Kaşifler Diyarı Lizbon - Bölüm 1

Avrupa'nın en batısında yer alan başkent Lizbon, yaklaşık 500 bin nüfusu ile Tejo Nehri'nin (Rio Tejo) Atlas Okyanusu'na dökülmeden oluşturduğu koy üzerinde yer alır. İstanbul gibi tepeler üzerine kurulmuş şehir, insanları ile de sanki bizden gibidir. İspanya'da doğan ve Atlas Okyanusu'na ulaşan Tejo Nehri, 1000 kilometreyi geçen uzunluğu ile iber yarımadasının en uzun nehridir.

Havalimanı şehir ulaşımı: Yaklaşık 5 saat uçuş mesafesindeki aktarmasız uçuşla Lizbon Portela Havaalanı'na indiğinizde şehre ulaşmak için bir çok alternatifiniz bulunmaktadır. Otobüs (5, 21, 22, 44, 45) ve taksi ile de ulaşım mümkün ancak metro, aerobus en yaygın kullanılanlardır. Kırmızı metro hattı ile "Aeroporto" metro istasyonundan bindiğinizde şehre ulaşabilirsiniz. Rossio'ya gitmek için "Alameda" istasyonunda inip yeşil metro hattından 5 durak sonra "Rossio" istasyonunda olacaksınız.

Şehir içi ulaşım:Cartao Viva Viagem kartı, 0,5 Euro karşılığı alıyorsunuz ve istediğiniz kadar para yüklüyor ve tekrar tekrar yükleyebiliyorsunuz. Burada çok önemli bir bilgi vermek istiyoruz çünkü biz bu bilgiyi kötü bir tecrübe ile edindik. Kartı mutlaka ana metro istasyonlarında, bilet gişesindeki görevliden alın ve tüm toplu taşımalarda kullanacağınızı söyleyin. Biz nehrin öteki yakasında, Almada bölgesinde bir otelde kaldık. Otel yakınındaki metro istasyonunda makinadan kartı aldık, sonra da euroları yükledik; atladık metroya ve sahile yani Cacilhas'a geldik. Gemiye bineceğiz ancak kart geçersiz. Metrodaki görevli kartı inceledi ve bunun sadece Almada bölgesinde geçerli olduğunu söyledi. Yani Lizbon bölgesinde hiçbir ulaşımda geçmediğini anladık. Tekrar edelim, karta yükleme olayını görevliye yaptırın ve "Lisboa and Almada, all metro, bus, tram and ship" dediğinizde sürprizle karşılaşmayacaksınız. Makinadan aldığımızda "zapping" tuşunu tercih etmemiz gerektiğini öğrendik ama siz yine de bizce garanti yolu tercih edin (bu kartlarımızı iade almadıkları için biz de iki üniversite öğrencisine hediye ettik).Şehirde, yeşil, kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere dört metro hattı bulunmakta. Sarı ve mavi turistik değil, kırmızı havalimanına ulaştırır, yeşil ise turistik bölgelerde kullanacağınız hattır. Ayrıca nostaljik tramvaylar ve tramvaylar da (15 ve 28 en çok kullanılan) yoğun olarak kullanılmaktadır. Almada bölgesine ulaşımda ise daha çok feribot kullanılmaktadır.

Gezilecek yerler: Lizbon'u 3 gezi bölgesine ayırarak tanıtmak istiyoruz.
1. Belem bölgesi
2. Baixa-Alfama bölgesi3. Almada bölgesi

Belem Bölgesi: Şehrin batı bölgesinde ve nehir kıyısında bulunan bölgeye ulaşmanın en kolay yolu, şehir merkezinden 15 nolu tramvaydır. Nehir kenarında göreceğiniz yapılardan biri, Meşhur Belem Kulesi'dir (Belem Tower-Torre de Belem). Şehrin çok önemli bir sembolüdür. 1519 yılında yapılmış kule, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. 30 metre yüksekliğindeki kuleye çıkıp nehir tarafından baktığınızda Tejo Nehri'ni ve 25 Nisan köprüsünü, kara tarafından baktığınızda ise çok güzel görünen Belem Parkı ile şehir görüntüsünü göreceksiniz. (Giriş 6 Euro)

Nehir kenarında göreceğiniz ikinci önemli yer ise Kaşifler Anıtı'dır. Vasco de Gama, Macellan gibi kaşiflerin bu şehirden çıktığını söylersek, şehre de kaşifler diyarı isminin verilmesinin isabetli olduğu görülecektir. Ülke özellikle Prens Henry döneminde kaşiflik ve denizcilikte çok ilerlemiştir. Anıtta önde Prens Henry ve arkada kaşifler gemi içerisinde tasvir edilmiştir. Anıtın önünde ise yerde kocaman bir dünya haritası ve harita üzerinde Portekizli denizcilerin tarihi yayılışlarının anlatımı gösterilmektedir. Anıtın önüne yani nehir kenarına geldiğinizde, 25 Nisan Köprüsü ile Almada bölgesindeki İsa heykeli bu mesafeden bile harika görülmekte. 52 metre yüksekliğindeki anıta asansör ile çıkılabilmektedir. (Giriş 4 Euro)

Nehir kenarından sonra yolun karşısına geçtiğinizde, ortasında kocaman bir havuzun yeraldığı çok güzel bir park (Jardim da Praça do Imperio) ve parkın solunda Belem Kültür Merkezi (Centro Cultural de Belem) bulunmaktadır.

Parkın karşısında gördüğünüz devasa bina Jeronimos Manastırı (Masteiro dos Jeronimos). İçerisinde Vasco de Gama'nın mezarının da bulunduğu manastırın inşasına 1501 yılında başlanmış ve tamamlanması 70 yıl sürmüş. (Giriş 10 Euro)

Manastırın doğu tarafında ise Deniz Müzesi (Museu do Marinha) bulunmaktadır.

Manastıra çok yakın olan şu meşhur Belem Pastanesi'ni (Pastais Belem) artık görmek lazım. Meşhur pastasının (nata) tadına bakıyoruz ama bizce meşhurluğu sanki abartı; ya da bizim tatlıların hakkını vermiyoruz gibi geliyor. Tatlılarımızı yiyor ve şehir merkezine koyuluyoruz.

Yazı dizisinin ikinci bölümüne buradanulaşabilirsiniz. 

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.