Dublin'de Ücretsiz Yapabileceğiniz 10 Muhteşem Şey

Dublin’e gideceğiz ama bütçemiz çok kısıtlı diyenlerdenseniz en azından düzgün ve kaliteli zaman geçirmek için birkaç önerimiz var. Kültürel anlamda sizi tatmin edebilme potansiyeline sahip bu seçeneklerin en azından birkaçını kesinlikle deneyin!

1.Ulusal Müzeler

Devlet tekelindeki müzeler ücretsiz ve halka açık. Özellikle Doğal Tarih Müzesi diğer adıyla Dead Zoo ve Arkeoloji Müzesi en etkileyici olanları. Mumyalamadan dünya hayvanlarına, sanattan bilime pek çok ilgi çekici başlık bu müzelerde... Fakat pazartesileri ve milli bayramlarda kapalı olduklarını hatırlatmak isteriz.

1

2.Chester Beatty Kütüphanesi

Aslında burası kütüphaneden çok bir müze. Maden işletmecisi Sör Alfred Chester Beatty tarafından kütüphaneye bağışlanan antikaları, tarihsel ve kültürel değeri olan nesneleri görmeniz gerek. Kuran ve İncil’in en eski kopyalarından burada bulunduğunu ve sakin atmosferine eşlik eden manzarası düşünüldüğünde Chester Beatty listenize girmeyi sonuna kadar hak ediyor.

3.The Science Gallery

Trinity College’de bulunan The Science Gallery oldukça ilgi çekici bir destinasyon. Öğrenciler burayı hazırlarken ziyaretçileri soru sormaları ve merak etmeleri için teşvik etmeyi amaçlamışlar. Bilimin hayatımızla nasıl iç içe geçtiğini anlamak ve anlatmak için The Science Gallery uğramanız gereken yerlerden biri.

4.Şehir Parkları

Dublin’in belki de en güzel kaçış noktalarından bazıları, şehir parkları. Hem ücretsiz hem de şehrin kalabalığından kaçıp dinlenmek için ideal. Piknik yapmak istiyorsanız Merrion Square’i kuğu ailelerini izlemek istiyorsanız St. Stephen’s Green’i tercih edebilirsiniz.

2

5.Trinity College

Trinity College şehrin merkezinde yer alan ve yüksek demir parmaklıklarla çevrili kendine has bir yer. Dev tahta kapısından bir kez içeri girdiğiniz zaman şehrin bütün etkisi ortadan kaybolacaktır. Bu tarihi yapıda doyasıya dolaşabilir, galerilere bakabilir ve pazarları yapılan kriket maçlarına tanık olabilirsiniz.

6.Başkanlık evi ziyareti

İrlanda’nın başkanlık evi olan Aras an Uachtarain, Dublin’in en büyük parkı olan Phoenix Park’ın içine yapılmış. 1751’de inşa edilen yapı birkaç defa restorasyona girmiş ve modern bir profile sahip olmuş. Günümüzde White House’un bir versiyonuna benzeyen yapı yine de güzel ve bulunduğu alan oldukça etkileyici.

7.Galeriler

Dublin galeriler ve sergiler konusunda da oldukça cömert bir şehir. Pek çok sanatçıyı ve çalışmalarını görebileceğiniz uzun ve kısa soluklu sergilere dahil olabilirsiniz. The Royal Hibernian Academy Gallery, The Hugh Lane Gallery ve  The National Gallery of Ireland öncelikle kontrol etmeniz gereken yerlerden birkaçı.

3

8.Temple Bar Food Market

Her Cumartesi Temple Bar büyük bir yiyecek pazarına dönüşüyor. Sebzeler, meyveler, envai çeşit peynir ve deniz ürünleri burada insanlarla buluşuyor. Kültürü tanımak, kendinize lokal yiyecekler hazırlamak istiyorsanız buraya mutlaka uğrayın.

9.Sokak müzisyenleri

Grafton Street alışveriş mağazalarıyla değil sokak sanatçılarıyla gönlünüzü çalacaktır. Burada doyasıya müzik yapan insanları dinleyebilir, piyanonun, gitarın ve sanatın tadını çıkartabilirsiniz.

10.Bölge kapıları ve özel mimarisi

Dublin’in en etkileyici yönlerinden biri daha, karpostallara renk katan kapıları ve yapıları. 1720 ve 1830 yılları arasında etki gösteren bu dönem mimarisi ‘’Georgian architecture’’ olarak adlandırılıyor.

4