Dünyanın Farklı Ülkelerinden Ünlü Festivaller ve Karnavallar

Her yıl yapılan, dünyanın gözünün çevrildiği  festivaller ve karnavallar vardır. Rengarenk, müzikli, danslı ve eğlenceli olan bu ortamları seviyorsanız, katılmak da istiyorsanız bu listeye göz atmadan karar vermeyin!

Rio de Janeiro Karnavalı,Brezilya

Neredeyse 7’den 70’e herkesin bildiği Rio de Janeiro Karnavalı her daim müzikle dolup taşmış, dansları ve kostümleriyle akıllarda kalmıştır. Dans, müzik, eğlenen insanlar ve tropikal iklim benim işim diyorsanız adresiniz belli. 

Rio

Octoberfest, Münih  Almanya (Eylülün son haftası, Ekimin ilk haftası)

Dünyanın pek çok yerinde benzerleri veya çocukları diyebileceğimiz nitelikte festivaller olsa da en büyük ve orjinal bira festivali şüphesiz ki Octoberfest’tir. 2013 yılında festival boyunca $96.178.688 değerinde bira servis edildiğini hatırlatmakta fayda var. 

Kar Festivali, Harbin – Çin (5 Ocak – 5 Şubat)

Özellikle çocuklar ve beyaz mevsimi sevenler için Çin’in kar festivali olmazsa olmazlardandır. Dünyanın sayılı kar festivallerinden biri olan bu etkinlikte buz ve kardan yapılmış dev binalar, heykeller ve pek çok şey bulunuyor. Eğer ılıman bölgelerde yaşıyorsanız ve karla pek haşır neşir değilseniz burası unutamayacağınız bir başlangıç olabilir. 

Holi (Festival of Colors)

Dünya üzerinde birden fazla yerde görebileceğiniz bu festival Hindular tarafından kutlanıyor. Kışın bitişi, baharın gelişi temalı festival eğlenceli, güvenli ve özgürlük hissinin hakim olduğu bir atmosfere sahip. Ama unutmamanız gereken bir şey var, boyanız! (BYOD – Bring your own dye) 

Holi Festival

Cascamorras, Baza – İspanya (6 Eylül)

Her yıl yüzlerce İspanyol birbirlerini adeta yağ içinde bırakıyorlar. 

Carnevale, Venedik – İtalya (Şubat – Mart)

13. yy’dan beri Venedik’in sürdüregeldiği bir gelenek gibidir aslında Carnevale. Dünyanın her yerinden insanların akın ettiği karnaval maskeleri ve atmosferiyle bu alanda yapılanların en iyisi olarak gösteriliyor.

Up Helly Aa Fire Festival, Lerwick- İskoçya (Ocak ayının son haftası)

Avrupa’nın en geniş kapsamlı ve sıra dışı ateş festivali. Ateşler, Viking gemileri ve alışık olmadığımız hareketli heyecanlı şeyler bu festivalde mevcut. 

Tomorrowland, Boom – Belçika

Dünyanın en kapsamlı elektronik dans müzik festivali (EDM). Kaliteli müzikler, kaliteli adamlar ve durmadan devam eden eğlencesiyle Tomorrowland bir efsane olmaya devam ediyor. 

Mardi Gras, New Orleans

Mardi Gras adı kendinden önce giden efsanevi bir parti tadındadır aslında. Yarın uyanmayacaksınız ya da hayatınızın son partisiymiş gibi bir gün geçirmek istiyorsanız New Orleans’a buyurun. 

Mardi Gras

La Tomatina, Bunol – İspanya (Ağustos)

Herkesin bildiği ve her yıl televizyonlarda haber olan bir nevi domates festivali. Aslında bu geleneksel bir olay değil. 1945’lerde geçit töreni esnasında atılan meyve ve sebzelerden doğan safi eğlence için yapılan bir etkinlik. Bu festival sonunda ortaya çıkan zarar ziyan her ne kadar Türk aile yapısına uymasa da eğer böyle bir festivalin ortasında kaldıysanız düşünmeyin domatesinizi alın ve fırlatın!

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali, New Mexico – ABD

Dünyanın en iyi sıcak hava balon festivali diyebiliriz Albuquerque için. Eğer uçanlardan değilseniz günler öncesinden gelip çadırlarını kuran, dürbünlerini hazırlayan izleyiciler arasında yer alabilirsiniz. Kendi kulvarında bile en sükseli konumunda olan bu festival unutamaycağınız görseller vaadediyor.  

Cooper Hill’s Chese Rolling Festival, İngiltere

Eğer onlarca adamın neşeyle, şevkle ve hırsla tepeden aşağıya yuvarlanan bir peynir tekerleğinin arkasından koştuğunu görmek istiyorsanız ne şanslısınız ki böyle bir festival var. 

Coachella, Kaliforniya

Müzik, eğlence ve alışık olmadığınız bir yer istiyorsanız bu festival tam size göre. Bunun yanında çölde kamp kurmak bir başka artı yanı. 

Coachella

Dia De Los Muertos (Ölülerin Günü)

Meksikalılar tarafından çeşitli yerlerde kutlanan bu festival, ölmüş kişiler için bir tören gibi. Ama öyle bildiğimiz türden değil. Renkli kostümler ve ışıklarla devam eden bir atmosfer var burada. Gördüğünüz an katılın katılamıyorsanız fotoğraflarını çekin deriz.

Running of the Bulls, Pamplona - İspanya (Haziran)

Koş ya da izle diyebileceğimiz Running of the Bulls, bir nevi şaka gibi bir festival. Önce kızgın boğayı salıp sonrasında yüzlerde bir endişe ifadesiyle hayatlarında bir daha koşamayacakları kadar hızlı koşan insanlar. Ama ünlü bir festival mi? diye soracak olursanız orası öyle. 

Songkran Water Festival, Chiang Mai - Tayland

Çocuklar gibi şen ve eğlenceli olnaların adresi Songkran Su Festivali. Su dolu balonlarınızı, su tabancalarını kapın ve meydanlara dökülün!  

Burning Man, Black Rock City - Nevada

Toplumdan sıyrılmak ve güzel partilere katılmak istiyorsanız Burning Man tam size göre o halde. Nevada’nın çölleri ve tanışacağınız yeni insanlar da cabası. 

Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Edirne

Açık konuşmak gerekirse, bu listede Kırkpınar’ı görmek bizi şaşırtsa da, peynir peşinde koşan adamları ciddiye alan insanlar olduğu gerçeği karşısında şaşırmaktan vazgeçtik. Yağlı ve güçlü adamların birbirlerini yenmeye çalıştığı bu geleneksel festival gerçekten görülmeye değer.

Güreş

Lantern Festival, Pingxi – Tayland

Dünyanın en büyük fener festivali aslında Lantern Festivali. Eğer sihirli anlar yaşamak, insanlarla ortak bir duygu paylaşmak istiyorsanız adresiniz burası olmalı. 

Glastonbury, İngiltere

Bir müzik festivalinde olması gereken her şeyi bulabilirsiniz Galstonbury’de. Arkadaşlar, çadır, alkol, yağmur, çamur ve bolca müzik. Dünyaca ünlü bir festival olduğunu ve insanların bunu dört gözle beklediğini hatırlatmadan geçemeyeceğiz.