimlerin sergilendiği bir müzeye çevrilmiş.

Daha sonra St. Michele Kilesesi, Constantinopoli S. Maria Kilisesi’ni görüyoruz.

Kilise önündeki halkın oturacağı seramik banklar çok çok güzeldi.  

Paskalya olduğundan olsa gerek girdiğimiz kiliselerin çoğunda ayin vardı. Capri adasında da bizim Bodrum gibi el yapımı sandalet üretimi yapılıyor. Fiyatları oldukça pahalı. Bir de Capri saatleri bu adaya özgü. Saatlerin en karakteristik özelliği, iç kısmının rengârenk Swarovski taşlarla bezenmiş olması.

Capri’de yol kenarlarındaki seramik döşeli dinlenme banklarına, seramik merdivenlerine hayran kaldım.

Çok şık, tertemiz arka sokaklardan geçerek, Solaro tepesine çıkmak üzere teleferik istasyonuna geliyoruz. 

Monte Salora’ya çıkış

Monte Salora’ya çıkış tek kişilik teleferik (telesiyej) ile yapılıyor. Gidiş-dönüş kişi başı 10 €. Tepeye kadar çıkış yaklaşık 10-15 dakika sürüyor. Tepede manzara harikulade!

Birkaç saat önce tekne ile altından geçtiğimiz Faraglioni kireçtaşı kayalıkları ayaklarımızın altında.

Napoli körfezi, Salema körfezi, Sorrento yarımadasını içine alan 360 derecelik bir manzara var bu tepede.

Biz manzara fotoğrafları çekerken hava karardı, rüzgâr çıktı ve açıkta deniz üzerinde hortum belirdi. Hortumun deniz sularını kabartarak çekişini kameralarımıza almaya çalıştık. Bu arada yağmur başladı, sis çöktü. Telesiyeje binmek olanaksız.

Çaresiz endişe dolu bir bekleyiş yaşadık zirvede. Endişe ettik çünkü Sorrento’ya dönüş için aldığımız biletin saati 16.20 ve feribotumuzu kaçırmak istemiyoruz. Hele bu tepede mahsur kalmayı hiç istemiyoruz. Neyse yarım saat sonra yağmur dindi, sis açıldı, hemen telesiyeje atlayıp muhteşem manzaraları çekerek Anacapri’ye geldik.

Burada gözümüze kestirdiğimiz bir restoranda margarittalarımızı yiyerek 1,80 € karşılığında minibüslerle Capri’ye indik.

Yine yağmur başladı. Solaro tepesinden iyi ki inmişiz.
 

Capri Film Festivali

Her yıl Aralık ayında Capri Film festivali yapılıyor adada. Ne kadar akılcı; yazın deniz turizmi, kışın festival turizmi… Her mevsim turist kaynıyor adada. Film festivali demişken Capri pek çok filme sahne olmuş. 1960’lı yıllarda Sophia Loren ve Clark Gable’in başrollerini paylaştığı “It Started in Naples” filminin pek çok sahnesi burada çekilmiş. Sophia Loren’in bir yazlığı bu adada.

Adadaki mağazalarda satışa sunulan seramikler çok güzel, ancak ne kadar beğensek de almak çok riskli.

Hava iyice bozdu. Yağmur şiddetli yağıyor. Feribot saatimiz 16.20 idi, ama 15.45 feribotu ile Sorrento’ya döndük.

İyi ki erken dönmüşüz. Burada hava güzel. Sorernto’da liman bölgesinden bu defa 1 € vererek teleferikle çıktık.

Capri’den aklımda kalanlar; daracık sokaklar, şık butikler, seramik merdiven ve banklar, muhteşem manzaralar, hortum, sis ve Faraglioni.

İtalya’nın en güneyinde ki bu güzel Akdeniz adasında konaklama konusunda birkaç tavsiye vermek gerekirse, Ada’nın kuzeyinde ki Napoli Körfezi manzarasına sahip Capri Inn sizin için iyi bir seçenek olabilir. Otel feribot iskelesine 200 metre mesafede bulunuyor ve fiyat olarak da gayet uygun. Bunun yanında eski bir manastırda bulunan ve Blue Grotto deniz mağarasına 6 km. mesafede ki Antico Monastero Di Anacapri’de uygun bir seçenek olabilir. Otelin yakınından Capri merkezine otobüsler hareket ediyor. Bunların yanında Monte Salora elefrik hattına çok yakın bir uzaklıkta yer alan Mediterraneo Guest House’de aklınızda bulunması gereken diğer otellerden. Bu otel önerilerinin dışında, Capri’de ki diğer otel seçenekleri için buradan booking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.  

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı