Porto Bölüm 1

Dört gün sürecek Portekiz gezimizin iki gününü geçireceğimiz Porto'ya yaklaşık beş saat süren uçak yolculuğu ile ulaşıyoruz. Avrıpa'nın en batısındaki Portekiz'in Lizbon'dan sonraki ikinci büyük şehri olan Porto'nun nüfusu yaklaşık 250 bin. Başkent Lizbon ile arasında üç saatlik sürüş mesafesi bulunuyor ve ülkede Euro kullanılıyor. Şehir ismini liman anlamındaki Port kelimesinden almıştır. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi Porto'nun ortasından geçen bir nehir (Rio Duoro) şehre hayat veriyor.

Şehir içi ulaşım: Metro, otobüs ve özellikle turistik bölgelerde keyifle kullanacağınız nostaljik tramvaylar ile şehrin her bölgesine ulaşabilirsiniz. Özellikle otobüs hatları mümkün olduğunca metrolarla bağlantılı. A, B, C, D, E ve F olmak üzere altı metro hattı bulunuyor. Biletleri metro istasyonlarındaki makinalardan veya bilet gişelerinden alabilirsiniz. Tek kullanım 1,35 Euro, günlük bilet ise 6,5 Euro.Otobüslerde isterseniz şoförden tek kullanımlık bilet alabilirsiniz. Alacağınız bu biletler metro ve otobüslerde geçerli iken nostaljik tramvaylarda geçmediğini hatırlatalım. Nostaljik tramvay ise 2,50 Euro. Taksilerde açılış 3,50 Euro, kilometre başına ise 0,50 Euro ödüyorsunuz. Biz ihtiyaç hissetmedik ancak uygun fiyatları ile taksiyi de alternatifleriniz arasına alabilirsiniz.

Gezilecek yerler: İlk gün şehre biraz uzak noktada bulunan Opera Binası'na (Casa da Musica) aracımızdan inmeden el sallayıp, Atlas Okyanusu'nun kıyısına, 8 kilometre uzunluğundaki Avenida da Boavista caddesine ulaşıyoruz. Peynir Kalesi'nin önünde okyanusu bir süre seyrediyoruz.

Sahil boyunca aracımızla şehre ilerliyor ve Baxia bölgesini gezmek için mola veriyoruz. Önce Clerigos Kulesi'ni (Igreja dos Clerigos) görüyoruz. Kulenin alt tarafında bulunan dünyaca ünlü kitapçıya, önünde gördüğümüz kuyruktan dolayı, girmekten vazgeçip kulenin karşısındaki parka yöneliyoruz. Solumuzda kalan Portekiz Fotoğraf Müzesi'ni (Centro Portuges de Fotografia) dışarıdan görüp parka giriyoruz. Parktaki ilginç heykelleri bir süre inceliyoruz.

Parkın etrafında ise Adalet Sarayı (Domvs Ivstıtıa) ile Porto Üniversitesi Binası bulunuyor

Üniversite binasının karşısında ise harika bir kilise (Ingreja do Carmo) bulunuyor.

Aracımıza biniyoruz, bir süre şehir içinde turladıktan sonra, Arrabida Köprüsü'nden (Arap Köprüsü) karşı kıyıya (Gaia Bölgesi) geçip köprünün hemen başında bulunan otelimize yerleşiyoruz.

İkinci gün otelimizin hemen yakınından bindiğimiz otobüs ile yine Arrabida Köprüsü'nden geçerek son durak olan Boavista Meydanı'na geliyoruz. Dün önünden geçtiğimiz Casa da Musica binası da burada bulunuyor. Önce binayı, sonra bina karşısındaki güzel evleri ve bir eğlence parkını gezip "Casa da Musica" metrosuna giriyoruz.

Bindiğimiz metrodan üç istasyon sonra, tüm metroların kesiştiği "Trindade" istasyonunda iniyoruz. Buradan başlayarak şehri yürüyerek adım adım gezip Duoro Nehri'ne ulaşmak istiyoruz. Metrodan nehir istikametine ilerlerken ilk görülecek yer, 2-3 dakika içerisinde ulaşacağınız Trindade Kilisesi (Igreja da Trindade). Kiliseden aşağı doğru bir-iki dakika yürüdüğünüzde Porto Belediye Sarayı'na (City Hall) ve uzunlamasına kocaman bir meydana ulaşacaksınız. 22 nolu nostaljik tramvay hattı ile saray arasında kalan meydanın adı Aliados, Tramvay hattından nehre doğru olan meydanın adı ise Liberdade'dir.

Aliados Meydanı'nda tramvay yolunu takip edin (yüzünüz nehre dönükken sola döneceksiniz), 3-5 dakika yürüdüğünüzde tramvay yolunun tam sağ yaptığı yerde durun ve solunuzdaki caddeye bakın. Trafiğe kapalı olan bu küçük İstiklal Caddesi'nin başında çok ünlü olan Majestic Cafe'yi göreceksiniz. Kafeden sonra caddede kısa bir yürüyüş sonrası tekrar geri dönerek kafenin önünden geçip tramvay yolunu takip ediyoruz.

Önünüze gelecek meydanın adı Batalha. Meydanda Joao Tiyatro Binası (Teatro Nacional S. Joao) ve mavi fayansları ile gerçekten çok güzel bir kilise (Igreja de S. Ildefonso) göreceksiniz.

Buradan Liberdade Meydanı'na çıkıyoruz. Meydanın bu ucunda ise IV Pedro'nun at üzerindeki heykeli ve heykelin karşısında da Continental Otel bulunuyor. Otele yüzünüzü dönüp kafanızı sağa çevirince Clerigos Caddesi ve sonunda Clerigos Kulesi (Torre dos Clerigos) çok güzel görünecek. Siz kule çevresini henüz gezmediyseniz öncelikle o bölgeyi gezip sonra tekrar otel önüne gelmenizi tavsiye ederiz. Biz o işi dün yaptığımız için otelin önünde kafamızı sola çeviriyor ve yürüyoruz.

Porto yazısının devamını bu linkten okuyabilirsiniz.

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.