Avrupa'da Opera Festivalleri

"Baleli aşk dolu, müzikli oyunlar Uvertür, trio, duetto, korolar Saraydan kız kaçırma, ölmez La Traviata Ölmez asla" Çetin Alp, Avrupa dinleyicisinin kalbini "Opera" şarkısıyla fethetmeye çalışırken aslında o kadar da haksız sayılmazdı. Opera festivalleri, kimi zaman 100 yılı aşkın süredir devam eden bir geleneğin parçası olarak, günümüzde de dünyanın her yerinden çok sayıda müzikseveri bir araya getiriyor. 

Bregenz Opera Festivali

Avusturya'nın en batısında, Konstanz Gölü'nün kıyısına kurulu Bregenz, her sene özellikle su üstüne kurulan muhteşem sahne tasarımlarıyla görülmeye değer eserlerin sergilendiği bir festivale ev sahipliği yapıyor. 

opera

 

Puccini Opera Festivali

Ünlü opera bestecisinin adını taşıyan ve ilki 1930 yılında gerçekleşmiş festival, Puccini'nin başlıca operalarını bestelediği İtalya'nın Torre del Lago kentinde düzenleniyor. Güzel bir deniz ve göl manzarası eşliğinde besteciyi yakından tanımak ve eserlerinin keyfine varmak mümkün. 

Puccini

Choregies d'Orange

1860 yılına dayanan geçmişiyle Fransa'nın en eski festivali. Paris, Orange'da, özenle korunmuş antik tiyatroda bir seyirci olmanın hazzını yaşayabileceğiniz festivalde tarih ve sanat iç içe...  

Rossini Opera Festivali

Çok güçlü bir opera mirasına sahip İtalya'dan, bir diğer besteci temalı festival. "Sevil Berberi"nin yaratıcısı Rossini anısına, doğduğu kent Pesaro'da gerçekleştirilen organizasyon, opera dünyasının tanınmış isimlerinin yer aldığı temsillere ev sahipliği yapıyor. 

opera festival

Wexford Opera Festivali

İrlanda'nın Wexford şehrinde 64. yılını kutlayan festival, bu eski Viking kentinde operaseverlere hem unutulmaz bir tatil, hem de unutulmuş eserlerden bilinen başyapıtlara, farklı eserlere yeni bir soluk getiren prodüksiyonlar izleme şansı sunuyor. 

Bayreuth Wagner Festivali

Konu opera olunca, dev eserleriyle çığır açan Wagner'i anmamak elbette olmaz. Fanatik diyebileceğimiz derecede Wagner düşkünü ve oldukça zor beğenen bir dinleyici kitlesine sahip bu 140 yıllık festivale dahil olmak için bilet rezervasyonunuzu aylar öncesinden yapmanız gerekebilir. 

Opera Festivali

Münih Opera Festivali

1875 yılına uzanan geçmişiyle bir diğer köklü opera festivali de Münih kentinde düzenleniyor. Bu saygın festival opera geleneğine olabildiğince uygun, biraz resmi sayılabilecek bir atmosferi korumaya gayret etmekle beraber, "Herkes için opera" mottosuyla girişi serbest prodüksiyonlara da yer vermekte... 

Glyndebourne Opera Festivali

Piknik ve opera... Günümüz için şaşırtıcı ancak 19. yüzyıl opera seyircisi için uzun araları çimlerde serilerek yenen keyifli yemeklerle değerlendirmek hiç de imkansız değildi. Alışılagelmiş opera festivallerinden çok daha farklı bir deneyim sunan Glyndebourne, opera meraklılarının birbirleriyle buluştuğu samimi bir ortam da yaratıyor. 

Opera Festivali

 

Operaya ilgi duyan herkesin, bir gün bu festivallere katılma fırsatı bulması dileğiyle bitirirken, bazı popüler festivallerde iyi yerlerin aylar öncesinden kapılabildiğini ve gitmeden önce mutlaka kılık kıyafeti düzenlemek üzere bir "giyim kodu" olup olmadığını araştırmak gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca opera dürbünü de ihtiyaçlarınız arasında yer alabilir.