Google+

MALTA'DA ULAŞIM

670031 Mar 2015Gezi Notu
MURAT MORALIMURAT MORALIGezgin31 Mar 201566990 Yorum

Öyle bir ülke düşünün ki ülkenin her tarafına belediye otobüsü işliyor. İstisnasız her köşesine belediye otobüsü ile ulaşabiliyorsunuz. Hem de sadece günlük 1,5 Euro’ya. Evet, 1 günde ne kadar kullanırsanız kullanın, gece tarifesi hariç sadece 1,5 Euro ödüyorsunuz.

Valletta

Bu ülke Malta... Maltalılar zaten indirimli tarife yıllık kart ile çok daha az bir rakam ödüyorlar. Maltalı öğrencilere ise otobüs ücretsiz. Bu ücret zaten otobüsleri geçici kullananlar, yani turistlerin işine yarıyor. Malta’da otobüs işleyen iki büyük ada var; Malta ve Gozo. Malta yaklaşık 350.000, Gozo ise 50.000 nüfuslu. Diğer ada Comino’ya ise motorlu araç girişi yasak. Zaten adada toplam 10 kişi yaşıyor.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Malta’da aldığınız bilet Gozo’da geçerli değil. Bunun pek de bir önemi yok. O kadar da olsun zaten diyor herkes. Bileti otobüs şoföründen alabiliyorsunuz.  Bütün otobüs duraklarında o hattan geçen otobüslerin listesi, geliş saati, gideceği istikamet ve uğrayacağı duraklar yazılı. Aşağıda fotoğrafını koyduğumuz otobüs haritası (bus map) tüm ülkeyi gezmek için yeterli. Nereden nereye hangi otobüs gidiyor hepsi belli. Kolaylığın sonu yok yani.

Valletta-1


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı 1964 yılından sonra Malta’da yapılan ikinci seçimlerde Sosyalist İşçi Partisi iktidara gelmiş. Bu uygulama İşçi Partisi’nin bir uygulaması. 16 yıl iktidarda kalan İşçi Partisi 1987 yılındaki seçimleri kaybetmiş. Ancak iktidara gelen sağ partiler, halkın tepkisinden çekindikleri için bu uygulamayı kaldıramamış. Sadece Euro Birliği’ne girince Malta parası gitmiş Euro gelmiş.

Şimdi ne yazık ki ulaşım, özelleştirme aşamasındaymış. İhaleyi kazanan İspanyol şirket 1,5 Euro’yu sadece 2 saatle sınırlandıracağını açıklamış. Malta, bu güzel uygulamaya yakında elveda diyecek. Keşke devam edebilse ve biz de darısı diğer ülkelerin başına diyebilsek.

Daha fazla fotoğraf için:
rotayol.com/2015/03/28/gunde-15-euroya-tum-ulkeyi-belediye-otobusuyle-dolasabildiginiz-ulke-hangisidir/

Emine ve Murat Moralı
www.rotayol.com

Valletta şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Valletta: 2 Saatlik Yürüyüş Turu (20 €), Valetta: Ses Turu, Harita ve Yol Kendinden Kılavuzlu (8 €), Gozo 1 Gün Hop-On Hop-Off şehir gezileri Otobüs Turu (18 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar