Google+

Seyşeller

AFRİKASeyşeller
Seyşeller - : - / -
--℃
1 SCR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon27℃
 • Hazweather-icon26℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon26℃
Nfus: 92.000 Dili: ngilizce / Franszca / Seyel Kreol Para Birimi: Seyel Rupisi (SCR) klim: Tropikal klimi Big Mac Index:

Şeyseller, ya da resmi adyla Şeyseller Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda yer alan 115'in üzerinde adadan oluşan bir ada ülkesidir. Afrika'nn doğusunda, Madagaskar'ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Şeyseller, konum itibariyle Hint Okyanusunda ve Madagaskarın 1200 km kadar kuzeydoğusunda olup, Zanzibar'ın da yaklaşık 1600 km doğusundadır. Yüzölçümü yaklaşık 493 kilometrekaredir. Bu yüzölçümüne 92 ada ve adacık, mercan ve granit ada ve kayalıklar dahildir. Bu adaların en büyüğü 142 kilometrekarelik Mahe Adasdır. Diğer nemli adalar; Praslin, La Digue, Silhouette, Destroches ve Aldabradır. Adalar, granit ve genellikle volkanik türde olup, dağlık bir arziye sahiptir. En yüksek nokta Mahe Adasındaki Morne Seychellors Tepesi olup, yaklaşık 900 metredir.

Ülke ekonomisi esas olarak tarım ve turizme dayanır. Ayrca tüketim malları kadar ihracat da nemli bir gelir kaynağıdır. Nüfusun etnik yapsını Creoller meydana getirir. Creoller, Fransız asıllı olup Louisianada ve İspanyol asıllı olup Karayip Adalarında doğmuş ve buralarda yaşamış kimseler demektir. Bunlar esas itibariyle Fransız, İspanyol, Asyalı ve Afrikalı insanların birbirleriyle kaynaşması sonucu meydana gelen melez bir halktır.

Ülkede çevreyi korumaya yönelik yasalar bir hayli sıkıdır. En nemli gelir kaynaklarından biri de turizm olan ülkede, herhangi bir turistik yatırıma ancak evresel etki denetiminden geçerek ve doğal yaşam korumacılarıyla uzun diyaloglar sonucunda anlaşma sağlanabilirse ruhsat verilmektedir. Şeyseller sürdürlebilir bir turizm anlayışını kitle turizmine tercih etmektedirler. Bu amaçla tabiat korumasına maksimum önem verirler. Sonuç olarak da finansal açıdan seçkin bir turist kitlesine hitap eden ada, yılda maksimum 150 bin gibi turist rakamlarına ulaşmakta, ancak yine bu alanda en çok gelir elde eden ülkelerden biri olarak anılmaktadr.

Tanıtım videosu: https://m.youtube.com/watch?v=oWlyuNe2Mqw

victoria.jpg

lkenin bakenti Victoria'dr. Seyeller 26 idari blgeye ayrlmaktadr, bunlarn sekiz tanesi bakenti oluturur ve Greater Victoria adn alr. Dier 14 blge ise ana ada olan Mahenin krsal blmn oluturur. ki blge Praslin adasnda, bir blge La Digue adasndadr ve kalan irili ufakl tm adalar da son blgeyi oluturur.

Hint Okyanusunda bulunan Şeyseller, Afrika'nın doğusunda, Madagaskar'ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

İngilizce ve Fransızca resmî dillerdir. Bunun yanı sıra Fransızcanın değişik bir şekli olan Créole dili de yaygındır. Okuma-yazma oranı yüzde 60 civarındadır.

5e6442d01cabbcfd08cc22a14c07f183.jpgHalkın yüzde 76’sı Katolik’tir. Ayrıca bir miktar Müslüman, Protestan ve Hindu da mevcuttur.

Adaların, 1505 yılında Portekizliler tarafından bulunduğu sanılmaktadır. 1768'de Fransızlar tarafından işgal edilen ada, 1794'te kısmen Büyük Britanya Krallığı yönetimi altına girdi. 1810'da tam anlamıyla bir İngiliz kolonisiydi. 1814'te Paris Antlaşması'yla Birleşik Krallık'a bağlandı. 1976 yılında bağımsızlığını elde etti. Bir yıl sonra askerî bir darbe yapıldı ve France-Albert Rene yönetimi ele geçirdi. 1979'da ilan edilen yeni anayasa ile tek partili bir devlet oldu. France Albert Rene 1989 seçimlerini de kazanarak üçüncü defa başkan oldu. 1977'deki darbeden sonraki ilk çok partili seçim 23-26 Temmuz 1992'de yapıldı. Seçimin amacı anayasa taslağını hazırlamakla vazifeli 23 kişilik bir komisyonun üyelerini tespit etmekti. Anayasa teklifi 15 Kasım 1992'de halk oylamasına sunuldu ise de yüzde 60 barajını aşamadığı için kabul edilmedi.

newsletter_12_12_seychelles_beach_anse_major.jpg

Tipik bir tropik ada ülkesi olan Şeyselleri gezmek için en uygun dönem Haziran-Kasım arasıdır.

Türkiye’den Seyşeller ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Adaya ulaşım, Dubai aktarmalı yapılmaktadır. İstanbul Hava Limanı’ndan yaklaşık 8-9 saat süreli bir uçuşla Seyşeller’in başkenti Victoria’nın havalimanı Mahe’ye varılmaktadır. Başkente yaklaşık 10 kilometre mesafede olan alandan otobüs ve taksiler ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Takımadalar ekvatora çok yakın olmasına rağmen, iklim, güneydoğu alizeler sebebiyle ılımandır. Hazirandan kasım ayına kadar bu ılık iklim devam eder. Mahe Adasında sıcaklık aşağı yukarı 24 derece ile 29 derece arasında değişir. Başkent Victoria ve çevresine düşen yıllık yağış miktarı yaklaşık 2300 milimetre kadardır. Bu rakam yüksek bölgelere gelince artar ve hemen hemen 3550 milimetreye kadar ulaşır.

45d3583de33c5abf8dc9dc3bd4c321cd_drc_farm.jpg

Ülke ekonomisi esas olarak tarım ve turizme dayanır. Ayrıca tüketim malları ihracatı da önemli bir gelir kaynağıdır. Ülkede yetişen başlıca tarım ürünleri; muz, tatlı patates, manyok ve bunun ürünü nişasta, hindistan cevizi ve vanilyadır.
 
Ülkenin en önemli endüstrisi gıda endüstrisidir. Ayrıca deniz ürünleri önemli bir gelir kaynağıdır. İşçi gücünün yüzde 19'u tarımda, yüzde 20'si madencilik ve inşaatçılıkta, yüzde 14'ü kamu sektöründe ve sosyal hizmetlerde, yüzde 11'i de lokanta ve hotel işletmeciliğinde istihdam edilir.
 
İthalat ve ihracatını daha çok Birleşik Krallık, Fransa, Güney Afrika, Yemen ve Pakistan ile yapar. Başlıca ihraç ürünleri şunlardır: Kurutulmuş hindistancevizi içi, tarçın, sabun ve parfüm yağı, vanilya ve balık. Diğer önemli gelir getiren kaynaklar ise guano, kaplumbağa kabuğu, köpekbalığı yüzgeci ve balık ürünleridir. Ulaşım sistemi yeterli olup ülkenin en gelişmiş şehri ve limanı başkenti Victoria'dır.

Ülkenin nüfusu yaklaşık 90.000 kişidir. Yıllık nüfus artışı yüzde 2 dolayındadır. Nüfusun yüzde 60'tan fazlası gençtir ve şehirlerde yaşayanlar aşağı yukarı yüzde 37 civarındadır. Nüfusun etnik yapısını Creoller meydana getirir. Creoller, Fransız asıllı olup Louisianada ve İspanyol asıllı olup Karaip Adalarında doğmuş ve buralarda yaşamış kimseler demektir. Bunlar esas itibariyle Fransız, İspanyol, Asyalı ve Afrikalı insanların birbirleriyle kaynaşması sonucu meydana gelen melez bir halktır. Bu karmaşık yapı kültüre de yansımıştır. Seyşeller toplumu son derece anaerkil bir yapıdadır. Ev içinde baskın olan annelerdir. Masrafları onlar idare eder ve çocuklarla onlar ilgilenir. Evlilik dışı çocuk sahibi olan anneler sosyal normdur ancak kanun babaların çocuklarının bakımını üstlenmesini şart koşar. Erkeklerin kazancı önemlidir ancak ev içinde rolleri çok küçüktür

Seyşeller mutfağının vazgeçilmezleri balık ve deniz ürünleridir. Bunlar sıklıkla yanında pilav ile servis edilir. Balık yemekleri pek çok farklın biçimde pişirilir, buharda, ızgara, muz yaprağına sarılarak, fırında, tuzda ve füme... Ülke mutfağının bir diğer özelliği de pirinç pilavıyla servis edilen köri soslu yemeklerdir. Bunun yanı sıra hindistan cevizi, mango, ekmek ağacı meyvesi, kardonnyen balığı da mutfakta önemli yere sahiptir. Tabaklar çoğunlukla taze çiçeklerle süslenir. Körili tavuk, hindistancevizli köri, mercimek, safranlı pilav, körili balık ve tropik meyveler en popüler yemekler arasındadır.

festival-seychelles-kreol-d.jpg

Seyellerin en nemli festivali, Festival Kreoldur. Ekim aynda dzenlenen festivali dorudan Kltr ve Turizm Bakanl stlenmektedir. Bir hafta boyunca tm renkleri ve gzelliiyle kreol kltrnn tantld festival, lkenin en nemli turist ekim noktalarndan da biridir.

Şeysellerde Türkiye Dış Temsilciliği bulunmamaktadır.

Yeni Yıl (1 Ocak)
Mart Ekinoksu (20 Mart)
Paskalya
Kutsal Cuma
İşçi Bayramı (1  Mayıs)
Özgürlük Günü (5 Haziran)
Anayasa Günü (18 Haziran)
Haziran Gündönümü (20 Haziran)
Ulusal Gün (29 Haziran)
Hz Meryem’in Göğe Yükselişi
Eylül Ekinoksu (22 Eylül)
Tüm Azizler Günü
Aralık Gündönümü (21 Aralık)
Noel (25 Aralık)
 
*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Umuma mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.