Google+

ŞİLİ’YE GİTMENİZ İÇİN 10 NEDEN

376110 Mar 2015Gezi Notu
IsilayIsilayGezgin10 Mar 201537610 Yorum

1 - Yanardağlar: Şili yaklaşık 2000 volkana ev sahipliği yapıyor ki bu dünyadaki yanardağ nüfusunun yaklaşık % 10’una denk geliyor. Bu 2000 volkandan yaklaşık 500’ü aktif ya da potansiyel olarak aktif kabul ediliyor. Volkanlar Şili’de harika manzaralar yaratıyorlar.

Santiago

2 - Atakama Çölü: Yeryüzündeki en kuru yer olmanın yanısıra, aynı zamanda yıldızların ve galaksinin gözelenebileceği en iyi yer olma özelliğine de sahip Atakama. Dünyada tamamlanmış en büyük astronomi projesi olan ALMA da bu çölde bulunuyor. Atakama’da tuz tabakaları, gölleri, volkanik oluşumlar ve gayzerler gibi olağanüstü yer şekilleriyle karşılaşmamanız olası değil.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Santiago-1

Santiago-2

Santiago-3

Santiago-4

Santiago şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri El Trovador Apartment, El Olivo Suite, Departamento Metro Simón Bolívar. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Principado, Livinnest Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartment Santiago, Apart Principado, Angra Aparts tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Santiago aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

3 - Fauna: Ülkenin kuzeyinden güneyine lamalar, flamingolar, penguenler, deniz aslanları, deve kuşları, pelikanlar, akbabalar, balinalar, geyiklerle karşılamak son derece heyecan verici.

Santiago-5

Santiago-6

4 - Şarap: Orta Şili’de dünyanın en iyi şaraplarından bazılarının üretildiği bağlar bulunuyor. Bu şarap bağları arasında önde gelenler şarap tadımı turlarının yanı sıra, bünyelerinde "fine dining" restoranları da barındırıyorlar. Şili şarabı genel olarak kaliteli ve fiyat olarak oldukça makul.

5 - Mükemmel deniz ürünleri: ya da okyanus ürünleri mi demeliyiz? En çok bulunan somon ya da ton gibi balıkların bile tatları şahane burda. Örneğin Santiago’nun yiyecek marketinde, paspal görünümlü onlarca restoran leziz ve son derece taze deniz ürünleri satıyor. Özellikle mavi yengeç keki harikülade.

Santiago-7

6 - Pablo Neruda’nın evleri: Pablo Neruda Vakfı şairin tüm evlerini müzeye dönüştürüp halka açık hale getirmiş. Bu 3 müze ev Orta Şili’nin farklı şehirlerinde bulunuyor (Santiago, Valparaíso ve Isla Negra) ki hepsinin farklı bir stili ve dekorasyonu var. Evlerindeki tüm mobilya ve objeler antiğe ve açık arttırmalara oldukça düşkün olan Neruda tarafından bizzat seçilmiş ve alınmış.

Santiago-8

7 - Paskalya Adası: Başkent Santiago’dan sadece 5 saat (!) süren bir uçakla Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki bu küçücük adaya ulaşabilirsiniz. Kesinlikle dünya üzerindeki en yalnız ve özel yer. Harcadığınız zaman ve paraya kesinlikle değecek.

Santiago-9

8 - Tarih: Şilililer 17 yıl süren askeri cuntaya rağmen tairhleriyle gurur duyuyorlar. Bu cuntanın rahatsız edici kalıntılarını görmezden gelmektense, şimdiki hayatlarına bir şekilde dönüştürmeyi başarmışlar.

Santiago-10

9 - Patagonya: Şili Patagonyası'nın yaklaşık % 50’si koruma altında olan vahşi doğadan oluşuyor. Burada doğa turlarına katılmanın yanısıra balık tutabilir, dünyanın en ünlü trekking turlarından olan W’yu Torres del Paine Ulusal Parkı’nda yapabilir, dağ tırmanışı, rafting, kayaking ve binicilik faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Santiago-11

10 - Kültür: Şili sınırları içinde yaklaşık 8 farklı yerli halk bulunuyor. 2002 verilerine göre en büyük yerli halk tüm nüfusunun % 4’ünü oluşturan Mapuche’ler. Machi adı verilen kadın liderler tarafından yönetilen Mapuche’leri ve diğer yerli halkları ülkeyi gezerken tanıyabilirsiniz.

Santiago-12

Tüm hakları saklıdır. Daha fazla bilgi için: derbederseyyah.wordpress.com/copyright

Santiago şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Viña del Mar & Reñaca 4 Saat Şili Sahil Turu (51.61 €), Van ve Füniküler tarafından Valparaiso 4 saatlik Şehir Turu (51.61 €), El Morado Buzullar ve Kaplıca Tam Gün Trek (120.43 €), Isla Negra ve Pomaire Santiago Tam Gün Turu (197.86 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar