Dünyanın En Güzel Balon Seyahatleri

İki yüzyıldan fazladır insanlar sıcak hava balonlarını kullanıyor, bu sayede kendilerini atmosferin yüksek kısımlarına taşıyıp eşsiz manzaranın tadını çıkarabiliyorlar. Ancak bu tecrübeyi oldukça güvenli ve rahat şekilde yaşamak hiç şimdiki kadar kolay olmamıştı. Günümüzde birçok bölgede sıcak hava balonu seyahatleri düzenleniyor. Bu listede de bu seyahatlerin en güzellerini bulabilirsiniz. 

1 – Yarra Vadisi

Yer: Avustralya Melbourne’den bir saatlik bir yolculuk ile ulaşılabilen Yarra Vadisi, dünyanın en güzel şaraplarını yaratan şarap imalathaneleri ile ünlü. Bölgenin üzüm bağları, nefes kesen tepeleri, meyve bahçeleriyle çevrili ufak dereleri ve tarlaları, burada yapacağınız bir balon yolculuğu ile ayaklarınız altına seriliyor ve unutamayacağınız manzaralar sunuyor. 

1

2 – Dubai Çölü Koruma Alanı

Yer: Dubai Dubai’nin yüksek gelir gerektiren aktivitelerinin arasında yer alan sıcak hava balonu seyahatinin dünyanın en lüks gezilerinden biri olduğunu söylemek pek de gerekli değil. Dubai’de bu yolculuğu yapmak isteyen turistler, otellerinden alınıp bölgeye götürülüyor ve 1200 metre yükseğe çıkacakları lüks balonlara binip vahşi yaşamın ve harika çöl güzelliklerinin tadını çıkarıyorlar. 

3 – Teotihuacan

Yer: Meksika Mexico City’nin 50 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Teotihuacan Piramitleri, bir zamanlar Kuzey Amerika’nın en büyük şehri olan Teotihuacan’ın muazzam arkeolojik kalıntıları olma özelliği taşıyorlar. Tanrıların Şehri’ni yukarıdan kuş bakışı izleme şansını misafirlerine sunan sıcak hava balonu turları, bölgenin en popüler aktivitelerinden biri. 

2

4 – Albuquerque

Yer: ABD Dünyanın en büyük sıcak hava balonu topluluğuna ev sahipliği yapan ve balon meraklılarını bir araya getiren Albuquerque’de sadece bölgenin güzelliği değil, yolculuk sırasında havadaki yüzlerce balonun oluşturduğu manzara da büyüleyici. Her sene düzenlenen balon festivalinde de şehir birçok konsere ve gösteriye ev sahipliği yapıyor. 

5 – Serengeti

Yer: Tanzanya-Kenya Dünyanın en büyük memeli göçüne ev sahipliği yapan Serengeti, Tanzanya’dan Kenya’nın Masai Mara Doğa Koruma Alanı’na kadar uzanıyor. Hangi mevsimde olursa olsun Serengeti üzerinde yapacağınız balon seyahatinde birçok farklı hayvanı görmeniz kesin. Ceylanlardan zebralara Büyük Göç sırasında bölgeden geçen milyonlarca hayvanın yanında aslanlar, su aygırları, zürafalar ve filler gibi büyük memelileri de görmeniz mümkün. 

3

6 – Angkor

Yer: Kamboçya Angkor Arkeoloji Parkı, dünyanın en büyük dini anıtı olduğu düşünülen Angkor Wat tapınak kompleksi ile ünlü. 12. yüzyıl başlarında inşa edilen tapınak, klasik Kmer mimarisinin en önemli örneklerinden biri ve Kamboçya’nın en popüler turist atraksiyonu. Ayrıca burası ilk balon tecrübesini yaşayacak turistler için de ideal. Çünkü burada balonlar maksimum güvenlik için yere her zaman bir kablo ile bağlı vaziyette kalıyor. 

7 – Luxor

Yer: Mısır Nil’in doğu kıyısında, 4 bin yıllık antik kent Thebes’in tam karşısında yer alan Luxor, dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak da adlandırılıyor. Burada yapılan sıcak hava balonu seyahatleri turistlere birçok antik kalıntıyı yukarıdan görme olanağı sunuyor. Luxor Tapınağı, Memnon Heykelleri ve III. Amenhotep’in devasa taştan heykellerini kuş bakışı görmek için burada balon seyahatini mutlaka denemelisiniz. 

8 – Bagan

Yer: Myanmar Myanmar’ın en önemli turist bölgesi olan Bagan, Birinci Burma İmparatorluğu’nun 9. yüzyıl ila 13. yüzyıl arasında başkentliğini yapmış. 11. yüzyılda, popülaritesinin zirve yaptığı zamanlarda 13000 Budist tapınağına ev sahipliği yapmış olan Bagan’da bugün ziyaretçiler sıcak hava balonları ile binlerce tapınağın ve anıtın üzerinde dolaşıp manzaranın tadını çıkarabiliyorlar. 

4

9 – Napa Vadisi

Yer: ABD Kaliforniya’da yer alan Napa Vadisi, dünyanın en güzel görünümlü üzüm bağlarına sahip ve sıcak hava balonu yolculukları bu kırsalların güzelliklerini içinize çekebilmeniz için en ideal seçenek. Doğa dostu yerlileri ve bağ sahipleri ile burada balon yolculuğu her açıdan ideal ve yıl boyunca ılıman bir iklime sahip olan vadide her mevsim bu seçenek kullanılabiliyor. 

10 – Kapadokya

Yer: Türkiye Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kapadokya platosu çok çeşitli kaya oluşumları ile kaplı ve volkanik patlamalar sayesinde oluşan bu yüzeyler bin yıllar süren rüzgar ve yağmurlarla şekillenmiş. Peribacaları olarak bilinen kireçtaşı oluşumları ve travertenleri ile dünyanın her yerinden turist çeken Kapadokya, sıcak hava balonu turizmi dendiğinde herkesin aklına ilk gelen yerlerden. 

Etiketler