Google+

OSLOB BALİNA KÖPEKBALIĞI DALIŞI

430716 Eki 2014Gezi Notu
TUĞÇE YILMAZTUĞÇE YILMAZEditör16 Eki 201443070 Yorum

Bir gün önce gittiğimiz 3 saatlik yolu yeniden gitmek üzere bu kez daha da erken sabaha karşı saat 04.00’te çıkıyoruz yola. Bir gece önce Bohol’a gidemeyip yine Cebu’da kaldığımız için tekrar Mel’i arayarak bizi sabaha karşı 04.00’te otelden almasını rica etmiştik.

Cebu’da sabah-akşam trafikte Mel ile epey ahbap olduk. Mel 8 sene önce eşinden ayrılmış ve 22, 24 ve 26 yaşlarında 3 çocuğu var. Kendisi aslen Mindanao bölgesinden ama 6 sene önce Cebu’ya yerleşmiş. Halinden memnun ve çok beyefendi biri.

Yarı uyur yarı uyanık vaziyette saat 07.00 civarı varıyoruz Oslob’a. Oradaki görevli bizi tanıyor artık. 2 gün üst üste 3 saat gidiş, 3 saat dönüş 6 saat yol yapan nadir kişilerdenizdir sanırım. Bize “bu ne azim, yine gelmişsiniz” der gibi bakıyor.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Biz hazırız. Ama hemen öyle giremiyorsunuz. Önce yaklaşık 10 dakika süren bir brifing veriliyor.

Cebu Adası

Suyun altında ne yapmalı, ne yapmamalıyız konusunda uyarılıyoruz.

Bu balina köpekbalıklarının boyları 18 metreye kadar ulaşabiliyor ve ağırlıkları 3-4 tona kadar çıkabiliyormuş. Ancak bizim birlikte daldıklarımız sanırım 6-6,5 metre uzunluğundaydı.

Cebu Adası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri St. Mark Hotel, Apple Tree Suites, RoMa's Guesthouse. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Tune Hotel - Cebu, Best Western Plus Lex Hotel Cebu gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cebu Business Hotel, M Citi Suites, Wellcome Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cebu Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cebu Adası-1

Suya girerken kesinlikle üzerimizde güneş kremi olmamalı. Olanlardan önce duş almalarını istiyorlar.

Diğer bir koşul ise denize girdiğimizde bu canlıyı beslemeye çalışmamak ki zaten suyun altında kendisi ile göz göze gelince kimsenin buna cesaret edeceğini zannetmiyorum.

Bir diğeri bu canlıya başından kuyruğuna kadar 4 metreden fazla yaklaşmamak ki bu da maalesef pek mümkün değil. Çünkü sadece bir tane yok suyun altında, en az 5-6 tane vardı. Birine çarpmasanız diğerine çarpabiliyorsunuz ya da o sizi itekliyor.

Bir diğer kural ise çarparsanız panik olmamak, ben epey su yuttum baştan söyleyeyim. Bu canlı ile deniz içinde çarpışıp bir de panik olmamak pek kolay olmuyor.

Evet, kuralları anladık. Can yeleklerimizi giydik. Ama gittiğinizde can yeleklerini çıkartabiliyorsunuz.

Cebu Adası-2

İki tarafında dengeyi sağlamak için bambudan çubukları olan sandala biniyoruz. Sandalda; ben, Murat, sandalı kullanan görevli ve bir de bizimle birlikte dalıp fotoğrafları çekecek kişi var.

Cebu Adası-3

İlk atlayış…

Cebu Adası-4

Hem ürküyorum ama bir yandan çok da keyifli. Ben Murat’a göre daha tedirginim, Murat bayağı alıştı.


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Cebu Adası-5

Balina köpekbalığının bir altına doğru yüzüyor, bir yanına doğru geçiyor. Ben sandaldan pek uzaklaşmadan konuya dâhil olmaya çalışıyordum başlarda, sonra ben de alıştım bıraktım kendimi suya.

Cebu Adası-6

Cebu Adası-7

Önce Murat çarpışıyor bu canlı ile… Bize brifingde demişlerdi ki çarparsanız hemen görevliye söyleyin, biz tabii hemen bildiriyoruz ama görevli, gayet rahat olun bir şey olmaz diyor.

Cebu Adası-8

Sürekli daha derine batmaya çalışıyorum. Gözüm balina köpekbalığında ancak batarken karşımdakine odaklandığımdan altımdan geçeni fark etmemişim.

Cebu Adası-9

Üstüne oturdum diyebilirim. Tabii işte o zaman son kuralı da bozdum. Nasıl panik olmam koca hayvanın üstüne oturdum. Hemen suyun yüzeyine çıkıp bizim sandalın bambu çubuğunun üzerine tünedim. Sanki beni mideye indirmek istese bambu onu engelleyecek : )

Ama panik işte… Ben kafamda şnorkel bambu çubuğunun üzerindeyim. Baktım peşimden gelmiyor tekrar suya daldım.

Cebu Adası-10

Yaklaşık 1 saate yakın bu canlılarla keyifli vakit geçirdik. Ardından tekrar sandala binip yüzümüzde kocaman bir gülümseme ile kıyıya çıktık.

Cebu Adası-11

Cebu Adası-12

Buradan hatıra olarak bir şey almak isterseniz magnet ya da tişörtleri tercih edebilirsiniz. Bizim için en güzel hatıra ise balina köpekbalığı ile suyun altında çektirdiğimiz fotoğraflar oldu.

Cebu Adası-13

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar