Bloggerlar ve Gezimanya Yazarları Palandöken'de Buluştu

2015 senesinin ilk Gezimanya blogger etkinliği Gezimanya – Xanadu  Snow White işbirlikteliğinde 9-11 Ocak 2015 tarihleri arasında Palandöken’de gerçekleştirildi. Erzurum ören yerleri ve müze gezileri, kar ve kış sporları, enfes yemekler, müthiş bir otelde konforlu bir konaklama, çeşitli eğlence ve aktiviteler ve bolca dostluk dolu, neşeyle geçen etkinlikten renkli kareleri birbirinden değerli blogger ve seyahat yazarının fotoğraflarından oluşan bu galeride bulabilirsiniz.

Bloggerlar ve Gezimanya yazarları 9 Ocak sabahı saat 10:00’da Sabiha Gökçen Havaalanında buluştu. Check-in işlemleri sonrasında rötar yapan uçağı kahve içerek ve sohbet ederek beklediler.

Herkes uçuşa hazır. Son saniyede ihtiyaç gidermek için bu karede bulunamayan bazı blogger arkadaşlar sonradan şikayetçi oldu. (İpucu vermiyoruz, kim eksikmiş, arayıp bulunuz)

Erzurum ekibi bembeyaz karşıladı. İstanbul’da günler süren kardan şikayet edenlerin aklı itinayla başına getirildi. Hava sıcaklığı etkinlik süresince -22 ile -4 arasında değiştiği için İstanbul’a döndüğünde tişörtle gezmeye başlayan katılımcılar görüldü:)

Xanadu Snow White’ın pazarlama müdürü Selin Hanım bize oteli tanıttı. Gerçekten çok etkileyici, müthiş konforlu bir otel. Herşey çok pratik düşünülmüş ve çok iyi yönetiliyor. Etkinlik katılımcılar çok iyi ağırlandı ve çok memnun kaldılar.

Otelin kayak odası son derece temiz ve düzenli. Malzemeler hem çok yeni, hem de çok iyi bakım görüyorlar. Kiralama fiyatları makul.

Etkinliğe katılan tüm yazar ve bloggerlar birbirini Internet ortamından tanıyorsa da yine de şömine başında yüzyüze tanışmak gerekliydi. Akşam yemeği sonrası çay-kahve eşliğinde sohbet.

Ertesi gün yola çıkmak için otel önünde toplaşıldığında gezinin en renkli sahnelerinden biri yaşandı. Otelin önüne bir sıpa getiren sevimli çocuklar “Eşek gören masum blogger” başlıklı çeşitli fotoğrafların kahramanı oldular. Hatta Kemal Kaya bu sıpa fotoğrafının bloğunda gördüğü ilgiyle bir spa masajı hediyesi kazandı Xanadu Otel’den :)

Xanadu Otel ve Erzurum Belediyesi Gezimanya yazarları ve bloggerları çok iyi ağırlamayı kafaya koymuştu. Rehberimiz  son derece bilgili ve bir o kadar da otoriter J bir Erzurumlu beyefendi olan Ömer Raci Haşıroğlu idi.

Önce Aziziye Tabyaları gezildi. Burada Osmanlı-Rus savaşında yapılan kahramanlıklar dinlendi.

Nene Hatun’u örnek alan güçlü Türk kadınlarını görüyorsunuz. Bakınız -22 derece soğuğa karşı nasıl da direniyorlar :)

Selçuklular’dan kalma Üç Kümbetler sonraki duraktı.

Yakutiye Medresesi ise tüm Gezimanya yazarları ve bloggerların en çok ilgisini çeken ören yeri durağı oldu.

Rehberimiz engin bilgisini katılımcılarla paylaşıyor.

Yakutiye Medresesi Osmanlı’nın önemli eğitim kurumlarından biri. Burada temsili ders.

Medrese odalarının kapıları alçak yapılıyor ki öğrenciler ilmin önünde eğilerek geçsin. Gezimanya yazarlarından Gökçe Yılmaz eğilmeden geçince Murat Özbilgi eğilmesine yardım ediyor:)

Yakutiye Medresesi’nin önünde tüm ekip.

Sonraki durak Erzurum Kongre Binası. Burası Türkiye Cumhuriyeti’nin ve meclisin tohumlarının atıldığı bina. Erzurumlular Mustafa Kemal’in 1881’de Selanik’te, ama Atatürk’ün 1919’da bu binada doğduğunu söylüyor. Ne güzel bir tanım değil mi?

Rehberimiz bize kongreyi anlatıyor. Erzurumlular Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu yerin Erzurum olduğunu iddia ederek Antepliler’i kızdırıyor:)

Erzurum’un meşhur Taş Han’ından bir kare. Hanımlar tabi ki buradan oltu taşından takılar almayı ihmal etmiyorlar.

Eh bu kadar yorgunluk ve açlığı tabi ki cağ kebabıyla ve kadayıf dolmasıyla bastırmak gerek. Bu kebabı yeme rekoru 32 cağ (yani şiş) imiş. Yeme-içme bloggerları Salih Seçkin Sevinç ve Gürhan Kara ise ancak 4’er cağda kalsalar da, bütün ekip tıka basa doymuşken onlar büyük bir kahramanlıkla çorbacı ve dönerciye gidip birkaç porsiyon da orada yiyorlar:)

Akşam saatlerinde otelin kayak pistinde buluşulup biraz kar ve kışla mesai etmeye karar veriyor ekip. Önce artistik pozlar vermek şart.

Neşe dolu bloggerlar yerinde duramıyor.

Tüm ekip kızakla kendini yokuşlardan aşağı bırakıyor. Kızaktan düşme rekoru çok iyi kayak yaptığını iddia eden Murat Özbilgi’den kafası kara tam batacak şekilde kapaklanarak geliyor:)

Kayakçılar akşam saatlerinde kayabiliyorlar çünkü Xanadu Snow White Otel’in gerçekten çok iyi aydınlatılan kayak pisti 20:00’a kadar açık.

Akşam Xanadu Otel’in alevden yazısının yanından otelin kayak hocaları ellerinde meşaleler ile kayıyor.

Otelin DJ’i Erdem Gezimanya tişörtü giymek için ısrar edince kıramıyoruz. Selam Erdem! :)

Gezimanya kurucusu Tuğçe Yılmaz’ın doğumgününü unutmayan Gezimanya yazar ve blogger ekibi Selin Hanım ve Berke Bey’in organizasyonu sayesinde küçük bir sürpriz kutlama yapıyor:)

Ertesi sabah ekibin bir kısmı kayağa gidiyor (bir kaburga ve bir el bileği hasarıyla kurtarıldı:)), bir kısmı ise Erdem Gürses rehberliğinde Erzurum Arkeoloji Müzesi’ni gezmeye. Burada tarihi eser merakından tutuklanan Gezimanya ekibini görüyorsunuz  :)

Gezi aynı akşam havaalanında vedalaşılarak son buluyor. Tüm katılımcılara ve ev sahiplerimize teşekkür ediyor, sonraki etkinliklerde görüşmek üzere veda ediyoruz. Bütün gönderileri #gezimanya #xanadu #xanadusnowwhite etiketleriyle izleyebilirsiniz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni