Karadeniz'in En Büyük Liman Şehri, Odessa – 1. Bölüm

Odessa havaalanından şehir merkezi taksi ile yaklaşık 20 dolar tutmaktadır.

Biz Black Sea Otel’de kalmıştık ancak bu oteli tavsiye etmiyoruz. Hem çok merkezi değil, hem de odaları oldukça bakımsız. Otelin 4 kişilik gecelik ücreti ise 97 Euro.

Odesa’nın nüfusu yaklaşık 1 milyon kişi. Karadeniz’in en büyük liman şehri olan Odesa aynı zamanda Ukrayna’nın da 3. Büyük şehri. 14. yüzyıldan itibaren Osmanlı egemenliği altına giriyor. 1794 Çarlık Rusyası döneminde Odesa’nın kurulması ile Karadeniz’in çehresi değişiyor. 1803’te Dük Riechelieu’nun vali olarak atanması ile Rusya ile Batı arasındaki en büyük ticaret merkezi oluyor. Hatta 1894 senesinde Rus İmparatorluğu’nun Moskova, St. Petersburg ve Varşova’dan sonra 4. büyük şehri haline geliyor. 2. Dünya savaşı sırasında ise 907 gün süresince Alman kuvvetlerinin işgalinde kalıyor. 1942 senesinde Kahramanlık unvanı alıyor. 2. Dünya Savaşı sonrasında şehir yeniden inşa ediliyor.

Şehrin önemli noktaları: Deribasovkaya Caddesi ve Arkadya (Arcadia) bölgesi. Deribasovkaya caddesi şehrin merkezi olarak kabul ediliyor. Arkadya bölgesi ise daha çok plajların, gece kulüplerinin bulunduğu bölge.

Şehrin en merkezi yeri Opera Binası. Burası aynı zamanda eski kent merkezi. Opera binası Lviv, barok ve rönesans mimarisi tarzında 1809 senesinde inşa edilmiş. 1873 senesinde çıkan bir yangın sebebi ile büyük hasar görmüş ancak 1887’de Ferdinand Fellner ve Hermann Helmer adlı mimarlar tarafından tekrar inşa edilmiş. (Bu Opera Binası Viyana, Zagrep, Dresden ve Budapeşte’deki opera ile benzerlik gösteriyor.) Bir çok düğün fotoğrafına fon oluşturuyor. Opera binası çevresinde hiç görmediğim kadar limuzin, gelin ve damadı bir arada görüyorum. Hani yoksulluk vardı??? Burada da gelir seviyeleri arasında uçurum çok derin.

Hemen karşısında yer alan Mozart Hotel’de yer bulmak oldukça zor. Burada kalmak istenirse önceden rezervasyon yaptırmak gerekli.

Opera binası ve önündeki çeşmeye sırtımızı dönerek deniz yönüne doğru ilerliyoruz. Buradan sola baktığınızda sonunu kestiremediğiniz ağaçlarla bezeli geniş bir park alanı var: Parkway... Burası, müzisyenler ve sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Hiçbir yere sapmadan devam ettiğinizde parkın ortasında camdan bir çatı ile karşılaşıyorsunuz. Paris’teki Louvre müzesi önündeki camdan çatıların çok daha az gösterişlisi. İçerisinde eski dönemlerden kalma vazolar, anforalar ve çeşitli kap kacak sergileniyor.

Odessa konaklama bakımından birçok bütçeye uygun fırsatlar sunan bir şehir. Otel seçiminizi yaparken merkezi ve ulaşım ağlarına yakın olmasına dikkat edilmesinde yarar var. Bu özelliklerde ki oteller içinden birkaç öneri de verilebilir. Odessa’nın merkezinde, Potemkin Merdivenleri'ne 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Pale-Royal Apartments - Odessa’nın daireleri iyi bir seçim olabilir. Burası Karadeniz sahiline 15 dakika mesafede bulunmasının yanında çevresinde de birçok kaliteli restoran bulunmaktadır. Bunun yanında Odessa'nın ana bulvarı olan Deribasovskaya Caddesi üzerinde yer alan Reno Hotel’de tercihini otellerden yana kullananlar için düşünülebilir. Otelden, Vorontsov Feneri'ne ve Potemkin Merdivenleri'ne ise yürüyerek 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Odessa’da konaklamak için çok kısıtlı bir bütçeniz varsa veya ekonomi yapmak istiyorsanızda, düşük fiyatlara sahip olan Vintage Hotel’I aklınızda bulundurmalısınız. Otel konum olarak Reno Otel ile hemen hemen aynı. Bu otel önerilerinin dışında, Odessa’da ki diğer otel seçenekleri için buradan booking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz. 

KARADENİZ’İN EN BÜYÜK LİMAN ŞEHRİ, ODESSA – 2. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/karadenizin-en-buyuk-liman-sehri-odessa-2-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni