Şeyseller Hakkında Temel Bilgiler

Şeyseller, ya da resmi adyla Şeyseller Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda yer alan 115'in üzerinde adadan oluşan bir ada ülkesidir. Afrika'nn doğusunda, Madagaskar'ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Şeyseller, konum itibariyle Hint Okyanusunda ve Madagaskarın 1200 km kadar kuzeydoğusunda olup, Zanzibar'ın da yaklaşık 1600 km doğusundadır. Yüzölçümü yaklaşık 493 kilometrekaredir. Bu yüzölçümüne 92 ada ve adacık, mercan ve granit ada ve kayalıklar dahildir. Bu adaların en büyüğü 142 kilometrekarelik Mahe Adasdır. Diğer nemli adalar; Praslin, La Digue, Silhouette, Destroches ve Aldabradır. Adalar, granit ve genellikle volkanik türde olup, dağlık bir arziye sahiptir. En yüksek nokta Mahe Adasındaki Morne Seychellors Tepesi olup, yaklaşık 900 metredir.

Ülke ekonomisi esas olarak tarım ve turizme dayanır. Ayrca tüketim malları kadar ihracat da nemli bir gelir kaynağıdır. Nüfusun etnik yapsını Creoller meydana getirir. Creoller, Fransız asıllı olup Louisianada ve İspanyol asıllı olup Karayip Adalarında doğmuş ve buralarda yaşamış kimseler demektir. Bunlar esas itibariyle Fransız, İspanyol, Asyalı ve Afrikalı insanların birbirleriyle kaynaşması sonucu meydana gelen melez bir halktır.

Ülkede çevreyi korumaya yönelik yasalar bir hayli sıkıdır. En nemli gelir kaynaklarından biri de turizm olan ülkede, herhangi bir turistik yatırıma ancak evresel etki denetiminden geçerek ve doğal yaşam korumacılarıyla uzun diyaloglar sonucunda anlaşma sağlanabilirse ruhsat verilmektedir. Şeyseller sürdürlebilir bir turizm anlayışını kitle turizmine tercih etmektedirler. Bu amaçla tabiat korumasına maksimum önem verirler. Sonuç olarak da finansal açıdan seçkin bir turist kitlesine hitap eden ada, yılda maksimum 150 bin gibi turist rakamlarına ulaşmakta, ancak yine bu alanda en çok gelir elde eden ülkelerden biri olarak anılmaktadr.

Tanıtım videosu: https://m.youtube.com/watch?v=oWlyuNe2Mqw

Seyşeller'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Ülkenin başkenti Victoria'dır. Seyseller 26 idari bölgeye ayrılmaktadr, bunların sekiz tanesi başkenti oluşturur ve Greater Victoria adını alır. Diğer 14 bölge ise ana ada olan Mahenin kırsal bölmünü oluşturur. iki bölge Praslin adasında, bir bölge La Digue adasındadr ve kalan irili ufaklı tüm adalar da son bölgeyi oluşturur.

Şeyseller Nerededir?

Hint Okyanusunda bulunan Şeyseller, Afrika'nın doğusunda, Madagaskar'ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Seyşeller'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Seyşeller ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Adaya ulaşım, Dubai aktarmalı yapılmaktadır. İstanbul Hava Limanı’ndan yaklaşık 8-9 saat süreli bir uçuşla Seyşeller’in başkenti Victoria’nın havalimanı Mahe’ye varılmaktadır. Başkente yaklaşık 10 kilometre mesafede olan alandan otobüs ve taksiler ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Seyşeller Kültürü

Ülkenin nüfusu yaklaşık 90.000 kişidir. Yıllık nüfus artışı yüzde 2 dolayındadır. Nüfusun yüzde 60'tan fazlası gençtir ve şehirlerde yaşayanlar aşağı yukarı yüzde 37 civarındadır. Nüfusun etnik yapısını Creoller meydana getirir. Creoller, Fransız asıllı olup Louisianada ve İspanyol asıllı olup Karaip Adalarında doğmuş ve buralarda yaşamış kimseler demektir. Bunlar esas itibariyle Fransız, İspanyol, Asyalı ve Afrikalı insanların birbirleriyle kaynaşması sonucu meydana gelen melez bir halktır. Bu karmaşık yapı kültüre de yansımıştır. Seyşeller toplumu son derece anaerkil bir yapıdadır. Ev içinde baskın olan annelerdir. Masrafları onlar idare eder ve çocuklarla onlar ilgilenir. Evlilik dışı çocuk sahibi olan anneler sosyal normdur ancak kanun babaların çocuklarının bakımını üstlenmesini şart koşar. Erkeklerin kazancı önemlidir ancak ev içinde rolleri çok küçüktür

Seyşeller Mutfağı

Seyşeller mutfağının vazgeçilmezleri balık ve deniz ürünleridir. Bunlar sıklıkla yanında pilav ile servis edilir. Balık yemekleri pek çok farklın biçimde pişirilir, buharda, ızgara, muz yaprağına sarılarak, fırında, tuzda ve füme... Ülke mutfağının bir diğer özelliği de pirinç pilavıyla servis edilen köri soslu yemeklerdir. Bunun yanı sıra hindistan cevizi, mango, ekmek ağacı meyvesi, kardonnyen balığı da mutfakta önemli yere sahiptir. Tabaklar çoğunlukla taze çiçeklerle süslenir. Körili tavuk, hindistancevizli köri, mercimek, safranlı pilav, körili balık ve tropik meyveler en popüler yemekler arasındadır.

Seyşeller Festivalleri

Seyşellerin en önemli festivali, Festival Kreoldur. Ekim ayında düzenlenen festivali doğrudan Kültür ve Turizm Bakanlığı üstlenmektedir. Bir hafta boyunca tüm renkleri ve güzelliğiyle kreol kültürünün tanıtıldığı festival, ülkenin en önemli turist çekim noktalarından da biridir.

Şeysellerdeki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)
Mart Ekinoksu (20 Mart)
Paskalya
Kutsal Cuma
İşçi Bayramı (1  Mayıs)
Özgürlük Günü (5 Haziran)
Anayasa Günü (18 Haziran)
Haziran Gündönümü (20 Haziran)
Ulusal Gün (29 Haziran)
Hz Meryem’in Göğe Yükselişi
Eylül Ekinoksu (22 Eylül)
Tüm Azizler Günü
Aralık Gündönümü (21 Aralık)
Noel (25 Aralık)
 
*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Şeyseller'de İklim ve Hava Durumu

Takımadalar ekvatora çok yakın olmasına rağmen, iklim, güneydoğu alizeler sebebiyle ılımandır. Hazirandan kasım ayına kadar bu ılık iklim devam eder. Mahe Adasında sıcaklık aşağı yukarı 24 derece ile 29 derece arasında değişir. Başkent Victoria ve çevresine düşen yıllık yağış miktarı yaklaşık 2300 milimetre kadardır. Bu rakam yüksek bölgelere gelince artar ve hemen hemen 3550 milimetreye kadar ulaşır.

Şeyseller'in Kısa Tarihi

Adaların, 1505 yılında Portekizliler tarafından bulunduğu sanılmaktadır. 1768'de Fransızlar tarafından işgal edilen ada, 1794'te kısmen Büyük Britanya Krallığı yönetimi altına girdi. 1810'da tam anlamıyla bir İngiliz kolonisiydi. 1814'te Paris Antlaşması'yla Birleşik Krallık'a bağlandı. 1976 yılında bağımsızlığını elde etti. Bir yıl sonra askerî bir darbe yapıldı ve France-Albert Rene yönetimi ele geçirdi. 1979'da ilan edilen yeni anayasa ile tek partili bir devlet oldu. France Albert Rene 1989 seçimlerini de kazanarak üçüncü defa başkan oldu. 1977'deki darbeden sonraki ilk çok partili seçim 23-26 Temmuz 1992'de yapıldı. Seçimin amacı anayasa taslağını hazırlamakla vazifeli 23 kişilik bir komisyonun üyelerini tespit etmekti. Anayasa teklifi 15 Kasım 1992'de halk oylamasına sunuldu ise de yüzde 60 barajını aşamadığı için kabul edilmedi.

Seyşeller'in  Ekonomisi

Ülke ekonomisi esas olarak tarım ve turizme dayanır. Ayrıca tüketim malları ihracatı da önemli bir gelir kaynağıdır. Ülkede yetişen başlıca tarım ürünleri; muz, tatlı patates, manyok ve bunun ürünü nişasta, hindistan cevizi ve vanilyadır.
 
Ülkenin en önemli endüstrisi gıda endüstrisidir. Ayrıca deniz ürünleri önemli bir gelir kaynağıdır. İşçi gücünün yüzde 19'u tarımda, yüzde 20'si madencilik ve inşaatçılıkta, yüzde 14'ü kamu sektöründe ve sosyal hizmetlerde, yüzde 11'i de lokanta ve hotel işletmeciliğinde istihdam edilir.
 
İthalat ve ihracatını daha çok Birleşik Krallık, Fransa, Güney Afrika, Yemen ve Pakistan ile yapar. Başlıca ihraç ürünleri şunlardır: Kurutulmuş hindistancevizi içi, tarçın, sabun ve parfüm yağı, vanilya ve balık. Diğer önemli gelir getiren kaynaklar ise guano, kaplumbağa kabuğu, köpekbalığı yüzgeci ve balık ürünleridir. Ulaşım sistemi yeterli olup ülkenin en gelişmiş şehri ve limanı başkenti Victoria'dır.

Seyşeller'de Din ve İnanç

Halkın yüzde 76’sı Katolik’tir. Ayrıca bir miktar Müslüman, Protestan ve Hindu da mevcuttur.

Seyşeller'de Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Şeysellerde Türkiye Dış Temsilciliği bulunmamaktadır.

Seyşeller'de Konuşulan Diller

İngilizce ve Fransızca resmî dillerdir. Bunun yanı sıra Fransızcanın değişik bir şekli olan Créole dili de yaygındır. Okuma-yazma oranı yüzde 60 civarındadır.

Seyşeller'de Nerede Kalınır?

Bir adalar topluluğu olan Seyşeller 115 adedi bulan adasıyla Hint Okyanusu’nda, Afrika’nın doğu kısmında yer alıyor. Başkenti Victoria olan Seyşeller Cumhuriyeti, Ekvator çizgisinin güneyindeki konumuyla tam bir keyif destinasyonu...

Bölgeye adım attıktan hemen sonra telaş etmeyi ve endişelenmeyi bir tarafa bırakıp son derece güler yüzlü olan yerli halka karışıyor insan. Burası son derece samimi, sıcak ve keyifli insanların yaşadığı bir yer çünkü. Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Seyşeller’de en büyük gelir kaynağı elbette turizm. Bu adalar ülkesinin mutfak kültürü de doğal olarak yoğun bir şekilde deniz ürünlerinden oluşuyor. Hepsi o an tutulmuş gibi taze ve lezzetli pek çok seçeneğin sunulduğu restoranlar, konuklarını memnun uğurlamak için birbirleriyle yarışıyorlar.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Seyşeller otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Seyşeller Otelleri

Seyşeller Cumhuriyeti sayıları 115’e varan pek çok irili ufaklı adadan oluşan bir ada ülkesi olarak Hint Okyanusu’nda yer alıyor. Zanzibar’ın 1.600 kilometre kadar doğusundaki ülkenin yüzölçümü açısından en büyük adası da 142 kilometrekareyle Mahe Adası oluyor. Afrika’nın doğusunda yer alan Seyşeller, bu konumuyla Madagaskar’ın da kuzeydoğusunda bulunuyor.

Tropik iklimiyle özellikle ocak ayında musonlara maruz kalsa da sıcak sezonu oldukça uzun süren Seyşeller yaz boyunca muhteşem kumsalları, mercan kayalıkları, cennet gibi doğası ve renkli hayatıyla oldukça yoğun bir turistik talep görüyor.

 

Seyşeller hem gündüz hem de gece oldukça eğlenebileceğiniz, hareketli ve canlı bir turistik destinasyon. Adaların pek çoğunda oldukça popüler gece kulüpleri bulunuyor ve çoğunda da izlemesi çok keyifli olan yerli dansları ile Sega gösterileri sunuluyor. Özellikle Mahe ve Victoria bölgeleri gece hayatının en hareketli olduğu bölgeler olarak öne çıkıyorlar.

Devamını Oku

Seyşeller Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 92.000
Dili: İngilizce / Fransızca / Şeysel Kreol
Para Birimi: Şeysel Rupisi (SCR)
İklim: Tropikal klimi
Big Mac Index: