Zürih'e Gitmemeniz İçin 8 Neden

Zürih gezimi tamamladım ve bu sefer farklı bir içerik ile gördüklerimi anlatmak istedim. İşte Zürih'i ziyaret etmemek için 8 neden:

1 - Gezinizden döndüğünüzde sizi bekleyen arabanızdan soğumak istemiyorsanız, Zürih sokaklarında kesinlikle gezmemelisiniz. Birçoğunu sadece televizyon programlarında gördüğüm arabalar Zürih sokaklarında fink atıyor. Her köşebaşında dudağınızı uçuklatacak arabalar görmeniz mümkün.

2 - İşinize metrobüs veya otobüsle ile gidip gelenlerdenseniz, Zürih'in harika şekilde işleyen toplu taşıma sistemini görmemelisiniz. Beyniniz böyle bir düzen karşısında kısa süreli şok geçirebilir.

3 - Korna sesi sevenlerdenseniz, Zürih sokakları size çok sıkıcı gelebilir. Dünyanın en pahalı arabası bende, dur bi havam olsun kornaya basayım da yaya geçidinden geçmeye çalışan insancıklar sağa sola saçılsın diyen nadide şoförler yok orada.

4 - Cebinizdeki telefon için atomlarına kadar böldürüp halen taksit ödüyorsanız, teknoloji mağazalarını gezmemelisiniz. Kendime bir Kindle aldım. 139 Frank. Burada çalışan ve Frank kazanan biri için oldukça ucuz. Aynı şey ithal ettikleri kıyafetler, ayakkabılar için de geçerli.

5 - Bir akşam yemeğine 100 TL verince, ne kadar da pahalıymış diyorsanız, Zürih sizi aç bırakabilir. Hiçbir restorana girip tıka basa yememelisiniz. Ortalama bir akşam yemeği kişi başı 40 Frank civarında. Türk parasına karşılığı 120 TL yapıyor. Bir sandviç 5-10 Frank. 3 öğünü dışarıda yemeye kalkarsanız günlük 80 Frank harcamayı göze almalısınız.

6 - Haftasonu bir Boğaz havası alalım diye yola çıkıp, trafik ile mücadele edip, şanslı iseniz park yeri bulabilenlerdenseniz, Zürih'te hafta sonu göl kenarına gitmemelisiniz. Kendi halinde gezen, yeşillikler içinde oturan ve gölde su sporu yapanları görmek canınızı sıkabilir (yaz ayları için hizmet veren harika plajından ve tertemiz olan suyundan bahsetmiyorum bile).

7 - Bisikletinizi sadece ara sokaklarda ve yazlık beldelerde kullanıyorsanız, Zürih trafiğindeki bisiklet yollarını ve park alanlarını görmemelisiniz. Döndüğünüzde şehrinizin trafik düzenine isyan edip, dur ya oradakiler sürüyorsa bende de sürerim diye yollara düşme isteği ile dolabilirsiniz. Eğer isteğinizi eyleme dönüştürecek olursanız, muhtemelen sonuç birçok kırık ile sonuçlanacak bir trafik kazası olmaktan öteye geçemeyecektir. 

8 - Türk Lirası kazanıyorsanız, Zürih'te 3 veya 4 günde harcayacağınız para ile farklı 2-3 Avrupa şehri gezebilirsiniz.

Bu yazdıklarım size etkilemeyecek ise gelin ve Zürih'in keyfini çıkarın. Zenginliğin ve rahatlığın hakim olduğu tipik bir Avrupa şehri olur kendisi.

Nachnuch

Yazar Hakkında

Nachnuch

Senelerce İstanbul’un tozunu dumanını soluduktan sonra, şimdilerde Polonya’nın şirin bir şehri olan Krakow’da hayat mücadelesine devam eden,Blog sever ve okur,İki adet blogun yazarı,Gezmeyi, görmey