Google+

SU CENNETLERİYLE DOLU BİR GÜZERGÂH: ERMENEK

584201 Eyl 2014Gezi Notu
z.e.deniz oğuzz.e.deniz oğuzGezgin01 Eyl 201458420 Yorum

Geçtiğimiz günlerde Karaman dolaylarındaydık. Bu rota içinde özellikle Ermenek'ten bahsetmek istiyoruz.

Karaman

Ermenek konumu ve duruşu itibariyle adeta “Mini Mardin”… Ermenek deyince akla gelenler; Maraspoli, keklik, çağlayan sular, Zeyve, taktak helva, Balkusan.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Karaman-1
Maraspol

Karaman-2
Zeyve

Gökçeseki Ören Yeri kaya mezarlarıyla dikkat çekiyor. Lahitlerin kapakları yer yer tahrip edilmiş, çoğu kayıp ancak ihmal edilmiş müthiş bir antik alan.

Karaman-3

Karaman-4

Komşu köy Kayaönü ise 4 km içeride ve doğal kovuktan buz gibi suların fışkırdığı acayip bir oluşum. 

Karaman-5
Kayaönü

Eskiden dağların yamaçlarına bakan Ermenek, bugün Ermenek Barajı nedeniyle suya bakar olmuş. Teras teras yerleşim mevcut. Birbirine düşkün hemşerileriyle de ünlü. Göçüp gideninden, ilçeye çok sayıda yatırım dönmüş.

Karaman-6
Ermenek Barajı

İlçede Selçuklu mimarisi baskın. Merkez, Tol Medrese ve Maraspoli Mağarası ile bütünleşmiş.

Karaman-7

Maraspoli ki Torosların sularının sızıp devleşip gürlediği, bir kaçak aradığı ve bulduğu noktalardan biri. Mağaranın giriş anahtarı belediyede. Hidroelektrik santrali kurulan ilk su rezervlerimizden biri, bu nedenle Türkiye'de elektriğe kavuşan 3. ilçemiz.

Karaman-8

Karaman-9

Balkusan yolu, film setlerine konu olacak kadar güzel bir vadide ilerliyor. Türkçe’yi resmi olarak ilk kabul eden Karamanoğlu Mehmet Bey'in Külliyesi burada yer alıyor.

Karaman-10
Balkusan Yolu

Bahçesi mezarlık, balbalları çağrıştıran kafa taşları var. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz Moğolistan yolculuğumuzun ardından daha anlamlı hale geldi. Balkusan adının, Moğolistan’da Uygurlara başkentlik yapmış Kara Balasagun’dan gelmiş olduğu fikri yaygın.

Karaman-11

Zeyve, Ermenek’in güneyinde, Yaylapazarı Köyü sınırlarında yer alıyor. Gocayar mevkiindeki blok halindeki peri bacaları oldukça etkileyici. Zeyve Pazarı bir mesire alanı. Hatay-Harbiye’ye benziyor ama çok daha zengin. Şelaleler her yerden fışkırıyor. Buraya anıt çınarlar damgasını vurmuş. En az 500 yıllık olanları var. Onların altında açık hava yaz düğünleri yapılıyor.

Karaman-12

Sağlıklı gezi dileklerimizle,
 
Z.e.d. Oğuz-Kırca
Vedat Kırca

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar