Google+

TROPİKAL BİR CENNET, ŞEYSELLER

1313215 Ağu 2011Gezi Notu
HÜSEYİN YILMAZHÜSEYİN YILMAZGold Yazar15 Ağu 2011131321 Yorum

Şeyseller denilen bölge aslında bir takım adalardan oluşuyor. Biz Costa Romantica isimli gemimiz ile ilk olarak Mahe adasına yanaşıyoruz. Mahe’nin başkenti olan Victoria aynı zamanda Şeyseller’in de başkenti. Aynı zamanda dünyanın en küçük başkenti olma özelliğine sahip.

Şeyseller’de 3 tane çok önemli ada var. Bunlar; Mahe, La Digue ve Praslin. Praslin aynı zamanda Dünya miraslar listesinde. Diğer bilinen adı ise Palmiye adası.

Şeyseller’i 1505’te Portekizliler, 1768 senesinde ise Fransızlar işgal etmiş. Ama Fransızların işgali çok uzun sürmemiş ve 1794’te ada İngiliz yönetimine geçmiş. 1814 senesindeki Paris antlaşması ile ada İngilizlere verilmiş. Yaklaşık 160 sene geçtikten sonra 1976’da bağımsızlıklarını ilan etmişler ve hemen ardından 1974’te Anayasalarını yürürlüğe sokmuşlar.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Tek partili cumhuriyet ile yönetiliyor. Ancak önemli olan nokta şu ki, dünyada %10 barajı olan 2 ülke var; bunlardan biri Türkiye diğeri ise Şeyseller…

Şeyseller, toplam 115 ada ile 451 kilometrekare alana sahip. Ülkenin toplam nüfusu ise 80.000 kişi.

Victoria (Mahe Island)

Volkanik granit dağların oluşturduğu bu takım adalarda en yüksek nokta 900 metre.

Lapa pirinç, balık, zencefil ve baharat ağırlıklı olan Kreol mutfağı aynı Mauritus’ta olduğu gibi burada da çok popüler.

Kreollar Fransız, İspanyol, Asya ve Afrika karışımı melez bir ırk. Sokaklar Jennifer Lopez benzerleri ile dolu. Güzel bir ırk.

Burada Katolikler, Protestanlar, Müslümanlar ve Hindular bir arada ve huzur içerisinde yaşıyorlar.

Devlet eğitimi ne kadar desteklese de okuma yazma oranı %60. Bu nedenle zorunlu eğitimi 9 seneye çıkartmışlar.

Koloniyal tarzda yaşıyorlar. Geçim kaynakları ise öncelikle turizm ardından da tarım. İhraç ettikleri ürünler arasında muz, tatlı patates, tarçın, hindistan cevizi, vanilya, kurutulmuş hindistan cevizi ve muz, kaplumbağa kabuğu, köpekbalığı yüzgeci ve sabun var.

Para birimi Şeysel rupisi ve 10$ karşılığında 120 rupi alabiliyorsunuz. Bir doktorun maaşı aylık 600 – 700 Euro, bir öğretmenin maaşı ise 400 Euro civarında.


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Burada yılın her günü güneş saat 6’da doğuyor ve akşam 6’da batıyor. Gece ile gündüz her zaman eşit.

Şeyseller’de evlilik oranı çok düşük. Evlenmektense birlikte yaşamayı tercih ediyorlar. Bu nedenle evlilik dışı çocuk burada çok normal kabul ediliyor. Evlenseler bile ancak 40’lı yaşlarında bunu gerçekleştiriyorlar.

Ada inanılmaz derecede temiz. Eğlenmeyi çok seviyorlar, her köşeden bir müzik sesi geliyor kulağımıza. Sega dansları Mauritus’ta olduğu gibi burada da çok popüler.

Birinci gün La Digue ve Praslin adasına gidiyoruz. Deniz bayağı dalgalı olmasına rağmen katamaranlar ile geçiyoruz.

Victoria (Mahe Island)-1

ŞEYSELLER İLE İLGİLİ UNUTULAMAYACAK NOKTALAR:

Endemik bitkiler, dev kaplumbağalar, granit kayalar, yağmur ormanları, guava, tarçın, vanilya ağaçları ve özellikle de coco dmel ağacı, Türkiye ile tek ortak noktasının %10 barajının dünyada sadece Türkiye ve Şeyseller de uygulanıyor olması.

MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKENLER:

MAHE: Victoria’daki yağmur ormanları, denizin içinden yükselen palmiyeler.
LA DİGUE: Dev kaplumbağalar, dev granit kayalar, bembeyaz kumsal ve turkuaz deniz
PRASLIN: Cennet ada. Nefis deniz, kumsaldan denize doğru uzanan Hindistan cevizi ağaçları. Coco dmel ağaçları (erkek ve dişisi), vanilya ağaçları

Şeyseller ziyaretiniz sırasında Mahe adası'nda keyifli bir konaklama için Constance Ephélia ve The H Resort Beau Vallon Beach gibi otelleri tercih edebilirsiniz.

Victoria (Mahe Island) şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Seyşeller Uluslararası Havaalanı Mahe özel transfer (90.36 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(1)

Yorumlar

Burak Avcı kullanıcısının resmi

Burak Avcı

GÖNDERİ ZAMANI 14 Eyl 2014
Şeyşellere gideceğim ancak otel fiyatları çok pahalı, bu nedenle kamp yapmayı düşünüyorum bu tarz bi yasak var mı ülkede ? ve başkentinde internet kafeler var mı ailemle irtibat kurabilmek için ? şimdiden teşekkür ederim.