Şili'ye Gitmeniz İçin 10 Neden

1 - Yanardağlar: Şili yaklaşık 2000 volkana ev sahipliği yapıyor ki bu dünyadaki yanardağ nüfusunun yaklaşık % 10’una denk geliyor. Bu 2000 volkandan yaklaşık 500’ü aktif ya da potansiyel olarak aktif kabul ediliyor. Volkanlar Şili’de harika manzaralar yaratıyorlar.

2 - Atakama Çölü: Yeryüzündeki en kuru yer olmanın yanısıra, aynı zamanda yıldızların ve galaksinin gözelenebileceği en iyi yer olma özelliğine de sahip Atakama. Dünyada tamamlanmış en büyük astronomi projesi olan ALMA da bu çölde bulunuyor. Atakama’da tuz tabakaları, gölleri, volkanik oluşumlar ve gayzerler gibi olağanüstü yer şekilleriyle karşılaşmamanız olası değil.

3 - Fauna: Ülkenin kuzeyinden güneyine lamalar, flamingolar, penguenler, deniz aslanları, deve kuşları, pelikanlar, akbabalar, balinalar, geyiklerle karşılamak son derece heyecan verici.

4 - Şarap: Orta Şili’de dünyanın en iyi şaraplarından bazılarının üretildiği bağlar bulunuyor. Bu şarap bağları arasında önde gelenler şarap tadımı turlarının yanı sıra, bünyelerinde "fine dining" restoranları da barındırıyorlar. Şili şarabı genel olarak kaliteli ve fiyat olarak oldukça makul.

5 - Mükemmel deniz ürünleri: ya da okyanus ürünleri mi demeliyiz? En çok bulunan somon ya da ton gibi balıkların bile tatları şahane burda. Örneğin Santiago’nun yiyecek marketinde, paspal görünümlü onlarca restoran leziz ve son derece taze deniz ürünleri satıyor. Özellikle mavi yengeç keki harikülade.

6 - Pablo Neruda’nın evleri: Pablo Neruda Vakfı şairin tüm evlerini müzeye dönüştürüp halka açık hale getirmiş. Bu 3 müze ev Orta Şili’nin farklı şehirlerinde bulunuyor (Santiago, Valparaíso ve Isla Negra) ki hepsinin farklı bir stili ve dekorasyonu var. Evlerindeki tüm mobilya ve objeler antiğe ve açık arttırmalara oldukça düşkün olan Neruda tarafından bizzat seçilmiş ve alınmış.

7 - Paskalya Adası: Başkent Santiago’dan sadece 5 saat (!) süren bir uçakla Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki bu küçücük adaya ulaşabilirsiniz. Kesinlikle dünya üzerindeki en yalnız ve özel yer. Harcadığınız zaman ve paraya kesinlikle değecek.

8 - Tarih: Şilililer 17 yıl süren askeri cuntaya rağmen tairhleriyle gurur duyuyorlar. Bu cuntanın rahatsız edici kalıntılarını görmezden gelmektense, şimdiki hayatlarına bir şekilde dönüştürmeyi başarmışlar.

9 - Patagonya: Şili Patagonyası'nın yaklaşık % 50’si koruma altında olan vahşi doğadan oluşuyor. Burada doğa turlarına katılmanın yanısıra balık tutabilir, dünyanın en ünlü trekking turlarından olan W’yu Torres del Paine Ulusal Parkı’nda yapabilir, dağ tırmanışı, rafting, kayaking ve binicilik faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz.

10 - Kültür: Şili sınırları içinde yaklaşık 8 farklı yerli halk bulunuyor. 2002 verilerine göre en büyük yerli halk tüm nüfusunun % 4’ünü oluşturan Mapuche’ler. Machi adı verilen kadın liderler tarafından yönetilen Mapuche’leri ve diğer yerli halkları ülkeyi gezerken tanıyabilirsiniz.

Tüm hakları saklıdır. Daha fazla bilgi için: derbederseyyah.wordpress.com/copyright

Isilay

Yazar Hakkında

Isilay

30 yaşındayım ve Londra'da yaşıyor, küçük bir danışmanlık şirketi için çalışıyorum. Gezmeyi,araştırmayı ve tarihi anlamlandırmayı seviyorum.