30 Yaşından Önce Görmeniz Gereken Yerler

Eğer biraz maceracı bir ruhunuz var ise 30 yaşına gelmeden pek çok yer görmek isteyebilirsiniz. Çünkü 30 yaşla beraber genellikle sorumluluklar da çokça arttığından insan yeni yerler gezmek, görmek için yeterli vakti bulamayabiliyor. Sizler için 30 yaşına gelmeden görmenizi tavsiye ettiğimiz yerleri derledik.

Trans-Sibirya

Tren yolculuklarını ve uzun tren yolculuklarında yeni yerler keşfetmeyi, görmeyi seviyorsanız ilk önereceğimiz yer Sibirya olacaktır. Moskova’dan Sibirya’ya kalkan ve ortalama 13 ila 15 gün arasında bir yolculuk yapan trenlere binebilir ve kendinizi eşsiz bir deneyimin kollarına atabilirsiniz. Üstelik bu uzun yolculuk size herhangi bir otel masrafı çıkarmadan yolculuk yapmayı da olanaklı kılıyor. Bölgede bu anlamda en popüler ve en sık seyahat eden tren Golden Eagle Trans-Sibirya Express. 13 gün geceleme imkânı sunan trene ilgi büyük oluyor. Üstelik trenin odaları size bir otelin konforunu aratmayacak türden. Odanızda televizyon, tuvalet, duş gibi ihtiyacınız olan tüm özellikler bulunuyor. Ayrıca bölgeye has içkileri tadabileceğiniz bir barı da bulunuyor. Camdan göreceğiniz manzara ise cabası.

Sibirya

Everest Dağı

Filmlere dahi konu olmuş olan Everest Dağı’nı henüz gençliğinizin baharında görmek istemez misiniz? Üstelik zirveye çıkmak hayatınızın en özel deneyimlerinden bir tanesi olacaktır. Eğer siz de 5553 metreye kadar tırmanabileceğiniz bu yolculuğa hazırsanız öncelikli olarak profesyonel bir rehber edinmeyi unutmamalısınız. Sizlere gerekli tüm teçhizatı ayrıntılı bir şekilde anlatacak olan rehber eşliğinde güvenli ve adrenalin dolu bir macera yaşayabilirsiniz. Sadece kendiniz ya da arkadaşlarınızla gitmek zorunda da değilsiniz. Eğer daha tedbirli bir macera istiyorsanız Everest için pek çok turun olduğunu hatırlatalım.

Everest

Petra

Ürdün’de bulunan Petra Antik Kenti, tarihi ve arkeolojiyi sevenler için çılgın bir macera sunuyor. Bilindiği gibi Petra Antik Kenti Dünyanın 7 Harikasından bir tanesi. Kentteki tüm yapılar oldukça ilginizi çekecek çünkü tamamı kireç taşının oyulması ile yapılmış durumda. Gün ışığının düşüş açısına göre taşların rengi değişiyor ve bu da gözlerinize inanamayacağınız muazzam manzaralara tanık olmanıza olanak sağlıyor. Petra’da sadece sabahları değil akşamları da gözlerinize inanamayacağınız manzaralara şahit oluyorsunuz. Sig Yolu denilen meşhur alanda binlerce mumla aydınlatma yapılıyor ve bu da maceracı turistlere unutulamayacak anlar yaşatıyor.

Petra

Bangkok

Uzakdoğu’nun mistik şehirlerinden Tayland’ı görmek istemez misiniz? Büyük bir metropol olan başkent Bangkok ayrıca Asya’nın en köklü kültürüne ev sahipliği yapıyor. Tarihi miraslarına iyi sahip çıkan Bangkok’un sabah tarihi yapılarını akşam da gece kulüplerini ziyaret edebilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarına kadar Bangkok’ta hayat bitmiyor. Bu nedenle sabah bir başlayıp ertesi güne kadar dolu dolu program yapabilirsiniz. Ayrıca dünyaca ünlü mutfağı da bulunan şehrin restoranların bulunduğu bölgeye giderseniz farklı tatlar deneme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Bangkok

Amazon Ormanları

Diğer adı ile Yerkürenin Ciğer olan Amazon ormanları dünya oksijeninin %20’sini üretmesi ile biliniyor. Güney Amerika’da bulunan Amazonlar ortalama beş buçuk milyon kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bu da ülkemizin neredeyse 7 katı büyüklüğüne denk gelen bir rakam. Toplamda 9 ülke sınırları içerisinde bulunan Amazon Ormanları yüzde 60’ı Brezilya’da bulunmakla beraber yüzde 13’ü Peru sınırları içerisinde yer alıyor. Amazon ormanlarını seyahat ederseniz 2 bin kuş çeşidi, 40 bin ağaç çeşidi ve 2 bin 200 balık çeşidi olan bir yere gideceğinizi bilmelisiniz. Yani bu seyahat tam anlamı ile bir macera olacaktır. 

Amazon Ormanları

Viyana

Viyana öyle bir şehirdir ki aslında hemen her yaşta herkese heyecan verecek özellikleri bulunuyor. 20’li yaşlarda arkadaşlarınızla eğlenceli, macera dolu bir gezi düzenleyebileceğiniz gibi 30-40’lı yaşlarda kültürel gezilere de katılabilirsiniz. Mozart ve Beethoven gibi ünlü müzisyenlere ev sahipliği yapmış olan şehir yürümeyle her yere ulaşılabilen ve ulaşımın bu anlamda kolay olduğu bir yerdir. Şehirde bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Meşhur Viyana Opera binasını ziyaret edebilir ve dünyaca ünlü lezzeti Viyana Şinitzel’den tadabilirsiniz. Renkli Noel Pazarı, Rathaus Buz Pateni alanı, dünyaca ünlü festival Donauinselfest listenizde mutlaka olsun.

Viyana

Marakeş

Fas’ın başkenti olan Marakeş özellikle son yıllarda grupların sıklıkla ziyaret etmeyi tercih ettiği yerlerden. Kızıl Şehir olarak da bilinen bu yer adını kızıl renkli topraklarından almış. Kuzey Afrika’nın hali hazırda en egzotik şehirlerinden bir tanesine gitmek istemez misiniz? Eski Kent ve Yeni Kent olmak üzere iki bölgeden oluşan şehirde sizleri pek çok macera bekliyor. Jemaa el-Fnaa Meydanı, Kutubiye Camiisi ile pazarların kesiştiği noktada olup büyük bir kalabalığı barındırır. Bu pazarlarda yöreye ait her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca tarihi Bahia Sarayı, Ali Bin Yusuf Medresesi, Majorelle Bahçeleri, Sahabe Mezarları mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Marakeş

Kuzey Ülkeleri

Dünyanın en refah toplumlarının yaşadığı ülkeler hiç kuşkusuz Kuzey ülkeleri. Özellikle Kuzey Işıklarının Danimarka, Norveç ve Sibirya’dan dahi görülebildiği düşünülürse bu doğal güzelliği genç yaşınızda görmek ve tanıklık etmek isteyebilirsiniz. Balıkçılığın ana vatanı kabul edilen bu ülkelerin Vikinglere dayanan tarihi miraslarını görmek sizi heyecanlandırabilir. Daha çok genç grupların tercih ettiği Kuzeye macera dolu bir yolculuk için fazla zaman kaybetmeyin deriz. İskandinav turlarına katılarak pek çok Kuzey ülkesini bir kerede görme fırsatınız da bulunuyor. Ancak bir şehir tercih edip kuzeyin doğasında dolu dolu bir macera yaşamak isterseniz o da bir seçenek.

Aurora

Cape Town

Afrika denildiğinde aklınıza hiç kuşkusuz uçsuz bucaksız ormanlar ve eğlenceli, macera dolu safari turları geliyordur. Safariye çıkmak için enerjinizin yoğun olduğu 20-30’lu yaşları ıskalamamanızı öneririz. Şehre sadece 2-3 saat mesafede bulunan Safari alanları sizleri oldukça heyecanlandıracaktır. Günlük turlarla düzenlenen safariler geceleri de devam edebiliyor. Ayrıca Cape Town’a gitmişken Ümit Burnu’nu da ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz.