​Güney Kore'de Teknoloji Alışverişi

Son yıllardaki teknolojik gelişmeleri sayesinde, elektronik cihazlar için Güney Kore'yi ziyaret etmek neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Geleneksel eşyalar, hediyelikler ve Kore yemekleri gibi en popüler satın alımların yanında elektronik ürünler de yerini almış durumda. Güney Kore'nin para birimi olan 'won'un diğer ülkelerin para birimlerine göre daha zayıf olması ve yüksek kaliteli teknolojik ürünlerin bolluğu, turistler için bu alışverişi daha cazip hale getiriyor. Güney Kore'de sadece elektronik ürünlerin satışının yapıldığı birçok alışveriş mağazası bulunmakta. Bu mağazalarda dijital kameralar, MP3 çalarlar, hard diskler, taşınabilir medya oynatıcıları ve envai çeşit bilgisayar aksesuarları bulabilirsiniz.

Ülkedeki teknoloji mağazalarının büyük bölümü Seul'da bulunmaktadır. Seul'da ise elektronik eşya alışverişi için köklü bir alışveriş bölgesi olan Yongsan Electronics Market öne çıkar. Diğer bölgelere nazaran daha düşük fiyatlı ürünlerin satıldığı Yongsan; Sunin Market, Terminal Electronics Market, Najin Market ve Etland gibi çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Sunin Market'te bilgisayar ürünlerini bulabileceğiniz gibi Terminal'de daha çok dijital kamera, MP3 çalar ve dizüstü bilgisayar gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Najin'de genel olarak aydınlatma ürünleri ve ekipmanları satılır. Etland'da ise neredeyse her türlü elektronik cihazı bulabilirsiniz.

Yongsan Electronics Market'e çok yakın mesafede bulunan I'Park Mall ise bir diğer teknoloji merkezidir. Çok sayıda elektronik mağazasına sahip olan I'Park Mall'un altı katı sadece teknolojik ürünlerin satışını yapar. Bakım ve onarım servislerinin de bulunduğu bu alışveriş merkezinde bilgisayar ürünlerinden küçük ev aletlerine kadar çeşitli markaların çeşitli ürünlerini bulabilirsiniz.

Gangbyeon Techno Mart elektronik konusunda uzmanlaşmış 2000'den fazla mağazaya ev sahipliği yapan devasa bir teknoloji binasıdır. İkinci ve üçüncü katlarında Kore elektronik ürünlerini bulabileceğiniz alışveriş merkezinde ithal ve lüks ürünleri ise dördüncü ve beşinci katlarda bulabilirsiniz. Binanın altıncı katında cep telefonu ve aksesuarları, yedinci ve sekizinci katlarında ise bilgisayar ürünleri bulunuyor. Alışveriş merkezinin girişinde hangi katta hangi ürünlerin satıldığına dair bir harita da edinebilirsiniz.

Eğer kamera ve ekipmanlarıyla ilgili ürünler arıyorsanız I'Park Mall'daki Dream Digital Camera Systems mağazası en iyi seçenek olabilir. Nispeten ucuz ürünlerin satıldığı mağazada fotoğraf makineleri, objektifler, kameralar, lensler ve çeşitli aksesuarlar bulabilirsiniz. Canon'un yüksek kaliteli ürünlerini alabileceğiniz burada, fiyatları 200.000 won(550 TL) ile 500.000 won(1370 TL) arasında değişen kameraları elde edebilirsiniz.

Bir Güney Kore markası olan LG Electronics'in hemen hemen tüm ürünlerini I'Park Mall'daki mağazasında bulabilirsiniz. Uluslararası ziyaretçiler arasında popüler bir alışveriş merkezi olan LG mağazasında 470.000 won(1288 TL)'dan başlayan fiyatlarla dizüstü bilgisayarları satılmaktadır.

Güney Kore'nin dünyaya açılan yüzü olan Samsung ise hem ülkede hem de yurtdışında en çok tercih edilen markaların başında gelir. Ürün çeşitliliği ve fiyat kalitesiyle en popüler marka olan Samsung, aklınıza gelebilecek her türlü elektronik eşyayı satıyor. Henüz Türkiye'de göremediğimiz farklı ürünleri ve modellerini Samsung'un Güney Kore'deki mağazalarında bulabilirsiniz.Samsung mağazalarında televizyon fiyatları 70.000 won(191 TL)'den başlıyor.

Dünya'nın en pahalı kentleri arasında yer alan Seul her ne kadar bu özelliğini elektronik alışverişlere de yansıtmış durumda. Ancak alışveriş yaparken pazarlık gibi bir avantajınız var. Yongsang Electonics Market'teki bazı mağazalar sabit fiyatlı satış yapsa da diğer alışveriş merkezlerindeki mağazaların çoğunda sıkı bir pazarlıkla ürünlerin fiyatlarını düşürebilirsiniz.

Güney Kore'de en ucuza alabileceğiniz ürünlerin başında bilgisayar donanımları ve diğer teknolojik aletlerin aksesuarları gelir. Bu tarz ucuz ürünleri büyük alışveriş merkezlerinin aksine yerel çarşı ve pazarlardaki mağazalarda bulabilirsiniz. En eski bilgisayar oyunlarını veya atarileri bulabileceğiniz bu mağazalar sizi çocukluğunuza götürebilir. Ancak bilgisayar, televizyon gibi pahalı ürünleri orijinal mağazalarından almanız yerinde olacaktır çünkü küçük mağazalarda herhangi bir arızada bakım ve onarım işlerinizin aksayabilme ihtimali mevcut.

Kore'deki elektronik ürünleri Amerika ve Avrupa'da daha ucuza bulma imkanınız var fakat ülkemizle kıyaslandığında Güney Kore daha ucuz ürünlere sahip. Eğer indirim fırsatlarını düzenli olarak takip ederseniz Samsung ve LG gibi kaliteli markaların ürünlerini çok ucuz fiyatlara satın alabilirsiniz. Hatta Hyundai ve KIA gibi Güney Kore menşeli markaların otomobilleri de Toyota'nın Güney Kore pazarına giriş yapmasından dolayı uygun fiyatlara satın alınabilir.