AB Seyahati: Hangi Ülkeler Ne Zaman Açılacak?

Pandeminin tüm dünyada kontrol altına alınmasından sonra Avrupa ülkeleri de yavaş yavaş karantina yasaklarını gevşetmeye başladı. Halen birçok insan, iş seyahati ve turistik gezi yapabilmek için Schengen bölgesinde seyahat yasaklarının kaldırılmasını bekliyor.

İşte açılması planlanan Avrupa Birliği Ülkeleri…

Danimarka

Sınırlarını kademeli olarak açma kararı alan Danimarka Hükümeti, Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi’ndeki ülkeler için sınırlarını 1 Mayıs’tan itibaren yeniden açtı. Yurt dışından gelecek diğer tüm ülke vatandaşlarına ise sınırlar 26 Haziran’a kadar kapalı tutulacak. Ülkeye giriş yapmak isteyen turistlerin 24 saat içinde alınmış bir PCR testi ve aşı olunduğuna dair belge göstermeleri yeterli olacak.

1

Fransa

Fransa Hükümeti, yavaş bir başlangıcın ardından 15 Mayıs’a kadar ilk dozları tamamlanmış 20 milyon kişi hedefine ulaştı. Bu da 9 Haziran’dan itibaren bazı uluslararası yolculara izin verme yolunda ilerleyebileceği anlamına geliyor. Fransa’ya girmeden 72 saat öncesine kadar yapılması şart olan PCR testi zorunluluğu ise tüm ülkeler için devam ediyor.

Malta

Akdeniz adası Malta, tamamen aşılanmış gezginlerin ülkeye 1 Haziran’dan itibaren girmelerine izin verecek. Gerekli şartları sağlayan ziyaretçilerin karantinaya girme zorunluluğu ise bulunmuyor.

İngiltere

İngiltere, kısmi açılma doğrultusunda 17 Mayıs’tan itibaren yalnızca yeşil listede yer alan 12 ülkeye karantinasız seyahat imkanına izin vermeye başladı.  Yeşil listedeki ülkelerden gelen yolcular karantina olmaksızın ülkede serbest bir şekilde dolaşabiliyor. Yeşil liste dışındaki ülkelerden gelen turistlerin ise son 72 saat içerisinde alınmış negatif test sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Portekiz

Portekiz Hükümeti, Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi’ndeki ülkeler için sınırlarını 17 Mayıs’ta yeniden açtı. Ülkeye giriş yapmak isteyen turistlerin 72 saat içinde temin edilmiş ve havayollarının garantisine sahip negatif sonuçlu COVID-19 testi ve aşı olduğuna dair belge göstermeleri yeterli olacak. Şu an için ülkeye Türkiye’den turist kabul edilmemektedir.

1

İtalya

İtalya, 16 Mayıs’tan itibaren karantinaya ihtiyaç duymadan tamamen aşılanmış İngiltere, AB ve İsrail yolcularına sınırlarını açarak, seyahat yasağını kaldırdı. Ancak yine de yolcuların COVID -19 test sonucunun negatif olması gerekmektedir. Bu politika başarılı olduğu takdirde İtalya, Haziran ayından itibaren diğere ülkelere de açılacak.

Hollanda

Hollanda Hükümeti, 15 Mayıs’tan itibaren Portekiz, Malta, İrlanda, Tayland, Ruanda, Aruba, Curacao, SintMaarten ve bazı Yunan adalarına seyahat yasağını kaldırdı. Ülkeye girişten 72 saat içinde yaptırılmış negatif PCR veya NAAT testi sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir. Hollanda’ya şu an için Türkiye’den yolcu kabul edilmemektedir.

Yunanistan

Yunanistan, 14 Mayıs’tan itibaren AB, ABD, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerden gelen turistlerin tamamen aşılanmaları veya COVID-19 testinin negatif çıkmaları halinde Yunanistan’ı ziyaret etmelerine izin vermeye başladı. Yedi günlük karantina ülkede artık gerekli değil.

3

Almanya

Almanya’nın Robert Koch Enstitüsü ülkeye gelenlerin bütün aşılarının tamamlanıp, yolculuktan 72 saat önce bir PCR testi ile negatif teste sahip olduklarını kanıtlamaları halinde mevcut 10 günlük karantinadan kaçınabileceklerini duyurdu. Ülke sınırları 13 Mayıs’tan itibaren aşılanmış Avrupa Birliği ve Schengen vatandaşlarına açık olacaktır. Yüksek riskli bölge olarak gördüğü yerlerden gelen yolcular için yasaklar halihazırda devam edecek.

Kıbrıs

Kıbrıs, 10 Mayıs’tan itibaren ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere 65 ülkeden aşılanmış yolcuların yeniden ziyaret etmesine izin vermeye başladı. Ülkeye girişte 72 saat içinde alınmış negatif bir PCR testi sonucu ve aşı olunduğuna dair belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Hırvatistan

Hırvatistan Hükümeti, 1 Nisan’dan itibaren PCR testi negatif olup, aşı olunduğuna dair  belgelerini gösterebilen herkesin 10 günlük karantinaya tabii tutulmadan seyahat etmesine izin veriyor.

İzlanda

İzlanda, 18 Mart 2021’de tamamen aşılanmış yolculara açılan ilk AB / Schengen Bölgesi ülkelerinden biriydi. Avrupa Birliği veya DSÖ’den tam aşı olduğunu gösteren bir sertifikaya sahip olan herkesin dünyanın her yerinden girişine izin verilecek. Ülke; Rus veya Çin aşıları ile aşılanmış kişileri kabul etmiyor. Aşılanmamış tüm yolcular için hala beş günlük bir karantina uygulanmaktadır.

4

Polonya

Polonya, 18 Şubat’tan itibaren AB ülkeleri İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre, Gürcistan, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda, Tayland, Güney Kore, Tunus ve Avustralya’dan gelen tamamen aşılanmış yolculara karantinaya gerek kalmadan açıldı.

Estonya

Estonya Hükümeti, 2 Şubat’tan itibaren aşılanmış yolcuların ve COVID-19’dan kurtulanların ülkeye girmesine ve karantina şartlarından feragat etmesine izin vereceğini duyurdu.

Romanya

Romanya’nın Acil Durumlar Ulusal Komitesi (CNSU) Ocak ayı sonunda aşılanmış yolcuların karantinaya alınmasına gerek olmayacağını duyurdu. Aşı olmamış yolcuların ise 14 günlük karantina almaları gerekiyor. Ülke karantinayı Haziran ayında tamamen kaldırmayı planlıyor.