Sarımsaklı : Sakin ve Huzurlu

Sarımsaklı Ayvalığın şirin, küçük ve genelde plajları ile ön planda olan bir beldesi. Ulaşımı her yol ile mümkün. Özellikle Ayvalık merkezine geldiğinizde buraya ulaşım için 15-20 dakika da bir kalkan Sarımsaklı Servis otobüslerine binerek sarımsaklı da gideceğiniz yere en geç 20-25 dakikada varabiliyorsun.

Denizi cidden çok güzel ve berrak. Ayrıca buranın plajı dünyadaki plajlar arasında hatırı sayılır bir konuma sahip. Kumsalı boydan boya 13 km. Edindiğim bir bilgiye göre Sarımsaklının plajları dünyanın en güzel 3. Kumsalı imiş.

Sarımsaklıda her ne kadar Turistler hem gezi hem de yerleşim olarak fazla olsalar da buranın asıl yerlileri Boşnaklar. Bu yüzden özellikle merkezde yürüdüğün de yolda “Bosna Kasabı” “Kafe Bosna” gibi dükkânlar görebilirsin. Sarımsaklı hem merkezi hem de sakin yerleri olmak üzere şirin yerler. Ayrıca akşamları da ayrı bir güzel ve serin oluyor. Yazlıklar ve Apart yani Apartman Oteller çok şirin. Çevre de düzenleme olarak iyi ve temiz tutuluyor. Kaldığım evin tam karşısında ise Balıkesir ile sınır olan Yunanistan’ın Midilli adaları var. Günbatımını tam da karşıdan izlemek gerçekten çok hoş.

Ayrıca tekne turlarının meraklısı ya da seveni iseniz Sarımsaklıda da bu isteğini birçok alternatif ile yerine getirebilirsin. Bulunduğun yerden merkeze dolmuşlarla 2.5 Liraya gidebiliyorsun. Otobüsler sık geliyor ve bu yüzden pek bekleme de olmuyor. Sabah 11 de tur başlıyor ve akşam 6 da bitiyor. Kişi başı 25 Lira. Yemekli ve yemeksiz turlar da mevcut. Genelde standartları böyle ama turların turizm şirketlerince elbette zamanları değişebilir. Öte yandan teknenin üst tarafında eğlenceler ve ödüllü yarışmalar oluyor. Adaları gezdirirken tekne kıyı koylarda durduğu zaman millet denize atlayarak şööyle bir serinliyor. Koylar ise gerçekten buz gibi ve çok güzel. Yemyeşil... yani girmesen ve sadece izlemekle yetinsen bile o da sana yeter. Ben Acem Tur ile gittim ve servislerinden gayet memnun kaldım. Sana da tavsiye ederim yani, haberin olsun.

Sarımsaklıda yol üstünde AVM'nin tam karşısında bulunan "hayat dolu"  olan bir halk plajıda var.

Plaj gayet güzel ve temiz durumda. Şezlonglar kişi başı 10 Lira. Ama kendi şemsiyenizle de kumsalın keyfini rahatça çıkarabilirsiniz. Bahsettiğim gibi yol üstündeki AVM'nin karşısında. Yani ne uzak ne de kısa. Sarımsaklının merkezinden bu yol istikametinden giden bir çok otobüs görebilirsiniz. O yüzden bulmanız kolay olacaktır.

Bir de bir iskelesi var... Tadından yinmez yani o derece. :p Elbette buralara yolunuz düşerse bu plaja bi uğrayın derim.

Sağlıcakla kalın! :)