Çocukluktan Yetişkinliğe Geçişteki Çılgın Ritüeller - Dünya Gelenekleri

Ergenlikten çıkıp yetişkin, ergin olarak kabul edilmek her insanın harcı değildir biliriz. Bazıları bir ömür yetişkinlikten nasibini alamazken, belli topluluklar işi bir kurala, bir ritüele bağlamayı uygun bulmuşlar. İşte çılgın ve şaşırtıcı çocukluktan yetişkinliğe geçiş ritüelleri.

1.Eldivendeki kurşun karıncaları

Brezilya Amazonları’nın derinlerinde yaşayan Satere-Mawe kabilesi ergenlikten yetişkinliğe geçiş aşamasında, içine kurşun karıncası doldurulmuş eldivenleri gençlere sunuyor. İğneleri olan ve verdikleri acı böcekler aleminde nam salan karıncalar oldukça güçlü bir etkiye sahipler. Eldivenleri giyen kişi 10 dakika boyunca buna katlanmak zorunda, tabii yetişkin olarak kabul edilmek istiyorsa.

1

2.Yüz dövmeleri

Batı Afrika’daki Fula kadınları yüzlerine yapılan dövmelerle ünlü. İnce ve uzun bir işlem gerektiren yüz dövmeleri keskin ağaç parçalarıyla yapılıyor. Dövmeler kızlar evlenmeden önce, yetişkinliğe ulaştığı düşünüldüğünde yapılıyor. 

3.Xhosa insanlarında sünnet:

Güney Afrika’nın Xhosa insanlarında erkek olarak anılmadan önce sünnet olunması gerekiyor. Yetişkinliğe geçecek olan çocuklar öncesinde traş oluyorlar ve dağa gidiyorlar. Cerrahlar eşliğinde yapılan sünnetten sonra çocuk iyileşene kadar burada istirahat ediyor ve evine dönmesine izin verilmiyor.

4.İneklerin üzerinden atlama ritüeli

 Etiyopya’nın Hamar kabilesinde yaşayan erkekler evlenemeden önce bu ritüeli gerçekleştirmek zorundalar. İlk olarak çocuk ailesiyle beraber kırbaçlanıyor ve arkadaşları, eşleri, dostaları bunu izliyor. Ardından çocuk koşarak kısırlaştırılmış ineklerin üzerinden geçmeye çalışıyor. 

5.Matis kabilesinin av denemeleri:

Brezilya’da bulunan Matis kabilesi erkekleri ava çıkmadan önce ilk olarak görüş açılarını geliştirmek için gözlerine bir nevi zehir damlatıyorlar. Ardından dövülen ve kırbaçlanan avcılar son olarak vücutlarına ağaçtan yapılmış iğne türevi şeylerle dev yaprak kurbağası zehri enjekte ediyorlar. Bunları yapmazsan olmuyor erişkinlik falan. 

6.Kadınlara yapılan cinsel organ katliamı, kadın sünneti:

Afrika’nın bir bölümünde, Asya’da yapılan kadın sünneti tüyler ürpertici ve bir nevi mide bulandırıcı bir işlemdir. Kişinin ölümüne de sebep olan bu işlemde klitoris ve vajina dudakları dikiliyor. Sadece menstrüal döngü ve tuvalet ihtiyacı için küçük bir kısmı açık bırakılıyor. 

2

7.Kızılderili erkeklere çocukluğunun unutturulması:

Algonquin kabilesi erkekleri erişkinliğe kabul edilecekleri zaman ıssız bir alana götürürlerdi. Burada kalırlar, beslenirler ve şimdilerde wysoccan diye bilinen ilacı kullanırlardı. Bu ilaç erkeğin çocukluk anılarının kaybolması içindi. Eğer ilaç kullanımı ve süre sonucunda erkek hala çocukluğunu anımsıyorsa işlem başka dozlarda, başka sürelerde devam ettirilirdi. 

8.Yağmur altında ruhlardan arınma ritüeli:

Nijerya’nın Okrika kabilesindeki inanışa göre genç kızlar çocukluk dönemlerinde su ruhlarıyla romantik bir ilişki yaşarlar. Kızlar bu ruhlarla bağlantılarını koparmak için su kaynaklarının yakınlarında günlerce şarkı söylerler, kabilelerinden bir adam gelip onları kurtarana kadar.

9.Kalan sağlar bizimdir ritüeli:

Bir nevi basit bungee jumping olarak yapılan bu törende, erkek kişisi sarmaşıklara bağlı olarak aşağıya atlıyor. Burada önemli olan yere en yakın konuma gelerek ölüme olabildiğince çok yaklaşmak. Vanuatu’lu erkekler atladıkları zaman kafaları yere hafif değiyor ve hayatta kalmanın tadını yaşıyorlar. 

10.Aslan avlama geleneği:

Tanzanya ve Kenya’da bulunan Maasailer her 6 -10 yılda bir kabiledeki avcıları bir nevi yenilemeye ihtiyaç duyarlar. Sıradaki jenerasyonda bulunan gençler önce sünnet edilir, ardından kamp alanına götürülürler. Erkekler bir aslan öldürene kadar bu geleneksel ayin devam eder. Fakat son yıllarda hükümetin hayvanları koruma altına alması ve ağır cezalara tabii tutması bu geleneği engellemiş durumda. 

11.Diş törpüleme ve güzelleşme geleneği:

Mentawai Adası sakinleri dış güzelliğin ruhu mutlu etmesi açısından çok önemli olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden de daha güzel görünmek için dişlerini bu şekilde törpülüyorlar ve şahane güzel oluyorlar. Ölünce de ruhları huzur buluyor.

12.Tatlı 16 diyebileceğimiz partiler ve modern dünya:

Pek çok batı ülkesinde aileler, kızları 16 yaşına basınca, büyük paralar harcayarak bunu kutluyor ve el aleme  duyuruyorlar.   

3

13.Kırbaçlama geleneği:

Fula kabilesindeki genç erkekler yetişkin olduklarını kanıtlamak için, farklı kabileden bir erkeği kırbaçlamak zorundadır. Burada önemli olan şey bir korku belirtisi göstermemek ve kararlı olmaktır.

14.Doğaya salma geleneği:

Avustralya’daki Aborijinler, kabilelerindeki erkekleri, yetişkinliğe geçmeleri için 6 ay boyunca doğaya salıyor. Doğal hayatta bu süre boyunca yardım almadan hayatta kalan ve evine dönen erkekler yetişkin bir adam olarak kabul ediliyor. 

15.Hayatının anlamını, yolunu bulmak:

Pek çok yerli Amerikan kabilesi genç erkekleri birkaç gün boyunca doğaya gönderir. Böylece hayatlarına yön vereceklerini ve bir bakış açısı kazanacaklarına inanırlar. 

4

16.Timsaha dönüştürme geleneği:

İşin espirili tarafı bir yana dünyanın pek çok yerinde uygulanan bu yöntem Papua Yeni Gine’de bir kabul standartı olarak kullanılıyor. Topluluğun yaşlıları körleşmiş jiletlerle genç kişilerin vücutlarını adeta parçalıyorlar ve derilerine şekil veriyorlar. Timsah derisine benzeyen bir görünüme sahip olan gençler için son derece acı verici olsa gerek. 

17.Arınma ayini:

Sambian kabilesinde arındırma ayini olarak bilinen bu geleneksel dönem pek çok tiksindirici şey içeriyor. 7 yaşında anneleri tarafından alınan ve erkekler kulübesine koyulan çocukların, 10 yaşında burunlarına bir nevi geleneksek halkaları takılıyor. Bundan sonraki işlemler ise sperm yemekten, zorla kusturulmaya kadar çirkin süreçler içeriyor. Sonunda arındırma olan bu işlemi bilin diye listeye almış bulunduk. 

18.Düşman kurban etme ritüeli:

Aztek İmparatorluğu’nda bir erkek çocuk askeri eğitime 17 yaşında başlardı. Erkeğin bir adam olarak kabul edilmesi için bir kez, ele geçirdiği bir düşman askerini kurban etmesi gerekirdi.