Nice'ten Monaco'ya Seyahat

Yaz tatilinde Cote D’Azur’a gitmeyi düşünenler, eğer yolunuz Nice’e düşerse masmavi denizi, palmiyelerle çevrili sahili, rengarenk mimarisiyle Nice sizleri büyüleyecek.

Bu yazımda sizlere Nice’e gittiğinizde zaman kaybetmeden etrafı gezmeniz konusunda tavsiyelerde bulunacağım. İlk olarak havalimanından şehre kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havalimanın içerisinde bir turizm ofisi bulunuyor. Buradan harita temin edebilir, otobüs ve ören yerleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Nice'te Müzeler ve Geçiş Ücretleri

Eğer Nice ve çevresinde uzun bir gün geçirecekseniz birden fazla müzeyi ve ören yerini ziyaret etmeyi düşünüyorsanız günlük 26 euro olan French Riviera Pass bileti satın alabilirsiniz. Bu kartla belirli müzelere ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Sadece Nice içinde geçerli olan bir müze kartı almak istiyorsanız, 10 euro ücretinde olan Nice Museum Card ı tercih etmelisiniz, bu kart ile gezebileceğiniz müze ve ören yerleri listesine ulaşabilirsiniz.

Havalimanından çıktıktan sonra otobüs duraklarının bulunduğu yerde bu biletleri satın alabileceğiniz bir büro bulunuyor. Bürodaki yetkiler size gitmek istediğiniz yer konusunda yardımcı olabiliyor, onlardan bilgi almanızda fayda var.

Bizim otelimiz şehir merkezinde olduğu için 89 numaralı Nice Center otobüsüne bindik. 6 euro karşılığında tek kullanımlık bileti aldık, yaklaşık 20 dakikalık bir süre ile Eski Nice (Vieux Nice) olan bölgeye ulaşım sağladık. Şehiriçi ulaşım için ise günlük tramvay biletini tercih ettik. 6 euro olan bu bilet ile 24 saat içerisinde tramvaya istediğiniz kadar in bin yapabilirsiniz.

Havalimanı Nice’in en batı noktasında yer alıyor. Vieux Nice ise şehrin en doğu noktasında yer alıyor. Bu otobüs yolculuğu ile Nice’i bir uçtan diğer uca kadar gezme şansına da sahip olabiliyorsunuz. Otobüs ilerlerken sol tarafta mimari bir şölen sizi bekliyor, sağ tarafta ise palmiyelerin ardındaki masmavi deniz manzarası insanın içini açıyor.

Sahil boyunca ücretli ve ücretsiz plajlar sizi bekliyor. Eğer deniz, kum ve güneş sevenlerdenseniz, Nice’in denizine girmeden bu şehri terketmemelisiniz. Biz eşyalarımızı otele bırakır bırakmaz kendimizi Nice’in denizine bıraktık.

Kumun yerini alan çakıl taşlı sahili ve akvaryumu andıran masmavi denizi ile Nice’te denize girerken kendinizi çok mutlu hissedebilirsiniz.

Eğer deniz kum güneş tatilinden daha çok kültürel bir gezi planlıyorsanız yapacak bir sürü şey var.Garibaldi Meydanı’nda bulunan Modern Sanatlar Müzesi ve ya tramvayla birkaç durak giderek Matisse Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Nice çevresinde bulunan Eze köyü ve Monaco’ya gidebilirsiniz.

Eze Köyüne gidecek olanlar için uyarı: Tren yerine otobüsü tercih etmeniz size daha büyük kolaylık sağlayabilir, çünkü tren istasyonu Eze plajından yani Eze köyünün 500 metre aşağısından geçiyor. Plajda inip tekrar bir araç kullanarak köye çıkmak yerine Garibaldi meydanından 82 ve 112 numaralı otobüse binerek hem Eze Köyüne hem de Monaco’ya ulaşabilirsiniz.

Eğer Monaco’ya direkt ulaşmak istiyorsanız 100 numaralı express otobüsüne binebilirsiniz. Bu otobüslerde günlük aldığınız şehiriçi ulaşım kartları geçmemektedir. Otobüsün içinden 1.5 euro karşılığında bilet alabilirsiniz.

Nice-Monaco yolu boyunca Fransız mimarisini ve birbirinden güzel koyları seyre dalabilirsiniz.Biz Nice’de sadece bir gün kalacağımız için Eze’yi eleyerek Monaco’ya gitmeyi tercih ettik. Otobüsün son durağı olan Monte Carlo’da inip turizm ofisine uğradık. Gitmek istediğimiz yerlerle ilgili bilgi aldıktan sonra sahil boyunca yürüyerek gezdik.

Bu yürüyüş süresince Monaco’nun muhteşem görüntüsünden fotoğraf çekebilirsiniz, kıyı aşağıda kaldığı için panaromik fotoğraf çekme fırsatı elde edebiliyorsunuz.

Grand Prix’in yazın kapalı olması bizi biraz üzdü, bir başka olmazsa olmazımız  Oceanographique Müzesi’nin yoluna koyulduk. Müzenin ücreti 14 euro’ydu. Satın aldığımız 26 euro’luk French Riviera Pass kart ile müzeyi ücretsiz ziyaret edebildik. Müze iki bölümden oluşuyor, akvaryum ve doğa-tarihi müzesi. Müze oldukça eğlenceliydi. Konumu, mimarisi ve koleksiyonu özenle hazırlanmış. Gitmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Ayrıca terasına çıkarak Monaco’nun 360 derece panaromik görüntüsünü fotoğraflandırabilirsiniz, denizin ve bulutların tadını çıkarabilirsiniz.

Müzenin bulunduğu bölge Monaco’nun ana merkezini oluşturuyor, burada hediyelik eşya alışverişinizi yapabilir, yemek molası verebilirsiniz. Ayrıca Monaco Sarayının bahçesinde dolaşabilirsiniz.

Nice’e dönüş otobüsleri en geç 20:00’de kalkıyor. Sarayın yakınından 100 express otobüsü geçiyor. Biz gidişte 112 nolu otobüsü, dönüşte ise 100 nolu otobüsü kullanarak farklı manzaraların tadını çıkarttık.

Ve Nice’e Dönüş

Otobüsün bizi indirdiği yerden sahil boyunca Vieux Nice yani Old Town’a yürüyerek, yol boyunca muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Sahilde birbirinden güzel kafe ve restoranlar sizi bekliyor. Akdeniz yeşillikleri üzerine isteğe göre balık, soğan, yumurta gibi malzemelerin ilave edildiği Nice salatasından veya Nice’e özgü midyeli pilavdan tadabilirsiniz.

Sahilden içeri doğru yürüdüğünüzde ise yeme-içme ve hediyelik eşya dükkanlarının olduğu meydana ulaşabilirsiniz. Burada ayrıca gece açık olan bir pazar bulunuyor. Eğer takı ve aksesuar merakınız varsa buradan alışveriş yapabilirsiniz. Bunun haricinde Nice’de hediyelik bir şeyler almak oldukça zor, neredeyse Nice’e özgü bir şey bulamıyorsunuz. Biz Provence’a devam edeceğimiz için lavantalı hediyelik eşyaları buradan satın almadık. Ama sizin yolunuz Provence’e düşmeyecekse lavantalı ürün alışverişlerinizi Nice’den yapabilirsiniz.

Oldukça yorulduğumuz için akşam yemeği ve meydanda biraz gezintiden sonra otelimizin yolunu tuttuk. Ve ertesi gün yeni bir macera Provence için yola koyulduk…